Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie
Biblioteka PDF Drukuj

           Biblioteka jest bardzo ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Staram się, by ta w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie była przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Tutaj wszyscy mogą  znaleźć ważne informacje, ciekawe książki , pobyć chociaż chwilę w miłej atmosferze. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek by swobodnie wybierać książki. Nikt tu nikogo nie ocenia, nie stawia stopni, nie krytykuje. Dla wszystkich drzwi biblioteki stoją otworem.

           Od września 2007 roku w naszej bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. ICIM to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”. Biblioteka otrzymała 4 komputery, 1 urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarkę i kopiarkę w jednym) oraz oprogramowanie multimedialne: Atlas Świata, Encyklopedię PWN, Słowniki PWN.
           Z pracowni ICIM można korzystać w godzinach otwarcia biblioteki. Szczegóły udostępniania określa regulamin biblioteki .

Zapraszam,

mgr Agnieszka Małecka – Szymańska
nauczyciel bibliotekarz i polonista

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

 

Poniedziałek:  7:45 – 13:45
Wtorek: 9:00 – 15:00
Środa: 7:45 – 13:45
Czwartek: 8:30 – 14:30
Piątek: 7:45-13:45

 

 Aneks do regulaminu biblioteki Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie 

czytelnictwo koniec roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 ROK SZKOLNY 2017/2018

 


 

Niezawodny „Grosik”

28 listopada odbył się w bibliotece szkolnej, pierwszy w tym roku szkolnym i długo wyczekiwany, kiermasz różności „Grosik”. Jest to impreza edukacyjno-integracyjna organizowana przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską od 2013 roku.
Znów tłumnie przybyli uczniowie, którzy chcieli coś sprzedać, ale równie dużo zjawiło się kupujących. Były artykuły papiernicze, zabawki, książki, wakacyjne pamiątki, gry, sztuczna biżuteria, gadżety handmade …czyli dla każdego coś innego.
Nad bezpieczeństwem, podczas trwania kiermaszu, czuwała organizatorka, której dzielnie pomagały uczennice należące do Koła Odkrywców Talentów.

 

Zobacz galerię


 

Święto Pluszowego Misia

Od 2002 roku 25 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole również świętowano. Jednak w tym roku dzień ten wypadał w sobotę, więc obchody zorganizowano dzień wcześniej, tj. 24 listopada.
Pani Agnieszka Małecka-Szymańska zorganizowała w bibliotece wystawę dla klas I-III „Niedźwiedź w literaturze” i przygotowała teatrzyk pacynkowy, podczas którego dzieci mogły dowiedzieć się o historii powstania pluszowego misia
i obchodzonego święta.
Teatrzyk i wystawę, w ramach ciekawej lekcji, obejrzały z wychowawcami klasy: 1b, 3c, 3d, 1a i 3b. Uczniowie innych klas zapoznali się podczas przerw z przygotowanymi materiałami i historią święta.
Na chętnych czekała jeszcze jedna niespodzianka: słuchanie książki o miśku, czytanej przez panią Agnieszkę.

Zobacz galerię


 

 

Akcja „Pomóżmy zwierzakom’2017” dobiegła końca

W listopadzie 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 16 została przeprowadzona coroczna akcja „Pomóżmy zwierzakom”. Akcję, pod patronatem Fundacji „Felineus”, przeprowadziły panie: Agnieszka Małecka-Szymańska i Anita Koczwara
-Malec.
Akcja ta wsparła przytuliska: „U Majki” i „Cztery Łapy”. Na apel odpowiedziała bardzo liczna grupa dorosłych i dzieci, ludzi wrażliwych na niedolę zwierząt.
Wspólny wysiłek i hojność zaowocowały pokaźnym zbiorem darów. Organizatorki zebrały: 86 kg karmy suchej ( w tym spory zbiór gryzaków
i ciasteczek), 36 kg karmy mokrej, 10 kg artykułów spożywczych, 13,5 kg żwirku, koc i szampon.
Dzięki darom zima dla zwierzaków będzie mniej przykra, a prowadzenie przytuliska odrobinę łatwiejsze.
Serdecznie dziękujemy w imieniu swoim, Fundacji „Felineus” i obdarowanych przytulisk.

