Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie
Poczytajki PDF Drukuj

 


 

ROK SZKOLNY 2017/2018  

 


DYREKTOR MUZEUM DOBRANOCEK GOŚCIEM POCZYTAJEK

 

17 stycznia odbyły się bajkowe Poczytajki. Już o 17:00 przybyła do nas pani Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek, aby wypakować swoje skarby… W dwóch wielkich walizach przyjechali, razem za panią Katarzyną, pluszowi bohaterowie dobranocek.
Gościa przywitała pani Izabela Marczydło, wicedyrektor naszej szkoły. Już na początku spotkania pani Kasia przedstawiła nam oryginalne postacie (pacynki) Jacka i Agatki, które stworzyła Wanda Chotomska. Mieliśmy okazję przenieść się w czasy PRL-u wąchając mydełko i oliwkę „Jacek i Agatka”. Potem były różne ćwiczenia i zadania. Z zamkniętymi oczami próbowaliśmy odgadnąć w książce napisanej językiem Braille’a, postacie ze znanych bajek (nie udało to się to nawet pani Krysi). Był też test na prawidłowe przeprowadzenie niewidomego przez ulicę.
Następnie wspaniała pani Katarzyna przedstawiła nam słynne pluszaki z dobranocek. To nie był jednak sakoniec niespodzianek. Po krótkiej przerwie zjawił się … wielki Reksio, za którego przebrała się mama Igora i Sary. Zaczęło się wielkie przytulanie i sesja zdjęciowa, bo każdy chciał mieć zdjęcie z Reksiem (nawet nasze panie).
Pod koniec spotkania pani Małgosia miała dla nas niespodziankę, przeczytała nam kilka wierszy Wandy Chotomskiej i pokazała w książkach: „Biografia Wandy Chotomskiej” i „Jubileusz 55-lecia SP 16” zdjęcie pani Wandy Chotomskiej, która odwiedza naszą szkołę w latach 90-siątych. Okazało się, że ta wielka poetka odwiedzała naszą szkołę kilkakrotnie i towarzyszyła naszemu Przeglądowi Małych Form Teatralnych Bajkowisko.
Bardzo dziękujemy pani Katarzynie Lubas za cudowne spotkanie.
Nad całością czuwały panie Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Katarzyna Kawałek.

Zobacz galerię

 


Poczytajki


Nauczyciele czytają bajki.


Pani Małgorzata Korczykowska
Pani Krystyna Pokrywka
Pani Aldona Akwarska Stanisz
Czytają bajki i wartościową literaturę dla dzieci w każdy ostatni czwartek miesiąca w SP 16 w sali 117 w godzinach od 17.30 do 19.00
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 5- 12 lat.

W styczniu czytanie odbędzie się wyjątkowo w środę 17.01.2018r.w godzinach od 17.30 do 19.00. 

Spotkanie będzie bardzo ciekawe ponieważ odwiedzi nas pani  Katarzyna Lubas -  Dyrektor Muzeum Dobranocek wraz z eksponatami

Spotkanie będzie poświęcone wybitnej polskiej autorce książek dla dzieci Wandzie Chotomskiej. Będziemy czytać wiersze i prozę pisarki, a pani Katarzyna przedstawi nam bohaterów stworzonych przez Wandę Chotomską – Jacka i Agatkę.

Wykonamy też własnego Jacka i Agatkę z piłeczek pingpongowych.

 

 

Serdecznie zapraszamy!!!


BARDZO ŚWIĄTECZNE POCZYTAJKI

14 grudnia spotkaliśmy się na kolejnych Poczytajkach, na które przybyło aż 37 osób. Zaczęliśmy wieczór od śpiewania kolęd. Zabrzmiało „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Jezusa narodzonego (wszyscy witajmy)”. Pani Małgosia była taka miła i nauczyła nas pastorałki „Tylko jedna jest taka noc”.
Potem pani Aldonka przeczytała „Święta w Bullerbyn” Astrid Lindgren, a później rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych w różnych krajach. Od Sofii z 3 c dowiedzieliśmy się jak obchodzi się Boże Narodzenie na Ukrainie.
Pani Małgosia przeczytała magiczną książkę o św. Mikołaju, która zawierała szaradę do rozwiązania - Żadne ręce nie mogą mnie stworzyć, dwie dłonie mogą nadać mi kształt, a wziąć mnie może każda dłoń - spróbujcie odgadnąć odpowiedź.
Łamaliśmy się też opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i jedliśmy pyszności przygotowane przez rodziców.
Po krótkiej przerwie pani Krysia przeczytała nam zabawną książkę o świętach Misia Paddingtona.
Na zakończenie robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, po których dostaliśmy jeszcze prezenty, piękne pierniczki od mamy Kuby i zakładki od naszych pań.
Tylko jedna jest taka noc, śpiewać nam się godzi, bo na ziemię Pan z nieba zszedł i w stajence się narodził…
ŻYCZYMY WSZYSTKIM DOBRYCH ŚWIĄT I… DO SIEGO ROKU.

