Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie
Co u nas słychać na lekcjach PDF Drukuj

 


 sss

ROK SZKOLNY 2016/2017

 Skąd się bierze żywność ekologiczna?

W maju, na zajęciach kółka przyrodniczego świetlicy, dzieci zdobywały wiedzę na temat żywności ekologicznej.

Podczas pierwszej części zajęć dzieci obejrzały prezentację przygotowaną przez panie: Agatę Forystek i Aldonę Akwarską-Stanisz. Dzięki niej dzieci dowiedziały się skąd się biorą produkty ekologiczne, jak w gospodarstwach ekologicznych hodowane są zwierzęta oraz jak uprawiane są owoce i warzywa. Następnie dzieci wzięły udział w prawdziwej uczcie ekologicznej, podczas której mogły rozkoszować się smakiem chleba z prawdziwym wiejskim masłem i serem od „szczęśliwej krowy”, ekologicznym miodem spadziowym oraz sokiem z kwiatów czarnego bzu.

Druga część zajęć odbyła się w pobliskim sklepie spożywczym. Dzieci, podzielone na zespoły, miały za zadanie odnaleźć choćby jeden produkt ekologiczny (z poznanym już znaczkiem) oraz ułożyć listę produktów na zdrowe śniadanie.

Wszyscy spisali się na medal!

 

 


 

 

Nauka udzielania pierwszej pomocy w klasie 2b

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Przecież dzieci już od najmłodszych lat muszą mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka.

Dlatego też, 22 maja 2017 r., dzieci z klasy 2b wzięły udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez profesjonalnego ratownika medycznego - pana Sebastiana Kisałę, a jednocześnie tatę naszej uczennicy Nadii.

Uczniowie dowiedzieli się, że aby zacząć kogoś ratować, muszą też sobie zapewnić bezpieczeństwo. Nauczyli się jak prawidłowo wezwać pomoc oraz jak sprawdzić stan przytomności.

Wykorzystując fantoma o imieniu Ania, ćwiczyli w praktyce oddechy ratownicze, zwracając przy tym uwagę na ruch klatki piersiowej. Starali się również opanować umiejętność odpowiedniego uciskania.

Szkoła jest miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie w świecie, dlatego warto było odbyć taką szczególną lekcję – lekcję ratowania życia, za którą serdecznie dziękujemy panu Sebastianowi!

 

 


 

 

Żywa lekcja przyrody

W dniach 11-12.05.2017r. w szkole odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia” z udziałem specjalistów z Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

W zajęciach wzięły udział klasy: 4a i 4b oraz 5b i 5c. Tematyka zajęć obejmowała świat zwierząt, w szczególności świat sześcionogów. Zajęcia prowadził zaprzyjaźniony trener Maciej Kunysz, który w sposób profesjonalny, a zarazem bardzo ciekawy wprowadził dzieci w fascynujący świat owadów.

           Duże wrażenie zrobiła obszerna kolekcja suszonych owadów, pajęczaków i skorupiaków, a także żywe okazy karaczanów i świerszczy. Była to bardzo pouczająca lekcja przyrody, myślę, że na długo pozostanie w pamięci dzieci.

 


 

PIRAMIDA ZDROWIA

Uczniowie klasy 4 b na lekcjach przyrody przygotowywali własną PIRAMIDĘ ZDROWIA, opracowaną zgodnie z wymaganiami IŻŻ 2017r. Pracowali indywidualnie, plakaty wykonywali wykorzystując reklamy żywności pochodzące z różnych sklepów lub hipermarketów.

Działania te były poprzedzone serią lekcji na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, które wpisane są w podstawę programową przyrody.

 


 


                        

   Koło Pasjonatów Przyrody na tropie zdrowego odżywiania

 W Kole Pasjonatów Przyrody, na które uczęszczają uczniowie klasy 5c przeprowadzono zajęcia związane ze zdrowym odżywianiem, np. wykrywano skrobię w produktach pokarmowych oraz badano co rozkłada cukry na małe cząsteczki.