 

Zobacz galerię


 

Pasowania na czytelnika

 

Do tradycji biblioteki Szkoły Podstawowej nr 16 należy uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. 21 listopada 2017 r. pani Agnieszka Małecka
-Szymańska dołożyła wszelkich starań, aby biblioteka kojarzyła się wszystkim uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, które będą chętnie odwiedzać i gdzie są zawsze mile widziani.
Podczas tegorocznego pasowania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać
o książki oraz jak się zachowywać w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami biblioteki
i zasadami korzystania z nich. Uczniowie klas pierwszych obejrzeli przedstawienie kukiełkowe, w którym wystąpiły pacynki, przyjaciele szkolnej biblioteki. Dowiedzieli się też, że „ W żadnym lesie się nie śmieci!/ I szanować zawsze trzeba Wszyyystkie drzewa. (…) A szanować można także/ Gdy się o książki dba zawsze./ Więcej książek szanujemy/ To i w lesie drzewa ratujemy!”.
Dzieci wysłuchały też próśb i rad z jakimi zwróciła się do nich Książka.
Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, po którym zostali pasowani na czytelnika wielką zakładką.
To był dzień może nie tak emocjonujący jak pasowanie na ucznia, ale młodzi czytelnicy z wielkim przejęciem i pełni zachwytu obserwowali wszystko, co działo się w bibliotece, a po zakończeniu ceremonii mogli wreszcie pożyczyć po raz pierwszy książki.

 

Zobacz galerię


We wrześniu 2017 roku została ogłoszona akcja „Podziel się radością czytania”. Zbiórka książek, prowadzona przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską, trwała do 9 października. 
Dzięki wielkim sercom przyjaciół biblioteki, udało się zebrać ponad 80 wspaniałych tytułów, wśród których znalazły się książki nowe lub już czytane, ale nadal w bardzo dobrym stanie.
Już niedługo pierwsza partia woluminów trafi na biblioteczne półki, by niecierpliwi i żądni książkowych wrażeń, mogli z nich skorzystać.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i przynieśli książkowe dary. 

2425


 

 ROK SZKOLNY 2016/2017

 


 

 

„Szanuj lasy, ludzka raso…”-przedstawienie mobilnego teatrzyku edukacyjnego

           23 maja 2017 r. mobilny teatrzyk edukacyjny odwiedził klasy: 1a i 1b.

Uczennice z koła czytelniczego prowadzonego przez panią Agnieszkę Małecka-Szymańską przygotowały krótkie przedstawienie dla najmłodszych. Pacynki, bajkowe zwierzaki, w ciekawy sposób przedstawiły dzieciom problem zaśmiecania lasów, a specjalnie dobrany podkład muzyczny tylko wzmocnił doznania.

Zwierzaki przekonywały, że powinniśmy wszyscy dbać o środowisko, „bo najmniejszy leśny kątek różnych pełen jest żyjątek!”.

          Dzieci były zachwycone pacynkami i niecodzienną formą przekazu!

 


 

Pachnąca truskawkami podróż z panią Joanną Krzyżanek

W czwartek, 18 maja 2017 r., gościliśmy w skromnych progach biblioteki szkolnej, wspaniałą pisarkę książek dla dzieci i wyjątkowego człowieka - panią Joannę Krzyżanek.

Uczniowie kl. 1b i 2d zostali, jak zwykle, zaczarowani przez panią Joannę, która zabrała ich tym razem do świata pachnącego truskawkami, opowiadając o jednej ze swoich niezwykłych książek. Dzieci słuchały tych opowieści z wielkim przejęciem, bo w naszej bibliotece jest przecież honorowe miejsce na książki pani Krzyżanek: PÓŁKA PACHNĄCA JOANNĄ.

Nasz gość przygotował też ciekawe warsztaty, na których mali czytelnicy robili piękne zakładki z truskawką wykorzystując w tym celu drewniane patyczki do lodów.

Po warsztatach uczestnicy spotkania ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z panią Joanną na tle ogromnej ilustracji powstałej w oparciu o „Książkę pachnącą truskawkami”.

Zachwytom nie było końca! Nie ma lepszego zachęcenia do czytania niż spotkanie z autorem lub autorką książek, a jeszcze z tak niesamowitą autorką w szczególności!