Zobacz galerię


PATRIOTYCZNE POCZYTAJKI

Dzień 23 listopada był w Szkole Podstawowej nr 16 bardzo uroczysty. Na nasze Patriotyczne Poczytajki przybył bowiem, wraz z panią dyrektor Dorotą Rząsą, pan Stanisław Sienko, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa.
Zacznijmy jednak od początku… o godzinie 17:30 nasze panie rozpoczęły spotkanie. Śpiewaliśmy patriotyczne pieśni przy akompaniamencie gitary pani Małgosi, następnie pani Krysia przybliżyła nam historię naszego narodu z książki Stanisława Marciniaka „Historia Polski dla Piotrusia”, później pani Aldonka zaprezentowała i poleciła szereg książek o tematyce wojennej, napisanych specjalnie dla dzieci. Okazuje się, że o bardzo trudnych sprawach można pisać w ładny
i przystępny sposób.
O godzinie 18:00 przybyli nasi wspaniali goście. Prezydent rozmawiał z nami na temat patriotyzmu tego szeroko pojętego i tego lokalnego, dotyczącego naszego miasta. Z ogromną serdecznością i cierpliwością odpowiadał na lawinę naszych pytań. Najbardziej zaciekawiło nas to, że w najbliższej przyszłości będą jeździć po Rzeszowie elektryczne autobusy bez kierowcy.
Po krótkiej przerwie przeznaczonej na poczęstunek, który przygotowali niezawodni rodzice, zaśpiewaliśmy dla gościa dwie pieśni: „Szara piechota” i „O mój Rozmarynie”. Następnie, jak to zawsze na Poczytajkach , dalsze czytanie. Fragment z książki Zofii Staneckiej „Nasza Polska Niepodległość” przeczytał nam brawurowo sam pan Sienko.
Na zakończenie pani dyrektor wręczyła naszemu gościowi prezent i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. To było wspaniałe spotkanie. Nad całością niezawodnie czuwały nasze panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska - Stanisz.

Zobacz galerię


Poczytajki


Nauczyciele czytają bajki.


Pani Małgorzata Korczykowska
Pani Krystyna Pokrywka
Pani Aldona Akwarska Stanisz
Czytają bajki i wartościową literaturę dla dzieci w każdy ostatni czwartek miesiąca w SP 16 w sali 117 w godzinach od 17.30 do 19.00
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 5- 12 lat.

W listopadzie czytanie odbędzie się 23.11.2017r.
Temat: Patriota – kto to taki?

Literatura: Stanisław Marciniak „Historia Polski dla Piotrusia”, Joanna Papuzińska „ Asiunia”, Joanna Olech „Kto ty jesteś”, Zofia Stanecka „Nasza Paczka i niepodległość”
Będziemy śpiewać patriotyczne pieśni „ Szara piechota”, „Deszcz jesienny”, „O mój rozmarynie”


Będą zabawy i niespodzianki. Gościem honorowym będzie Wiceprezydent naszego miasta -
pan Stanisław Sienko. Będziemy rozmawiać o patriotyzmie lokalnym i tym szeroko rozumianym.

PRZYBYWAJCIE!!!


LEŚNE POCZYTAJKI

26 października odbyły się kolejne Poczytajki. Tym razem tematem był las – ten bajkowy i ten rzeczywisty. Rozpoczęła pani Małgosia, która przedstawiła nam bardzo ciekawą książkę Emilii Dziubak „Rok w lesie”, książkę napisaną obrazem. Wspólnie prześledziliśmy losy niedźwiedzia od stycznia do grudnia.
Potem pani Aldonka zabrała nas w podróż po lesie, była wspaniała opowieść, przepiękne zdjęcia i niesamowite odgłosy lasu. Pani zaciekawiła nas książkami Adama Wajraka i ekwipunkiem podróżnika, który nam zaprezentowała. Były też super leśne zabawy… podczas jednej z nich szukaliśmy ukrytych grzybów! Okazało się że najwięcej ich znaleźli: Kacper i Wiktoria. To oni zostali królami lasu.
Po przerwie pani Krysia wprowadziła nas w bajkowy świat Stumilowego Lasu z książki „ Kubuś Puchatek”. Wielką niespodziankę sprawił nam Kuba z II cs, bo wcielił się w rolę Leśnego Ludka. Był pyszny leśny poczęstunek i wspólne zdjęcia. Wszyscy byli zadowoleni i pożegnaliśmy się okrzykiem „Darz bór!

Zobacz galerię


Poczytajki


Nauczyciele czytają bajki.

Pani Małgorzata Korczykowska
Pani Krystyna Pokrywka
Pani Aldona Awarska Stanisz
Czytają bajki i wartościową literaturę dla dzieci w każdy ostatni czwartek miesiąca w SP 16 w sali 117 w godzinach od 17.30 do 19.00
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 5- 12 lat.

W październiku czytanie odbędzie się 26.10.2017r.

Temat: Las rzeczywisty
i las bajkowy.
Literatura:
Adam Wajrak, Tomasz Samojlik - „Nie umarły las”
Adam Wajrak – „Przewodnik prawdziwych tropicieli – JESIEŃ”
Emilia Dziubak – „Rok w lesie”
A.A. Milne – „Chatka Puchatka”

Będą leśne zabawy i zagadki. Prosimy ubrać się na zielono(będziemy skrzatami, trolami i rusałkami), można przynieść leśne smakołyki.

PRZYBYWAJCIE!!!


POCZYTAJKI MAJĄ 5 LAT!

28 września odbyły się jubileuszowe Poczytajki. Pani Małgorzata Korczykowska, pani Krystyna Pokrywka i pani Aldona Akwarska- Stanisz czytają nam wartościową literaturę od 5 lat. Tym razem nasze panie rozpoczęły spotkanie czytając wspólnie piękną książkę, która napisał Peter Carnavas pt. „O dzieciach, które kochają książki”.
Gościem specjalnym spotkania był pani Joanna Krzyżanek, bardzo znana pisarka książek dla dzieci. Autorka zaprezentowała swoją książkę „Zdrowa Kuchnia Lamelii Szczęśliwej”. Rozmawialiśmy też o prawidłowym odżywianiu, o higienie oraz o sześciu zasadach zdrowego życia.
W drugiej części spotkania pani Joanna przeprowadziła pyszne i słodkie warsztaty kulinarne. Wykonaliśmy miseczki i kubeczki z wafelków, które wypełniliśmy owocami… mniam, mniam.
Na spotkanie przybyło 40 dzieci, kilkanaścioro rodziców, a także pani Urszula Sienko, pani Liliana Domszy i redaktorka Nowin pani Urszula Sobol. To był wspaniały jubileusz!