Omawiano też znaczenie cukru dla organizmu oraz zastanawiano się, które produkty dostarczają energię na cały dzień.

          Badano również soki owocowe pod względem zawartości witaminy C, kwasowość produktów spożywczych używanych na co dzień w domu i ich wpływ na organizm.

 


 Zmartwychwstanka – botaniczna ciekawostka

12.04.2017r. w klasie 2d odbyła się ciekawa lekcja przedświąteczna. Na zaproszenie wychowawczyni, pani Anety Romb, odwiedziła uczniów pani Agnieszka Małecka - Szymańska przynosząc ze sobą niespodziankę.

Pani Agnieszka na powitanie przeczytała opowiadanie o Wielkiej Nocy, by przybliżyć też nieco pojęcie zmartwychwstania. Później pokazała botaniczną ciekawostkę: różę jerychońską, zwaną inaczej zmartwychwstanką i opowiedziała o niej. Jest to najbardziej zdumiewająca roślina na Ziemi o niespotykanej wręcz trwałości, a pochodząca z obszarów Jordanii.

Pani z biblioteki wykonała następnie doświadczenie, zalewając zeschniętą brązową zmartwychwstankę bardzo gorącą wodą z czajnika. Uczniowie obserwowali z otwartymi ze zdziwienia ustami, jak roślina pod wpływem wrzątku ożywa: zielenieje i rozprostowuje gałązki.

Zachwytom nie było końca! Dopiero po doświadczeniu, dzieci uwierzyły, dlaczego różę jerychońską nazywamy zmartwychwstanką. Dotykali jej przecież przed doświadczeniem i kruszyła się, a po podlaniu wodą z czajnika … taki cud! To naprawdę niezwykła roślina!

 


 


 

Dzień autyzmu

4 kwietnia wychowawczyni kl. IIes zorganizowała spotkanie z okazji Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie, chcąc w ten sposób zintegrować uczniów i przybliżyć problemy z jakimi spotykają się dzieci z autyzmem.

Na zajęciach, wraz ze swoją wychowawczynią, gościli uczniowie kl. IIc, którzy obdarowali uczniów Ics i IIes wykonanymi ręcznie laurkami.

Po przekazaniu informacji i ciekawostek na temat autyzmu, przeczytano fragmenty książki pt. „Krzyś jest wyjątkowy”.

Zajęcia zakończyły się zabawami z chustą animacyjną przy udziale wszystkich uczniów i pań wychowawczyń. Uczniowie kl. II c wykazali się dużym zainteresowaniem, tolerancją i troską wobec swoich kolegów z Ics i IIes.

          W tym dniu uczniom i nauczycielom towarzyszył kolor niebieski, który jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem.

 

  Międzynarodowy Dzień Czytania Książek dla dzieci

w klasie IIC

W piątek, 31 marca, klasa II c wraz z wychowawczynią bardzo atrakcyjnie uczcili Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci. Ponieważ symbolem mądrości i książek jest sowa dzieci, pracując w grupach, wykonały piękne ekologiczne sowy. Najpiękniejsza z nich powędrowała do szkolnej biblioteki.

Klasa II c podarowała sówkę pani Agnieszce Małeckiej-Szymańskiej, która przygotowała dla klasy szereg niespodzianek. Międzynarodowy Dzień Czytania Książek dla dzieci przypada w dzień urodzin H.CH. Andersena, więc pani Agnieszka zaprezentowała, piękny wiersz na cześć bajkopisarza, który sama napisała. Potem pogłębiła wiedzę uczniów na temat samego pana Andersena, a na zakończenie przeczytała uczniom mało znaną baśń „Narzeczeni”.

           Bardzo dziękujemy pani Agnieszce za piękną lekcję biblioteczną.

 


 

Dbamy o nasze zęby

 W marcu w klasie 2b odbyło się spotkanie z lekarzem stomatologiem panią Iwoną Blajer, mamą ucznia z naszej szkoły.