 

 


 

Literacka nauka tolerancji

17 maja 2017 r. odbyła się w szkolnej bibliotece „Literacka nauka tolerancji” dla uczniów kl. 2d, którzy przybyli na zajęcia wraz z wychowawcą - panią Anetą Romb.

Pani Agnieszka Małecka-Szymańska przeczytała uczniom fragment wspaniałej książki Agnieszki Chylińskiej pt. „Zezia, Giler i Oczak”.

Dzieci dowiedziały się jak bardzo główna bohaterka – Zezia - kocha swojego autystycznego brata i jakie emocje nią rządzą w oczekiwaniu na narodziny kolejnego brata lub siostry. Przekonały się jak ważne jest, by każdy człowiek był dla innych wyrozumiały.

Zaproponowała też lekturę „Kuba i Buba” Grzegorza Kasdepke, opowiadającą o przygodach, nie zawsze żyjących ze sobą w zgodzie, bliźniąt: chłopca i dziewczynki. Zachęciła uczniów do przeczytania książki i zagrania wspólnie z przyjaciółmi w grę planszową, która znajduje się w środku.

To były naprawdę ciekawe zajęcia!

 

 


 

Zmartwychwstanka – botaniczna ciekawostka

12.04.2017r. w klasie 2d odbyła się ciekawa lekcja przedświąteczna. Na zaproszenie wychowawczyni, pani Anety Romb, odwiedziła uczniów pani Agnieszka Małecka - Szymańska przynosząc ze sobą niespodziankę.

Pani Agnieszka na powitanie przeczytała opowiadanie o Wielkiej Nocy, by przybliżyć też nieco pojęcie zmartwychwstania. Później pokazała botaniczną ciekawostkę: różę jerychońską, zwaną inaczej zmartwychwstanką i opowiedziała o niej. Jest to najbardziej zdumiewająca roślina na Ziemi o niespotykanej wręcz trwałości, a pochodząca z obszarów Jordanii.

Pani z biblioteki wykonała następnie doświadczenie, zalewając zeschniętą brązową zmartwychwstankę bardzo gorącą wodą z czajnika. Uczniowie obserwowali z otwartymi ze zdziwienia ustami, jak roślina pod wpływem wrzątku ożywa: zielenieje i rozprostowuje gałązki.

Zachwytom nie było końca! Dopiero po doświadczeniu, dzieci uwierzyły, dlaczego różę jerychońską nazywamy zmartwychwstanką. Dotykali jej przecież przed doświadczeniem i kruszyła się, a po podlaniu wodą z czajnika … taki cud! To naprawdę niezwykła roślina!

 

 


 
Marcowy GROSIK

29 marca odbył się kiermasz różności „Grosik”. Mimo listopadowych zapowiedzi dotyczących zmiany miejsca organizacji kiermaszu, ze względu na prośby uczniów, odbył się on po staremu w bibliotece.

Znów dopisała frekwencja. Osób zainteresowanych sprzedażą lub kupnem za niewielkie pieniądze było bardzo dużo. Nawet najbardziej wybredni mogli znaleźć coś dla siebie.

           Integracja młodzieży i nauka rozsądnego gospodarowania pieniędzmi na najwyższym poziomie! Serdecznie zapraszamy, bo to nie ostatni „Grosik” w tym roku szkolnym.

 

 


 

czytelnictwo


 

 

 

 

 

 

W rankingu czytelniczym za I semestr (wypożyczanie liczone do 10.01.2017r.) zwyciężyły klasy:

I miejsce:   2d - 266 książek (13,3 książki na ucznia)

II miejsce:  2a - 238 książek (11,4 książki na ucznia)

III miejsce: 3d - 165 książek  (7,2 książki na ucznia)

Gratulujemy!

 


 

Nowość w bibliotece - PÓŁKA PACHNĄCA JOANNĄ

 Nie tak dawno, bo 6 grudnia, gościła w naszej szkole już po raz piąty, wspaniała pisarka i przyjaciółka wszystkich dzieci: pani Joanna Krzyżanek.