Zobacz galerię


 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 


 

Poczytajki na Festiwalu Książki Wyczytanej

2 czerwca 2017 r. 28 osób wyruszyło, wraz z panią Małgorzatą Korczykowską i panią Aldoną Akwarską –Stanisz, do Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarzem Jarosławem Mikołajewskim, którego książki poznaliśmy podczas detektywistycznego spotkania „Poczytajek”.

Spotkanie z pisarzem odbywało się w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki. Było wspaniale, pan Mikołajewski opowiadał o swojej twórczości, książkach, pracy pisarza. Bardzo ciekawie opowiadał o życiu, humorystycznie i zabawnie, ale i bardzo poważnie. Promował dwie nowe książki: jedną z serii detektywistycznej pt. „Dziewczyny z ryciny” oraz piękną opowieść o dziewczynce, która musiała uciekać z własnego kraju pt. „Wędrówka Nabu”.

Na zakończenie spotkania było wiele pytań, a wśród nich dotyczące tego co lubi robić. Pan Jarosław odpowiedział na nie pięknie: „- Lubię po prostu żyć”.

Czytelnicy mogli też kupić książki autora i zdobyć pamiątkowy wpis. Autor był bardzo miło zaskoczony naszymi przebraniami, a wcieliliśmy się w bohaterów serii detektywistycznej „Aniołki kota Cagliostro”.

Pani z Radia Rzeszów przeprowadziła z nami wywiad na temat czytania i książek. Po spotkaniu nasze panie zabrały nas na lody do „Myszki”.

To było ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Zapraszamy od września wszystkie mole książkowe i amatorów spotkań z cudownymi, pełnymi pasji ludźmi.

 

 


 

 

LOGO POCZYTAJEK

10 maja rozstrzygnięto konkurs na logo „Poczytajek” ogłoszony przez panie: Małgorzatę Korczykowską, Krystynę Pokrywkę, Aldonę Akwarską – Stanisz.

Komisja w składzie: przewodnicząca – pani Bożena Kuśnierz, członkowie: pani Irena Hadło i pani Paulina Piątek - wyróżniła prace w dwóch kategoriach.

W kategorii: rysunek przyznano następujące miejsca:

  • I miejsce – Bartłomiej Szynal kl. 2c
  • II miejsce – Julia Szymala kl.1b
  • II miejsce - Julita Sarna kl. 5a
  • III miejsce – Maciej Prokopiak kl. 2c

 

W kategorii: grafika komputerowa zwyciężyli:

  • I miejsce – Bartosz Pietrzyk kl. 2c
  • II miejsce - Tomasz Rokoszyński kl. 2c i Kuba Rokoszyński kl. 3d
  • III miejsce - Igor Sterer kl. 2c i Sara Sterer kl. 3a

 

            Rozdanie nagród odbyło się 18 maja w obecności pisarki książek dla dzieci pani Joanny Krzyżanek.  Były nagrody pocieszenia i podziękowania za wspaniałe prace.

 

 


 

 

POCZYTAJKI O AUTYZMIE

27 kwietnia odbyły się wspaniałe „Poczytajki”. Przybyliśmy, jak zwykle, do sali 117, a tam już czekała na nas niespodzianka. W sali były obecne dzieci z klas: I cs i II es wraz z rodzicami i swoimi wychowawczyniami.

Pani Małgosia wszystkich powitała i przeczytała nam rozdział z książki Joanny Krzyżanek „Księga spraw ważnych”, który dotyczył tolerancji. Potem pani Kasia Kawałek przeczytała książkę zatytułowaną „Mój brat ma autyzm”, po której wywiązała się ciekawa rozmowa. Rodzice Julci Nowak w bardzo obrazowy i przystępny sposób pokazali nam co to jest autyzm i jak próbować sobie z nim radzić.

W czasie przerwy czekała nas uczta przygotowana przez mamę Kuby Smyka: ciasto, owoce, słodycze. Nie był to jeszcze koniec atrakcji, bo po przerwie mama Miłosza Gosztyły przeczytała nam książkę „Kosmita”, która w bardzo zabawny oraz rzeczowy sposób opowiada o autyzmie.

Na koniec mama Kuby wzruszyła nas opowieścią o swoim niezwykłym synku. Były też ciekawe zabawy prowadzone przez niezastąpioną panią Krysię i pamiątkowe zdjęcia. Było nas bardzo dużo, bo 36. dzieci i 14. dorosłych.

Informujemy też, że konkurs na logo „Poczytajek” zostanie rozstrzygnięty 10 maja. Powodzenia!


          

TEATR I POCZYTAJKI

Na „Poczytajkach”, które odbyły się 30 marca gościliśmy wspaniałego aktora i lalkarza pana Henryka Hryniewickiego. Pan Henryk przyszedł do nas z niespodzianką… w ogromnym zielonym pudle spał sobie Zenek – lalka marionetka, przyjaciel pana Henryka.

Dzięki naszym zawołaniom ( a było aż 41 osób) i dźwiękom muzyki, którą włączył aktor, wyskoczył z pudła przepiękny, czarodziejski Zenek i zaczął dla nas tańczyć, biegać i wykonywać przeróżne sztuczki. Po długim występie schował się do pudełka a owacjom nie było końca.