Podczas zajęć pani doktor przekazała dzieciom kilka ważnych rad. Mówiła o regularnym myciu zębów, nakładaniu pasty, wymianie szczoteczki, o tym jak często należy chodzić na wizyty kontrolne do lekarza dentysty. Wspólnie z dziećmi ustaliła dietę właściwą dla zdrowych zębów.

Uczniowie na modelu szczęki nauczyli się jak należy prawidłowo je szczotkować. Z wielkim zainteresowaniem oglądali też narzędzia stomatologiczne oraz aparaty ortodontyczne.

Serdecznie dziękujemy pani doktor Iwonie Blajer za tak ciekawą lekcję. Wiemy przecież, że kształtowanie zdrowych nawyków i uczenie prawidłowych zachowań, dotyczących dbania o higienę jamy ustnej, jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat.

 


 

Eksperymenty małego naukowca w klasie 2b

            23 marca 2017 r. pod czujnym okiem pana Bartosza Jagusztyna, pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczniowie klasy 2b odkrywali prawa fizyki i chemii. W związku z nadchodzącą wiosną motywem przewodnim tego spotkania była BARWA.

            Dzieci zastanawiały się, dlaczego herbata zmienia swój kolor, gdy dodamy do niej cytrynę? Na czym polega działanie wody utlenionej? Obserwowały szybkość odbarwiania różnych substancji, rozszczepiające się kolory, mieszanie barw oraz tęczowe mleko. Wszystkich zafascynowała sztuczna krew, którą masowo produkował nasz gość.

            Lekcja ta była połączeniem świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy. Serdecznie dziękujemy panu Jagusztynowi!

 

 

 


 

 

Eksperymenty z powietrzem

W lutym, na zajęciach kółka plastyczno-przyrodniczego świetlicy, gościł pan Bartosz Jagusztyn - pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pan Bartosz przeprowadził szereg ciekawych eksperymentów, dzięki którym dzieci bardzo dużo dowiedziały się na temat właściwości powietrza. Dzieci przekonały się, że powietrze, choć tego nie czujemy, ma swoją wagę i objętość, rozszerza się i kurczy a gorące powietrze jest lżejsze od zimnego.  Zobaczyły też, że powietrze w naszym otoczeniu nie jest idealnie czyste - zawiera mnóstwo drobinek brudu, zarodników grzybów oraz bakterie i wirusy. Przy tej okazji dzieci dowiedziały się też co to jest smog i dlaczego jest tak niebezpieczny, zwłaszcza dla nich.

Dziękujemy panu Bartoszowi za bardzo ciekawe, twórcze i odkrywcze zajęcia!

 


 

Ciekawe lekcje - Grenlandia

Na ostatnich lekcjach w klasie 2a dużo dowiedzieliśmy się o dwóch biegunach zimna - Arktyce i Antarktydzie.

W tym nieprzyjaznym dla ludzi klimacie mieszkają zwierzęta, które doskonale radzą sobie z mrozami. Ale jak tu zapamiętać, które żyją na Północy, a które na Południu?

Po dzisiejszej lekcji już wiemy na pewno – jeśli pingwiny, to Antarktyda!


 


 

Smog w mieście… - warsztaty ekologiczne w klasie 2b i 4b

 3.02.2017r. uczniowie klas 2b i 4b wzięli udział w zajęciach warsztatowych na temat zanieczyszczeń powietrza. Przeprowadziła je pani Katarzyna Ruszała, specjalistka ze Stowarzyszenia EKOSKOP w Rzeszowie.

Pani Katarzyna wyświetliła prezentację multimedialną, w której w sposób rzeczowy i przejmujący przedstawiła przyczyny zanieczyszczeń powietrza, których skutkiem jest występowanie smogu nad obszarem całego kraju. Występowanie tego zjawiska niesie przecież ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia człowieka.

Przeprowadzone doświadczenie z odkurzaczem, wzbudziło wiele emocji i uzmysłowiło wszystkim, jakim powietrzem oddychamy i ile szkodliwych zanieczyszczeń wdychamy do płuc w ciągu zaledwie ośmiu godzin.