Opiekująca się zbiorami biblioteki: pani Agnieszka Małecka - Szymańska, postanowiła poświęcić książkom pani Joanny całą półkę. Już od 13 grudnia jest to PÓŁKA PACHNĄCA JOANNĄ.

Nasi młodzi czytelnicy mogą wreszcie poświęcić się bez reszty lekturze wspaniałych przygód Cecylki Knedelek, kury Adeli, kota Papli lub Lamelii Szczęśliwej oraz oczarować zapachem bajek i zapoznać z poradami Gabrysi i Kajtka.

Zapraszamy serdecznie do biblioteki.

 

 


 

Konkurs „Baśnie, naturalnie!” - zakończenie etapu szkolnego

7 grudnia zakończono etap szkolny ogólnopolskiego konkursu „Baśnie, naturalnie!”, organizowanego przez Szkoły Mikron. Za etap szkolny odpowiedzialne były panie: Agnieszka Małecka - Szymańska i Bożena Kuśnierz.

Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać pracę plastyczną będącą interpretacją wybranej baśni, wykorzystując w tym celu tylko naturalne materiały.

W eliminacjach szkolnych wzięło udział 15 uczniów. Spośród prac, wykonanych zgodnie z regulaminem organizatora, jury wybrało trzy. Na ogólnopolski konkurs wysłane zostaną prace: Oliwii Ludorowskiej z kl. 3d, Kamili Ciechanowicz z kl. 1b oraz Michała Deręgowskiego z kl. 3d.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!


 


 

„Książka nas uczy, książka cieszy…”

1 grudnia 2016 roku odbyło się długo wyczekiwane pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej, które zorganizowała pani Agnieszka Małecka - Szymańska.

Większość uczniów klas pierwszych zna już wszystkie literki i potrafi pięknie czytać, jednak tradycji musiało stać się zadość.

Na uroczystość przybyli specjalnie zaproszeni bohaterowie: Sowa - królowa, Owieczka, Osiołek, Koń, Zebra i Bóbr. Oni właśnie, w zabawny sposób, przekazali uczniom, jak należy z książkami się obchodzić.

Po krótkim przedstawieniu pacynkowym i przysiędze, wszyscy zebrani w bibliotece uczniowie, otrzymali piękne zakładki wykonane przez uczniów kl. 2c i 2e. Mogli też,po raz pierwszy, wypożyczyć książki ze szkolnej biblioteki.

To było niezapomniane przeżycie!

 


 


 

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

 Za oknami zimno, mokro i ponuro, ale w szkole kolorowo i przytulnie, bo 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia.

Święto to, ustanowione w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania pierwszej pluszowej zabawki - niedźwiadka, celebrowane jest na całym świecie.

Dzieci przyniosły do szkoły swoich pluszowych przyjaciół, a w szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa książeczek, których bohaterami są misie.

Pani Agnieszka Małecka – Szymańska, organizatorka wystawy, zapoznała zwiedzających z historią święta i powstania zabawki. Opowiadała o Coralgolu, Uszatku, Remisiu, Kubusiu Puchatku i Misiu Kubie. Czytała o przygodach Paddingtona, wspaniałego misia z Peru.

Zwiedzający mogli również podziwiać wspaniałą wystawę rysunków przedstawiających misiaki, które wykonali uczniowie z kl. II-V.

To był wspaniały dzień, pełen radości i uśmiechu, który odwiedzających bibliotekę nie opuszczał. Szkoda, że takie święto jest tylko raz w roku!

 

 


 

 

 

misiek 

 Pluszowy miś ma swoje święto!

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia przypada w piątek,

25 listopada, i jest obchodzony na całym świecie.

Z tej okazji miła niespodzianka czeka w bibliotece szkolnej,

która zaprasza na wystawę i spotkanie z książką zatytułowane

„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".

 

W programie:

 • historia powstania pluszowego misia i jego święta,
 • wystawa książek z misiami,
 • galeria prac plastycznych,
 • czytanie książek o niedźwiadkach.

Do zobaczenia!

 

 

 


 

 Zbiórka dla Felineusków

 W październiku i listopadzie 2016 roku już po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji charytatywnej niosącej pomoc potrzebującym zwierzętom. Organizatorki akcji: pani Agnieszka Małecka-Szymańska i pani Anita Koczwara-Malec zbierały w szkole m.in. żywność dla kotów i psów będących pod opieką Fundacji Felineus.