Pan Henryk opowiedział też o ciekawej, ale czasem bardzo ciężkiej pracy aktora, o swoim teatrze NEMNO i o lalkach. W czasie spotkania odwiedziła nas pani dyrektor Dorota Rząsa - wielka miłośniczka teatru.

Pani Małgosia uczciła Dzień Teatru opowiadając nam o teatrze na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Wspaniały teatr”.

            Na zakończenie spotkania pani Krysia przeczytała piękną polską baśń „Złota kaczka”. Pełni wrażeń i marzeń, z pamiątkowymi zakładkami w dłoniach, udaliśmy się do domów.

 


 


 

Przyrodnicze Poczytajki

 23 lutego odbyły się kolejne Poczytajki. Spotkanie rozpoczęła pani Małgosia od przeczytania nam pięknego listu od pana doktora Andrzeja Kruszewicza, który napisał nam o poznawaniu przyrody, miłości do niej i jej ochronie.

 Potem pani Korczykowska przeczytała bardzo ciekawą książkę pt. „52 tygodnie”, która była wyjątkowa, bo przedstawiała na każdy tydzień roku innego ptaszka.

 Pani Aldonka i pani Krysia przygotowały dla nas ekologiczny, smaczny stół.

 Po poczęstunku przybyła, niecierpliwie oczekiwana, pani Katarzyna Ruszała ze stowarzyszenia EKOSKOP i zaczęła się przyrodnicza uczta. Pani Kasia bardzo ciekawie opowiadała nam o ptakach, które demonstrowała na planszach i na tablicy dydaktycznej. Tablica okazała się zresztą hitem, ponieważ odtwarzała głosy wskazanych ptaków. Poczuliśmy się jak na łonie natury.

 Na zakończenie były pytania i wspólne zdjęcia. To było znów wspaniałe spotkanie!

 

 


 

Poczytajki podczas ferii

W drugim tygodniu ferii, 23.01.2017r., odbyły się zimowe „Poczytajki”. Główną bohaterką spotkania była „królowa” literatury dziecięcej - Astrid Lindgren oraz „księżna” -Tove Jansson.

Pani Małgosia czytała nam fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanki” , natomiast pani Krysia przeniosła nas w świat Muminków.         

Był słodki poczęstunek i zagadki. Najwięcej radości sprawiły nam zajęcia oparte na zabawach Astrid Lindgren z jej dzieciństwa, które przygotowała dla nas pani Aldonka. Pierwsze miejsce zdobyła zabawa „ Nie dotykaj podłogi”.

Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, ponieważ wielu sympatyków „Poczytajek” wyjechało na ferie.

 

 


 

Autorskie Poczytajki z Anną Czerwińską - Rydel

           6 grudnia, w Dzień Świętego Mikołaja, przybyła do nas, na zaproszenie pani Małgorzaty Korczykowskiej, bardzo znana i nagradzana pisarka Anna Czerwińska -Rydel.

 Pani Anna jest autorką 40. książek dla dzieci i przyjechała specjalnie do nas aż z Gdańska. Pisze głównie biografie wielkich Polaków językiem zrozumiałym dla każdego dziecka.

 Na Poczytajkach czytała nam pięknym, ciepłym głosem biografię Henryka Sienkiewicza pt. „Piórem i mieczem”. Opowiadała o pracy pisarza, odpowiadała na szereg pytań małych czytelników, którzy byli bardzo zainteresowani i ciekawi wszystkiego.

 Najnowsza książka pani Ani pt. „Zdobyć koronę” przybliża postać Jerzego Kukuczki – polskiego taternika, alpinisty i himalaisty. Okazała się bestsellerem, co wcale nie dziwi. Pisarka zdradziła nam, że obecnie zaczyna pisać książkę o Wandzie Rutkiewicz.

 Dziewczynki ze starszych klas przeprowadziły z autorką krótki wywiad do gazetki szkolnej. Można było także kupić książki autorki i zdobyć cenny autograf. Przybyło 33. dzieci, rodzice, panie uczące języka polskiego: Jolanta Baran i Magdalena Matwij.

          W trakcie spotkania zawitała też do nas pani dyrektor Dorota Rząsa, która podziękowała autorce za przybycie i ofiarowała pamiątkowe albumy. Nad całością czuwały organizatorki „Poczytajek”: Małgosia, Krysia i Aldonka.

 

 


 

Poczytajki i patriotyzm lokalny.

 24 listopada znów spotkaliśmy się na Poczytajkach. Pani Krysia przeczytała nam piękną książkę Zofii Staneckiej „Nasza Paczka i niepodległość”. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne „Szara piechota” i „Płonie ognisko”.

O godzinie 18 00 przyszli do nas bardzo ciekawi goście zaproszeni przez panią dyrektor Dorotę Rząsę, a mianowicie siedem pań w strojach z innej epoki i jedna młoda kobieta w stroju orientalnym. Okazało się, że są to przedstawicielki Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich wraz z wolontariuszką z Indonezji.

Febris z Indonezji odpowiadała na wiele pytań i zaśpiewała specjalnie dla nas hymn swojego kraju. My w odpowiedzi zaśpiewaliśmy nasz hymn i zrobiło się bardzo patriotycznie. Okazało się też, że flaga Indonezji jest odwróceniem naszej flagi. Potem panie opowiadały nam o swoim stowarzyszeniu a Pani Krystyna Leśniak (szefowa) zachęciła nas do przeczytania napisanej przez siebie książki „Przyjaciele Podkarpacia”.

Pani dyrektor przyniosła dla nas słodki poczęstunek – czekolady z herbem Rzeszowa (pyszne). Jako podsumowanie spotkania, przeczytaliśmy wspólnie z panią Małgosią książkę Joanny Olech „Kto ty jesteś”. Były też pamiątkowe zdjęcia. Ale się działo!


