Międzynarodowy projekt "KROKUS" PDF Drukuj

inline KROKUS                                                         inline KROKUS 2

Międzynarodowy projekt "KROKUS"

Głównym pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście i Żydowskie Muzeum Galicja
w Krakowie.

W ramach kolejnych edycji projektu (od 2009 r.) szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów, które zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają
z końcem zimy.

Kwiaty te mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały  w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości i stymulowanie dyskusji dotyczącej problemu dyskryminacji, uprzedzeń, nietolerancji i fanatyzmu. Skierowany jest do uczniów od 11 roku życia.

Szkoły uczestniczące w Projekcie Krokus nie ponoszą żadnych kosztów. Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście.

W naszej szkole realizacją zadań projektu zajmuje się pani Magdalena Lubas, a krokusowy napis kwitnie przed szkołą co rok.

X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU
22-28 stycznia 2018 r. (poniedziałek-niedziela)

Organizatorzy:
Prezydent Miasta Rzeszowa
Kuria Diecezjalna w Rzeszowie
Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Podkarpackie Kuratorium Oświaty
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Archiwum Państwowe w Rzeszowie
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie
Wspólnota Drzewo Oliwne z Warszawy
Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział w Rzeszowie
Schronisko Młodzieżowe Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych „Alko” w Rzeszowie
Zakład Masarski Józef i Wojciech Bawoł w Markowej
Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie
Liceum Ogólnokształcące nr 8 w Rzeszowie

W programie miedzy innymi w czwartek 25.01.2018:

10:30–11:30 Janusz Korczak jako „dobry doktor” i prekursor ruchu na rzecz praw dzieci
- Prelekcja pt. Życie i działalności Janusza Korczaka, Katarzyna Gudzik (doktorantka Uniwersytetu Rzeszowskiego)
- Montaż słowno-muzyczny pt. Prawa dziecka, na podstawie fragmentów książki pt. Król Maciuś Pierwszy, przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, pod opieką Magdaleny Lubas
(Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie, ul. Bohaterów 1)

Zobacz Program

,,Nigdy więcej wojny’’ – Św. Jan Paweł II

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jego celem jest uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Na Podkarpaciu główne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się już 25 stycznia. W Rzeszowie centralne obchody zostaną zainaugurowane w środę 27 stycznia, a w naszej szkole w czwartek 28 stycznia 2018
Uczniowie naszej szkoły również będą uczestniczyć w X obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

PIĄTA EDYCJA