         Felineus jest organizacją z Rzeszowa działającą od grudnia 2011. Jej celem jest niesienie pomocy zwierzętom bezdomnym i opieka nad nimi oraz szerzenie idei ochrony praw zwierząt oraz edukacji w tym zakresie.

Dzięki wielkim sercom naszych darczyńców udało się zebrać sporo żywności oraz koce/pledy potrzebne Felineuskom (podopiecznym fundacji).

Na apel odpowiedziało ponad 70 osób o wielkim sercu. Wśród wrażliwych na krzywdę zwierząt byli uczniowie, nauczyciele oraz panie bibliotekarki z Filii nr 1 WiMBP.

Za okazaną pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.

 


 

To było wspaniałe!

Takiego kiermaszu „Grosik” jeszcze nie było!

 9 listopada, na dużych przerwach, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w organizowanym cyklicznie kiermaszu różności. Każdy mógł tego dnia sprzedać lub kupić jakieś drobiazgi.

    Tłumy były takie, że zacierała się granica między oglądającymi/kupującymi a małymi sprzedawcami. Tłok jakiego nigdy jeszcze nie było.

Nad bezpieczeństwem w bibliotece czuwała organizatorka: pani Agnieszka Małecka-Szymańska.

Uczniowie wychodzili z kiermaszu bardzo zadowoleni i ciekawi, kiedy odbędzie się następny.

Niestety to już ostatni odbywający się na terenie biblioteki. Ze względu na duże zainteresowanie, kolejny zostanie zorganizowany na korytarzu pierwszego piętra.

 

 


 

Zakładki od Małego Wolontariatu

W październiku uczniowie klas IIc i IIes, realizujący na zajęciach dodatkowych zadania Małego Wolontariatu, wykonali zakładki do biblioteki szkolnej.

         Przepiękne i w różny sposób zdobione będą wręczone pierwszakom w trakcie Pasowanie na Czytelnika.

 


 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 


 

PODZIĘKOWANIE ZA ZBIÓRKĘ KSIĄŻEK

 Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy w czerwcu wzięli udział w akcji charytatywnej pn. „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2016”.

Nasza szkoła odpowiedziała na apel pani Krystyny Wróblewskiej – posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i zebrała, w ciągu kilku zaledwie dni, ponad 160 książek, które wzbogaciły ksiegozbiór biblioteki dziecięcej w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Dzięki gorącym sercom przyjaciół SP16, pomogliśmy jednej z placówek medycznych i przebywającym tam pacjentom.

 


 

Zakończenie akcji PODZIEL SIĘ RADOŚCIĄ CZYTANIA

Kilka dni temu zakończona została akcja zbiórki książek do szkolnej biblioteki „Podziel się radością czytania”. Pomysłodawcą
i organizatorem była pani Agnieszka Małecka - Szymańska.

           Udało się wzbogacić księgozbiór o 130 woluminów, wśród których znalazły się bajeczki, beletrystyka i książek popularnonaukowych.

Na szkolną akcję odpowiedziało 26. przyjaciół biblioteki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za ofiarność i bezinteresowność.

Książkami przecież warto się dzielić, bo czytanie to przyjemność, której nie da się wycenić.

 

zakonczenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Nasz szkolny Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek to wspaniałe święto. Można tego dnia wyróżnić tych, którzy dbają o to, by nasi przyjaciele (książki) byli w doskonałej kondycji, aby nie brakowało ich w ojczyznach woluminów-bibliotekach. Jest to niezwykły czas, kiedy świętują miłośnicy książek i bibliotekarze.W szkole obchodziliśmy ten dzień później niż zwykle, ale nie brakowało wspaniałych książkowych wrażeń.

W tym roku organizatorki, pani Agnieszka Małecka-Szymańska i pani Małgorzata Korczykowska, dobrały wyjątkową tematykę czytanych książek. Zagadnieniem przewodnim były dzieci i ich przyjaciele oraz dzieci i ich problemy.

Przyjaźń to wspaniały temat, który zachwyci każdego czytelnika, a dziecięce problemy uwrażliwią i sprawią, że staniemy się szlachetniejsi.