 


 

  Poczytajki o przyjaźni

 27 października odbyło się kolejne spotkanie wszystkich kochających książki, czyli POCZYTAJKI. Tym razem rozmawialiśmy o przyjaźni. Pani Małgosia przedstawiła nam kilkanaście książeczek, które warto przeczytać i poruszają temat przyjaźni.

Gościem specjalnym była pani Mirosława Sabik, emerytowana polonistka
z naszej szkoły. Pięknie przeczytała nam książkę Danuty Parlak o niezwykłej przyjaźni pt. „Mrówka i żyrafa”. Pani Aldonka przygotowała pyszny poczęstunek. Były też pamiątkowe zdjęcia z panią Mirosławą.

Na zakończenie spotkania udaliśmy się na korytarz pierwszego piętra, gdzie wraz z Małym Wolontariatem układaliśmy ogromny, nakrętkowy obraz na Ogólnopolski Konkurs „Nakrętkowa Kura Adela”, którego organizatorem jest Wydawnictwo DEBIT.

Zapraszamy na kolejne spotkanie w listopadzie.

 

 


 

Wrześniowe Poczytajki z Joanną Krzyżanek.

19 września odbyły się pierwsze w tym roku Poczytajki. Były niezwykłe, ponieważ gościem specjalnym była pani Joanna Krzyżanek, wspaniała pisarka książek dla dzieci.

Autorka w barwny sposób opowiedziała nam dlaczego wybrała taki zawód, zapoznała nas z jedną ze swoich bohaterek- Lamelią Szczęśliwą, o której czarująco opowiadała nam przez godzinę.

W trakcie spotkania odbyły się również bardzo pomysłowe zabawy relaksacyjne.

Dziewczynki z redakcji naszej gazetki szkolnej przeprowadziły z panią Joanną profesjonalny wywiad. Po sesji zdjęciowej z autorką i ogromną głową Cecylki Knedelek (przywiezioną z Poznania) –bohaterką kultowych książek pani Krzyżanek, udaliśmy się do jadalni, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne przygotowane przez pisarkę i nasze panie prowadzące Poczytajki.

Wykonaliśmy piękne jeżyki z masy solnej pomieszanej z kakao, dlatego nasze wytwory pachniały smakowicie czekoladą.

Ale się działo! Zarówno dzieci jaki i rodzice pracowali bardzo ambitnie.

Na zakończenie spotkania pani Joanna podpisywała książki, które przynieśli uczniowie i każdemu rozdała zakładki ze swoim autografem. Nie uwierzycie, ale było aż 52. uczniów i 12. Rodziców!

W tym niezwykłym spotkaniu uczestniczyła pani dyrektor Dorota Rząsa, pani Agnieszka Szymańska-Małecka -polonistka opiekująca się biblioteką oraz pani Urszula Sobol - redaktorka gazety Nowiny. Nad całością czuwały panie Małgorzata Korczykowska, która zaprosiła panią Joannę, pani Aldona Akwarska-Stanisz i pani Krystyna Pokrywka.

 


          


 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 


 

Wizyta w Ratuszu – Poczytajki

20 czerwca odbyły się nietypowe Poczytajki. Wraz z panią Małgorzatą, Krystyną i Aldoną wyruszyliśmy spacerkiem do centrum naszego miasta. W rynku zasiedliśmy na ławeczkach nieopodal pomnika Tadeusza Kościuszki i pani Małgosia przeczytała nam fragment książki Jarosława Mikołajewskiego pt. „Zwycięski koń”.

Po chwili pojawił się niespodziewany gość - radny miasta Rzeszowa- pan Konrad Fijołek, który przeczytał nam następny rozdział z książki, a później zaprosił wszystkich do Ratusza.

Byliśmy bardzo cichutko podczas zwiedzania siedziby naszych władz, ale w sali obrad pan Konrad przeprowadził z nami debatę na temat zmian w naszej szkole. Wiele głosów było za większym placem zabaw i basenem na terenie szkoły. To była naprawdę świetna zabawa.

Ukoronowaniem naszej wycieczki były lody w „Myszce” i schładzanie się w sąsiedztwie fontanny. Do zobaczenia we wrześniu.

 


 

MAJOWE POCZYTAJKI

 

19 maja odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym Poczytajki. Panie: Małgosia, Krysia i Aldonka tym razem czytały nam utwory Joanny Krzyżanek, książki wspaniałe, owocowe i… pachnące.

Poznaliśmy „Bajkę pachnącą truskawkami”, „Bajkę pachnącą cytrynami”i książkę zachęcającą do WOLONTARIATU, czyli „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”, której każdy rozdział kończy się również owocowo.

Pani Joanna napisała, że gdy czynimy coś dobrego, to czujemy się tak, jakbyśmy jedli ciastka z poziomkami.

Później częstowaliśmy się przepysznymi owocami i piliśmy sok z kwiatu czarnego bzu. Na zakończenie panie zamieniły się w malarki i pomalowały nam na buziach truskawki i cytrynki ( oczywiście kredkami do malowania twarzy).

Było nas bardzo dużo, bo aż 31 i było to bardzo udane spotkanie. Na kolejne czytanie zapraszamy we wrześniu.

 

 


 

WIOSENNE POCZYTAJKI

 

20 kwietnia odbyły się wiosenne „Poczytajki” zatytułowane „ Te co skaczą i fruwają do nas zapraszają”. Tytuł jak najbardziej na miejscu, bo bohaterami były żaby , ropuchy , biedronki i przeróżne ptaszki.