Zajęcia te były bardzo pouczające. Mamy nadzieję, że przedstawione fakty zapadną wszystkim na długo w pamięci.

Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie jest bardzo ważna. Chodzi o to, by w porę uświadomić ich, kształtować w nich właściwe nawyki, aby mogli podejmować świadome działania proekologiczne w dorosłym życiu.

 


 

Pojazdy przyszłości klasy 2a

Po wielu rozmowach i rozmyślaniach na temat podróży w czasie, klasa 2a postanowiła zbudować pojazdy, które nam to umożliwią.

Mimo zgromadzenia wielu materiałów i gorących dyskusji, okazało się to nie lada wyzwaniem!  Zaangażowanie w pracę było ogromne, a efekty… zdjęcia pozwolą to ocenić!

 


 

 


 

Bałwanki

Nareszcie spadł śnieg, na który dzieci tak długo czekały. Oczywiście skorzystaliśmy od razu z pięknej, zimowej aury i zajęcia wychowania fizycznego klasy IIa i IIb odbyły się na boisku. Było lepienie bałwanów, zaprzęgi saneczek i śnieżne bitwy.

Mamy nadzieję, że zima zostanie z nami na dłużej!

 


 


 

 Numizmatyka,

czyli badanie monet, banknotów i innych znaków pieniężnych

pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym.

18 listopada 2016 roku, na lekcji historii, Kajetan Pytel zaprezentował swoim kolegom i koleżankom  z klasy 5b kolekcję monet.

Skarbiec Mennicy Polskiej, czyli znajdujące się na awersie monet wizerunki władców Polski i na rewersie orły z różnych epok, uatrakcyjniły  zajęcia.

Numizmaty te są własnością  babci chłopca, która zajmuje się ich kolekcjonowaniem i klasyfikowaniem.


 


 

Lekcja ornitologii w klasie 2b

            20 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 2b wzięli udział w ciekawych zajęciach przyrodniczych, które przeprowadziła panią Kasia Ruszała, przedstawicielka stowarzyszenia EKOSKOP. Zachęciła wszystkich do uważnego przyjrzenia się ptakom. Aby je obserwować nie trzeba przecież robić dalekich wypraw – wystarczy rozglądnąć się dookoła.

            Z barwnymi figurkami naszych skrzydlatych przyjaciół dzieci uczyły się ich rozpoznawania. Dzięki specjalnej tablicy mogły również posłuchać ptasich głosów. Wesoła zabawa „Zgadnij jakim jestem ptakiem” doskonale utrwaliła poznane wiadomości. Bez trudu teraz wszyscy zapamiętają jak ważną rolę w całym ekosystemie odgrywają te zwierzęta, jakie są ich zwyczaje i problemy.

 

 


 

Legendy o początkach państwa polskiego w interpretacji uczniów klasy 4a i 4b.

12 i 14 grudnia zagościły w sali 301 różne postacie z legend. Wszystko to za sprawą inscenizacji historycznej w wykonaniu uczniów klas czwartych. Piękne stroje i dekoracje oraz zgodna współpraca dzieci pod kierunkiem rodziców zaowocowała wspaniałą podróżą po różnych odległych krainach naszej ojczyzny.

Tytuły legend łatwo było rozpoznać po rekwizytach, których nie brakowało. Druga grupa uczniów wystąpi jeszcze przed świąteczną przerwą.

Najlepsze przedstawienia z każdej klasy czwartej uświetnią wiosenny wieczór młodych talentów.

 

Klasa 4a


 

           Klasa 4b

          

 

            Klasa 4a i 4b część 2


 


 

Słodki Dzień Pluszowego Misia

 Klasa II c Dzień Pluszowego Misia, 25 listopada 2016 r., obchodziła bardzo „misiowo”, tzn. omawiała lekturę A. A. Milne „Kubuś Puchatek”.

Jeden z uczniów przyniósł pluszowe postacie wszystkich głównych bohaterów książki w rozmiarze XXL. Po obejrzeniu maskotek, uczniowie wykonali słodkie misie na Ogólnopolski Konkurs zatytułowany: „Misiowy konkurs z Wafelkami”.

