Międzynarodowy projekt "KROKUS" PDF Drukuj

inline KROKUS                                                         inline KROKUS 2

Międzynarodowy projekt "KROKUS"

Głównym pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście i Żydowskie Muzeum Galicja
w Krakowie.

W ramach kolejnych edycji projektu (od 2009 r.) szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów, które zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają
z końcem zimy.

Kwiaty te mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały  w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości i stymulowanie dyskusji dotyczącej problemu dyskryminacji, uprzedzeń, nietolerancji i fanatyzmu. Skierowany jest do uczniów od 11 roku życia.

Szkoły uczestniczące w Projekcie Krokus nie ponoszą żadnych kosztów. Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście.

W naszej szkole realizacją zadań projektu zajmuje się pani Magdalena Lubas, a krokusowy napis kwitnie przed szkołą co rok.

PIĄTA EDYCJA