Pani Małgorzata Korczykowska przeczytała nam bardzo zabawne i popularne książeczki o Żabku i Ropuchu autorstwa Arnolda Lobela w doskonałym tłumaczeniu Wojciecha Mana. Pani Krystyna Pokrywka nauczyła nas piosenki o żabkach i poczytała nam fragmenty kultowej książki Kenetha Grahama pt. „O czym szumią wierzby”. Był też poczęstunek i wesołe zabawy. Na zakończenie pani Aldona Akwarska-Stanisz czytała nam ciekawostki o ptakach z książki Andrzeja Kruszewicza „Opowieści o ptakach”.

Było nas dużo, bo aż 28 osób. Już dziś zapraszamy na spotkanie majowe.

 


 

W PEWNYM TEATRZE LALEK

 

31 marca odbyły się niezwykłe Poczytajki. Zaczęło się od teatru kukiełkowego. Pani Aldona Akwarska-Stanisz czytała książkę pt. „Księżniczka Koronka i książę Hafcik”, a pani Małgorzata Korczykowska i pani Krystyna Pokrywka wcieliły się w role księżniczki i księcia grając dla nas kukiełkami.

O godzinie 18:00 przyszedł do nas gość specjalny – aktor teatru Maska- pan Bogusław Michałek. Najpierw artysta po mistrzowsku przeczytał nam fragment książeczki Lidii Miś „ W pewnym teatrze lalek”, potem pokazał, robiąc cudaczne miny jak przygotować aparat mowy do czytania. Wreszcie przyszła kolej na najwspanialszą część spotkania. Pan Bogusław przyniósł w ogromnym worze około 20 masek, o których nam wcześniej opowiadał. Mogliśmy ich dotykać, oglądać i przymierzać.

Na koniec były pamiątkowe zdjęcia, zakładki i kompot z ciasteczkami. To było bardzo ciekawe spotkanie.

 


 

PRAWDZIWY DETEKTYW

 

16 lutego spotkaliśmy się na kolejnych Poczytajkach. Tym razem czytaliśmy książki o detektywach.

Pani Małgosia Korczykowska przeczytała nam książkę pt. „Oczy Bambola” o pięciu dziewczynkach, które wcieliły się w role detektywów i rozwiązały bardzo trudną zagadkę. Książka ta jest nowością wydawniczą i napisał ją Jarosław Mikołajewski.

Później czekały na nas arcytrudne łamigłówki przygotowane przez panią Aldonkę Akwarską - Stanisz. Osoby, którym udało się rozwiązać zadania dostały odznaki prawdziwego detektywa.

W dalszej części spotkania, pani Krysia Pokrywka przeczytała nam książkę    o parze detektywów: Mai i Lassem pt. „Tajemnica szkoły”, autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis.

Na zakończenie spotkania odbyła się sesja fotograficzna z gadżetami detektywistycznymi. Pomimo ferii przybyło nas ponad 20 osób i spotkanie trwało od godziny 10:00 do 12:15.

Do zobaczenia już w marcu!  

16 lutego spotkaliśmy się na kolejnych Poczytajkach. Tym razem czytaliśmy książki o detektywach.

Pani Małgosia Korczykowska przeczytała nam książkę pt. „Oczy Bambola” o pięciu dziewczynkach, które wcieliły się w role detektywów i rozwiązały bardzo trudną zagadkę. Książka ta jest nowością wydawniczą i napisał ją Jarosław Mikołajewski.

Później czekały na nas arcytrudne łamigłówki przygotowane przez panią Aldonkę Akwarską - Stanisz. Osoby, którym udało się rozwiązać zadania dostały odznaki prawdziwego detektywa.

W dalszej części spotkania, pani Krysia Pokrywka przeczytała nam książkę    o parze detektywów: Mai i Lassem pt. „Tajemnica szkoły”, autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis.

Na zakończenie spotkania odbyła się sesja fotograficzna z gadżetami detektywistycznymi. Pomimo ferii przybyło nas ponad 20 osób i spotkanie trwało od godziny 10:00 do 12:15.

Do zobaczenia już w marcu!  

 


 

 BABCIOWE POCZYTAJKI

 

21 stycznia odbyły się w naszej szkole kolejne Poczytajki. Było inaczej niż zazwyczaj, bo na początku spotkania odwiedziła nas niezwykła babcia, a dokładnie pani Maria Kuliberda, babcia jednej z uczennic naszej szkoły.

Pani Maria przeczytała nam fragmenty książki „Opowieści biblijne dziadzia Józefa”, rzeszowskiej pisarki Lidii Miś i zaśpiewała piosenkę z dzieciństwa.

Potem pani Małgorzata Korczykowska wcieliła się w rolę babci i nauczyła nas wiersza „ Wszystko dla babci ”.

Pani Aldonka zaserwowała kruche ciasteczka i pyszną herbatkę z sokiem malinowym.

W drugiej części spotkania pani Krysia Pokrywka przeczytała nam książkę pt. „ Moja babcia kocha Chopina ”. W przerwach, słuchaliśmy z zamkniętymi oczami muzyki Fryderyka Chopina.

Na zakończenie spotkania panie poleciły nam do przeczytania ciekawe książki o babciach i dziadkach.

I znów było nas 30 osób wraz z zasłuchaną i roześmianą czteroletnią Leną. Już zapraszamy na następne spotkanie w lutym, podczas ferii.  

 


 

ŚWIĄTECZNE POCZYTAJKI

 

Świąteczne Poczytajki odbyły się 17 grudnia. Zaczęliśmy śpiewaniem kolęd. Pani Małgosia nauczyła nas pastorałki pt. „Tylko jedna jest taka noc”.