Prace wykonano z produktów spożywczych takich jak: wafle, nutella, biszkopty, czekoladowe draże.

Pomysłodawcą konkursu jest pani Joanna Krzyżanek i to ona zachęciła II c do uczestnictwa w nim. W klasie pachniało czekoladą i ciasteczkami, a po pracy wszystkie skrawki można było zjeść.

Wybrano trzy najstaranniej i najbardziej pomysłowo wykonane prace i wychowawczyni wysłała ich zdjęcia (drogą mailową) do organizatorów.

 

 


 

Goście z Włoch i Hiszpanii w klasie 2b

16 listopada 2016 r. w klasie 2b odbyła się niecodzienna lekcja języka angielskiego oraz wiedzy o świecie. Naszą szkołę odwiedziły bowiem sympatyczne wolontariuszki EKOSKOPU: Soa i Marina. W bardzo ciekawy sposób opowiedziały o swoich krajach zamieszkania, tj. o Włoszech oraz Hiszpanii.

           Było to ważne doświadczenie dla dzieci. Mogły się bowiem przekonać, że warto uczyć się języka angielskiego, bo ułatwia nam porozumiewanie się między ludźmi na całym świecie.

 


 

Eksperymenty małego naukowca w klasie 2b

 10 listopada 2016 r. w klasie 2b gościł pan Bartosz Jagusztyn, przedstawiciel Uniwersytetu Rzeszowskiego i jednocześnie tata naszej uczennicy Ewy.

 Przeprowadził on kilka ciekawych eksperymentów związanych z powietrzem. Chociaż niektóre doświadczenia były trudne, bo związane z takimi dziedzinami jak chemia czy fizyka, to dały dzieciom okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody.

            Rozbudzanie pasji do nauki już od najmłodszych lat z pewnością zaowocuje w dalszej edukacji.

 

 


 

Obserwacja przyrodnicza - W jakim podłożu lepiej rośnie fasola?

Przez 2 tygodnie uczniowie klasy 4a prowadzili w domu swoją obserwację przyrodniczą.

Każdy do 2. doniczek z podstawkami lub w słoikach z ziemią ogrodową lub leśną, w piasku lub glinie (do wyboru) włożył ziarenka fasoli. Trzeba było je podlewać i zapisywać wszystko to, co się zmienia.

Niektórym obserwatorom fasola zgniła, a innym pięknie wyrosła. Teraz w klasie nadal roślinki są pielęgnowane i wszyscy liczą, że zakwitną.

A może po „zbiorach” ugotujemy zupę fasolową?


 


 

ROK SZKOLNY 2015/2016


Kreatywnie z rodzicami

W czwartek 2 czerwca 2016r. do klasy I e, na Święto Rodziny, przybyli zaproszeni  rodzice wraz z rodzeństwem naszych uczniów.

Chłopcy najpierw uroczyście przywitali swoje rodziny piosenkami, wierszykami i tańcem, później zaprosili do wspólnych zajęć praktycznych. Były to niezwykłe zajęcia, gdyż zadaniem każdej grupy było wykonanie wspólnej pracy plastycznej           z przygotowanych materiałów.

Wszyscy z uśmiechem na twarzy dzielnie pracowali.

W efekcie czego, powstały twórcze i pomysłowe flakoniki na kwiaty.

Na zakończenie, każdy uczeń klasy I e zaprezentował swoje dzieło, wykonane dzięki  współpracy z rodzicami i rodzeństwem.


 


 

MATEMATYKA METODĄ LABORATORYJNĄ

30 maja 2016 r. w klasie 4c odbyła się lekcja matematyki, na której uczniowie budowali modele prostopadłościanów. Lekcja była przeprowadzona metodą laboratoryjną. Z przygotowanych kart pracy wycinali siatki prostopadłościanów, a następnie sklejali bryły i mierzyli ich wymiary.

Dużą zagadką było dla nich wycięcie siatki i sprawdzenie, czy jest ona fałszywa, tzn. czy nie można z niej skleić prostopadłościanu.

Lekcja przysporzyła uczniom wiele emocji i rywalizacji. Czwartoklasiści  byli bardzo zaangażowani w wykonywanie powierzonych zadań i niezwykle zadowoleni z uczestnictwa w takich zajęciach. Lekcję przygotowała pani Ewa Niedźwiedź.

 

 


 

Żywa lekcja przyrody - spotkanie z wężami

We wtorek, 24 maja, uczniowie klas IV i V, mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji przyrody dotyczącej życia gadów, głównie węży.

Szkołę odwiedzili herpetolodzy - pracownicy Agencji Impresaryjno - Artystycznej „Klaps Art" z Krakowa, którzy wprowadzili uczniów w tajniki budowy i funkcji życiowych tych fascynujących stworzeń. Przywieźli ze sobą węże (pytona tygrysiego, albinosa i boa dusiciela, tęczowego), które uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć.

Opiekunka węży przekazywała uczniom ciekawe informacje, w tym ciekawostki dotyczące budowy gadów, odżywiania, trybu życia, środowiska występowania poszczególnych grup zwierząt. Obalała też mity dotyczące gadów, mówiące o tym, że są zimne, obślizgłe lub gruboskórne. Wszyscy przekonali się, że to nieprawda.

Ponadto, jak się okazało, są niezwykle wrażliwe, np. albinos nie lubi być dotykany, właśnie ze względu na swoją delikatność.

Były to niezwykle interesujące i pouczające zajęcia. Ta żywa lekcja przyrody pozwoliła, pod kierunkiem dydaktyka, lepiej poznać świat zwierząt. Uczniowie chętnie zadawali pytania, widząc przed sobą żywe okazy.

 


 


 

Prawie MasterChef Junior w 1d - robimy sałatki

22 kwietnia 2016 r. odbyły się zajęcia prawie jak z MasterChef’a, na których uczniowie klasy 1d, pod opieką wychowawczyni pani Anety Romb, wykonywali sałatkę wiosenną.  

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego odżywiania oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.  Dzieci uczyły się organizacji pracy w czasie sporządzania sałatki. Uczniowie odpowiednio przygotowani do pracy, z wielkim zaangażowaniem dzielnie kroili przyniesione do szkoły warzywa.

Po skończonej pracy, ze smakiem zjedli swoje pyszności.


 


 

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

21 kwietnia 2016 r. w klasie 1d, której wychowawcą jest pani Aneta Romb odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy. Uczniowie przeszli krótki kurs profesjonalnego wzywania pomocy oraz rzetelnego przekazywania informacji dotyczących nieszczęśliwego zdarzenia. Każdy z uczestników mógł wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantoma.

Dzieci z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do zajęć motywowane faktem, iż wiedza o tym, jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie.

 


 

Ciekawe zajecia kulinarne

        Kółko kulinarne „Łasuch” to świetna zabawa w małego kucharza. W trakcie zajęć dzieci poznają zasady prawidłowego odżywiania, nabywają zdolności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD. Ponad to uczą się przyrządzać proste desery, sałatki, surówki oraz doskonalą umiejętności nakrywania do stołu, ozdabiania go.


 


 

Lekcja o autyzmie

22 kwietnia 2016 r. w klasie 1d, której wychowawcą jest pani Aneta Romb, odbyły się zajęcia o autyzmie. Głównym założeniem spotkania było wyjaśnienie uczniom, na czym on polega, jakie są charakterystyczne cechy, zachowania i upodobania osób z autyzmem.

 Prowadzący  uświadomił uczniom, jak czują się dzieci autystyczne podczas  przerwy i na jakie trudności w szkole napotykają.


 


Akademia Nauk

8 kwietnia 2016 r. odbyły się, organizowane przez Akademię Nauk, warsztaty naukowe pt. Optyka. Zostały one przeprowadzone w klasie 1d, której wychowawcą jest pani Aneta Romb.