Następnie przyszła kolej na cudowne książki o Bożym Narodzeniu. Pani Małgosia Korczykowska przeczytała książkę „Bożonarodzeniowa opowieść” Stephanie Jeffs, pani Aldonka Akwarska – Stanisz „Pudełko po butach” Francine Rivers, a pani Krysia Pokrywka - opowiadanie Małgorzaty Musierowicz „Na gwiazdkę”.

Były też przepyszne pierniczki, kompot z naszej szkolnej kuchni i cukierki oraz również sesja zdjęciowa w świątecznych okularach.

Kończąc miłe spotkanie, panie złożyły nam życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem. Tym razem było nas aż 30 osób, w tym dwoje trzylatków. Było super! Zapraszamy w styczniu.   

PATRIOTYCZNE POCZYTAJKI

 

26 listopada odbyły się uroczyste i patriotyczne Poczytajki. Odwiedziła nas pani dyrektor Dorota Rząsa i Radny Miasta Rzeszowa pan Konrad Fijołek.

Pani Małgosia Korczykowska rozpoczęła spotkanie nauką pieśni żołnierskiej „Szara Piechota”. Następnie pani Aldonka Akwarska - Stanisz przeczytała nam książkę o wojnie pt. „Asiunia” , napisaną przez Joannę Papuzińską.

Gdy o godzinie 18:00 odwiedzili nas goście, przyszła kolej na patriotyzm lokalny.  Pan  Konrad  Fijołek  przeczytał  nam  legendy  Marka   Czarnoty
o tym jak powstał Rzeszów i dlaczego herbem naszego miasta jest biały krzyż na niebieskim tle. Pani dyrektor zadawała nam ciekawe pytania na temat patriotyzmu. Nadszedł też czas na pyszny, polski poczęstunek, tzn. chleb z masłem (pycha). Podsumowując ten ważny temat pani Małgosia zaprezentowała nam wspaniałą książkę Joanny Olech pt. „Kto ty jesteś”, która wyjaśniła nam jak my, na co dzień, możemy być PATRIOTAMI .

Na zakończenie pani Krysia Pokrywka przeprowadziła z nami wesołą zabawę.

Następne spotkanie tuż przed świętami. Zapraszamy serdecznie, bo już pachnie pierniczkami.

 

 


 

 PAŹDZIERNIKOWE POCZYTAJKI

 

29 października  2015r. odbyły się kolejne Poczytajki, podczas których okazało się, że bohaterowie bajek/ książek też chorują.  Pani  Krystyna   Pokrywka   przeczytała nam   o   wizycie    Misia   Paddingtona
u dentysty. Opowieść była bardzo zabawna, zaśmiewaliśmy się do łez.

Punktualnie,   o   godzinie   18:00    odwiedził   nas   prawdziwy
lekarz – doktor medycyny Adam Dudek. Pan doktor przeczytał nam piękną książkę „ Jak rumianek”, Anny Czerwińskiej - Rydel
, o chłopcu chorym na mukowiscydozę. Czytający oczarował nas swoim ciepłym głosem…
A potem była niespodzianka, pan doktor otworzył gabinet i … zaczął przyjmować chore pluszaki. Było ich aż 26! Wszystkie zostały przebadane i  pan  doktor   udzielił   im pierwszej   pomocy:  bandażował,   przyklejał  plastry i udzielał fachowych rad opiekunom zabawek.

Jak zwykle w przerwach między kolejnymi czytanymi historiami, były zabawy dydaktyczne. Pani Aldonka Akwarska- Stanisz, jako pomocnica pediatry, zaaplikowała nam herbatę  lipową z miodem i sokiem malinowym. Pycha!

Na zakończenie pani Małgosia Korczykowska zachęciła nas do przeczytania książki Joanny  Krzyżanek  „Dobre uczynki Cecylki Knedelek” i rozdała nam zakładki do książek. Było super! Ciekawe co będzie za miesiąc?  Do zobaczenia.

 


 


 WRZEŚNIOWE POCZYTAJKI

 

24.09.2015r. odbyły się pierwsze Poczytajki. Tematem wiodącym był koniec lata i wspomnienia wakacyjne. Pani Małgosia Korczykowska czytała nam krótkie, śmieszne opowiastki z książki Grzegorza Janusza „Misiostwo Świata”(książka ta zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren). Pani Aldonka Akwarska-Stanisz czytała opowiadania Barbary Gawryluk „ Zielona dolina’’.

Jedliśmy wakacyjne słodycze, piliśmy sok z malin i kwiatu czarnego bzu. Pani Krysia Pokrywka po mistrzowsku przeprowadziła
z nami szereg zabaw dydaktyczno –wychowawczych.

Było nas aż 26 osób, a prym wiodły pierwszaki… i prawie wszyscy przyszli w okularach.

Paniom: Małgosi, Aldonce i Krysi serdecznie dziękujemy! Zapraszamy za miesiąc.


 


 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 


  

Poczytajki w Ameryce Północnej!

           W dniu 26 marca spotkaliśmy się z pisarzami ze Stanów Zjednoczonych. Pani Małgorzata Korczykowska przeczytała nam fragmenty książki Eleonory H. Porter o niezwykłej dziewczynce, która miała na imię Pollyanna i wymyśliła grę w radość. Dostaliśmy na karteczkach następujące przesłanie. Mogliśmy je zabrać do domu:

 „Zamiast ciągle mówić komuś o jego przywarach, mówcie mu o zaletach. Spróbujcie odzwyczaić go od złych nawyków. Skupcie się na tym, co jest w nim dobre, na jego prawdziwym „ja”, które może zdobyć się na odwagę, może działać i wygrywać! Wpływ człowieka pięknego wewnętrznie, uczynnego, pełnego wiary w innych jest zaraźliwy i może zrewolucjonizować całe miasto. Ludzie promieniują tym, co wypełnia ich serca i umysły.”