Celem spotkania było zapoznanie uczniów ze zjawiskami optycznymi występującymi w przyrodzie oraz pogłębianie rozumienia praw fizycznych z zakresu optyki. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega prostolinijność światła, jego załamanie i rozproszenie. Nauczyli się również jak powstaje cień.

Oprócz aspektów naukowych nie zabrakło wspaniałej zabawy.

 


 

Lekcja wychowania fizycznego w klasie 1c - Elementy pilatesu.
  Mały Mistrz  Dzień języków obcych

 

14.04. 2016 r. w ramach Dnia Języków Obcych odbyły się w naszej szkole lekcje otwarte z języków: niemieckiego i hiszpańskiego. Zostały one zrealizowane dla uczniów klas trzecich oraz ich rodziców w związku z koniecznością wyboru drugiego języka obcego nowożytnego.

Tematy lekcji otwartych przebiegały pod hasłami: „Como te llamas?” oraz „Ein Besuch in Deutschland”.

Uczniowie mieli okazję poznać podstawowe zwroty dotyczące powitania oraz pożegnania-ułatwiające komunikację w codziennych sytuacjach, liczebniki od 0 do 12, piosenki obcojęzyczne oraz ciekawostki związane z kulturą i obyczajami w Hiszpanii oraz Niemczech. Uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali natomiast ciekawe scenki oraz wiersz.

Do uatrakcyjnienia zajęć nauczyciele wykorzystali tablicę interaktywną. Zarówno rodzice, jak i uczniowie obejrzeli bardzo dobrze wyposażoną klasopracownię językową, w której odbyła się lekcja otwarta.

Trzecioklasiści byli bardzo zaangażowani w wykonywanie powierzonych zadań i niezwykle zadowoleni z uczestnictwa w takich zajęciach.

 


 

Zajęcia przyrodnicze

W klasie 1b odbyły się zajęcia przyrodnicze „W świecie owadów”. Uczniowie dowiedzieli się, że to jest najliczniejsza grupa zwierząt. Poznali też budowę ciała owadów, dowiedzieli się jak przebiega  rozwój oraz jakie jest ich znaczenie w przyrodzie.  Ogromną atrakcją lekcji okazały się żywe karaczany przyniesione przez jedną z uczennic. Na koniec każde dziecko wykonało biedronkę z papieru.

 

 


 

Zajęcia w terenie

Gdy tylko na to pozwala pogoda, dzieci z kółka plastyczno-przyrodniczego wyruszają w teren. Jesienią dzieci rozpoznawały drzewa po liściach, a wiosną kwiaty.

 

 


 

Zajęcia na temat segregowania odpadów w klasach pierwszych

 Na początku września wszyscy uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach, podczas których uczyli się rozpoznawać i segregować odpady. (Zajęcia prowadzone były przez panie: Krystynę Pokrywkę i Aldonę Awarską-Stanisz).

 


 

Zajęcia prowadzone przez wolontariuszki ze Stowarzyszenia Ekoskop

Dzieci z kółka przyrodniczego uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Monikę Szaro w klasie przyrodniczej na temat gadów. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację przygotowaną przez uczennice kl. VI a Aleksandrę Tyrakowską i Helenę Bochenek. Obejrzały również naturalne okazy tych zwierząt w postaci preparatów, dotykały skóry węży czy skorupy żółwia.

 

 

 


 

Zajęcia w pracowni w klasie przyrodniczej (kółko przyrodnicze)

 Dzieci z kółka przyrodniczego uczestniczyły w zajęciach prowadzonych w ali przyrodniczej przez panią Monikę Szaro na temat gadów.

Dzieci obejrzały ciekawą prezentację przygotowaną przez uczennice kl. VI a Aleksandrę Tyrakowską i Helenę Bochenek. Obejrzały również naturalne okazy tych zwierząt w postaci preparatów, dotykały skóry węży i skorupy żółwia.

 

 


 

Andrzejki z przedszkolakami

Uczennice klasy III b przygotowały i prowadziły w świetlicy zabawy andrzejkowe dla dzieci z Przedszkola nr 17 w Rzeszowie.

 

 


 

Teatrzyk ekologiczny