Pani Aldona Akwarska - Stanisz przygotowała bardzo ciekawą prezentację na temat Ameryki Północnej. W przerwie piliśmy kultową  Coca - Colę i jedliśmy popcorn.

Pani Krystyna Pokrywka przeczytała nam fragment przygód Tomka Sawyera, którego napisał Mark Twain. Na zakończenie odbył się konkurs na najbardziej radosną minę.

Jeżeli ktoś ma ochotę dołączyć do nas za miesiąc - gorąco zapraszamy.

 

 


            

Poczytajki – kierunek Włochy!

            W dniu 26 lutego POCZYTAJKI gościły we Włoszech.Czytaliśmy książki wspaniałych włoskich pisarzy.

 Zaczęło sie nietypowo - pani Małgorzata Korczykowska przeczytała nam krótki fragment o kłamstwie z książki Joanny Krzyżanek „Księga spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej”. Ten wstęp okazał się niezbędny do oceny głównego bohatera naszego spotkania - PINOKIA, o którym przeczytała nam pani Aldona Akwarska Stanisz. W czasie trwania prezentacji na temat Włoch, spotkała nas cudowna niespodzianka- dostawca przyniósł PIZZĘ, którą zamówiła pani Dyrektor Dorota Rząsa. Następnie pani Małgosia pokazała nam piękną książkę pt. „Dom”, którą zilustrował niezwykły twórca Roberto Innocenti mieszkający w Toskani. „New Yorker” uznał „Pinokia” z jego ilustracjami za najpiękniejszą edycję jaką kiedykolwiek widział świat. Była jeszcze super zabawa z flagą Włoch, którą przygotowała dla nas pani Krystyna Pokrywka.

           Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa z drewnianymi kukiełkami Pinokia. Zapraszamy na kolejne spotkanie w marcu.

 

 


 

Kierunek Australia!

         W dniu 22 stycznia 2015 roku spotkaliśmy się na kolejnych Poczytajkach. Tym razem wylądowaliśmy w Australii, w kraju Pameli Travers. Ta niezwykła pisarka napisała osiem książek opowiadających o najsłynniejszej niani świata - Mary Poppins. Z bohaterką zapoznała nas pani Krystyna Pokrywka, czytając fragmenty z wybranych części.

 Pani Aldona Akwarska - Stanisz przygotowała wspaniałą prezentację na temat Australii. Co za ciekawy kraj - kangury, misie koala, emu, Aborygeni, a popularny przysmak to larwy ciem. W tym roku po raz pierwszy wydrukowano trzy opowiadania Pameli Travers, które podarowała dawno temu swoim przyjaciołom. Jedno z tych opowiadań o chińskim kucharzu Ah Wong przeczytała nam pani Małgorzata Korczykowska. Było bardzo wzruszające. Ciekawe, co będziemy czytać w lutym? Zapraszamy już teraz.

 

 

 


 

POCZYTAJKI w Wielkiej Brytanii

             W dniu 27 listopada odbyły się kolejne Poczytajki. Tym razem wybraliśmy się do Wielkiej Brytanii.

 Pani Małgosia Korczykowska przeczytała nam dwie powiastki niezwykłej pisarki i ilustratorki Beatrix Potter. Jedna opowiadała o przygodach Królika Piotrusia, a druga o ciekawych losach Kaczki Tekli Kałużyńskiej. Podczas czytania jeden z malutkich uczestników spotkania zasnął. Poznaliśmy też osobliwości Anglików, ich zwyczaje i przysmaki. Razem z Paniami wypiliśmy herbatkę oraz zjedliśmy herbatniki.

Pani Krysia Pokrywka zabrała nas do niezwykłego świata „Alicji w krainie czarów”. Ostatnią pozycją tego wieczoru był zawsze aktualny Kubuś Puchatek autorstwa A.A. Milne. Pani Aldonka Akwarska - Stanisz po mistrzowsku przeczytała nam fragment o zaginionym ogonku Kłapouchego. Na zakończenie spotkania uczniowie wyszli z sali „po angielsku”, ku ogromnemu zdziwieniu oczekujących rodziców.

Zapraszamy na następne spotkanie.


 


 

Pierwszy przystanek Poczytajek 

SZWECJA I ASTRID LINDGREN.

       30.10.2014 r. odbyły sie kolejne Poczytajki". Przebywaliśmy w Szwecji poznając ten kraj, jego zwyczaje, zabawy, przysmaki i cudowną pisarkę Astrid Lindgren.

            Panie: Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska-Stanisz czytały fragmenty Emila ze Smalandii", Dzieci z Bullerbyn" i biograficzną książeczkę opowiadającą o życiu małej Astrid. Pani Małgorzata Korczykowska zaprosiła nas do galerii portretów tej wielkiej pisarki. Panie poczęstowały nas szwedzkimi pierniczkami, a następnie ćwiczyliśmy wymowę zdania - I cóż, że ze Szwecji . Tym razem przybyło nas jeszcze więcej - 26 osób.

            Zapraszamy za miesiąc.


 


 

 Pierwsze Poczytajki w tym roku szkolnym

25.09.2014 roku odbyły się pierwsze Poczytajki w tym roku szkolnym. Czytaliśmy wspaniałą książkę Anny Czerwińskiej-Rydel o Kornelu Makuszyńskim - "Słońcem na papierze", fragmenty książki "Awantura o Basię" i "Przygody Koziołka Matołka". Były zagadki i zabawy dydaktyczne. Podczas spotkania towarzyszył nam Koziołek Matołek ( wielki pluszak), którego wszyscy chcieli przytulić. Było super!