W tym roku wielkie czytanie odbyło się w klasach, bibliotece i świetlicy szkolnej. We wspaniały świat książek wprowadzali wychowawcy klas 1-3 oraz organizatorki przedsięwzięcia.

Dodatkowo wyróżniono tego dnia klasę 1c, która wysłuchała fragmentu książki pod roboczym tytułem: „Przybysz z Zabawkonii” i spotkała się z jej autorką.

To był naprawdę udany dzień!


 


 

KWIETNIOWY GROSIK        

 15 kwietnia ( w środę ) odbył się w szkolnej bibliotece pierwszy, tej wiosny, kiermasz różności „Grosik”.

   Co to się wtedy nie działo?! Sprzedających tyle, że miejsc brakło. Uczniów chcących coś obejrzeć lub kupić jeszcze więcej. Drzwi do biblioteki nawet się nie zamykały: jedni wychodzili już z zakupami, inni dopiero wchodzili. W trakcie jednej tylko dużej przerwy bibliotekę odwiedziło około 80 osób.  

   Integracja uczniów i nauka rozsądnego gospodarowania pieniędzmi na najwyższym poziomie! Serdecznie zapraszamy na kolejne kiermasze.

             W NOWY ROK Z GROSIKIEM

            Jak tu zacząć dobrze kolejny rok kalendarzowy? Jeśli ma to być rok pełen sukcesów, to kiermasz „Grosik” oczywiście wchodzi w grę.

15 stycznia odbyło się zatem pierwsze w 2016 roku wielkie handlowanie za niewielkie pieniądze. Znów była radość, podekscytowanie, integracja… a wszystko to w   szkolnej bibliotece i pod czujnym okiem pani Agnieszki Małeckiej-Szymańskiej.

Nic przecież nie zastąpi wspólnego spędzenia przez uczniów w różnym wieku, w wyjątkowej atmosferze i zgodzie, całej dużej przerwy lub nawet dwóch.

Kolejny „Grosik” już w lutym na pierwszej dużej przerwie.

 


  

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

8 grudnia 2015 roku odbyło się, długo wyczekiwane, pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Chociaż wiele dzieci już zna literki i potrafi pięknie czytać, to tradycji musiało stać się zadość.

Na uroczystość przybyli specjalnie zaproszeni bajkowi bohaterowie oraz pani Książka. Oni właśnie, w zabawny sposób, przedstawili zebranym na 2 i 3 lekcji klasom pierwszym, jak należy z książkami się obchodzić.

Wyjaśnili, że „żeby przestać pytać, trzeba dużo książek czytać (…), bo one przenoszą nas w zaczarowany świat bajek, baśni , opowieści…”.

Po krótkim egzaminie z czytania i przysiędze, wszyscy zebrani w bibliotece uczniowie, zostali pasowani na czytelników. Następnie obdarowani zakładkami i serdecznie pożegnani przez organizatorkę imprezy, panią Agnieszkę Małecką - Szymańską, wrócili zadowoleni do sal.

 

 

 


 

Pluszowe świętowanie

Chociaż w szyby puka przejmujący chłód, to w naszej szkole wyjątkowo ciepło i przytulnie. A wszystko to za sprawą Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Święto to, ustanowione w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania pierwszej pluszowej zabawki - niedźwiadka, obchodzone jest na całym świecie 25 listopada.

U nas także było wielkie świętowanie. Dzieci przyniosły do szkoły swoich pluszowych przyjaciół, a w szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa książeczek, których bohaterami są misie.

Nie mogło zabraknąć Misia Uszatka, Paddingtona, Remisia, Kubusia Puchatka lub Maćka. Pani Agnieszka Małecka – Szymańska, organizatorka  wystawy,  zapoznała zwiedzających z historią święta
i powstania zabawki. Opowiadała o Coralgolu i Uszatku, misiach znanych dobrze rodzicom uczniów.   Chętnym   czytała  bajeczki  edukacyjne
o  przygodach  i   rozterkach  Remisia.

Zwiedzający mogli również podziwiać wspaniałą wystawę rysunków przedstawiających misiaki, a które specjalnie na prośbę pani Agnieszki wykonali uczniowie z kl. I-IV.

To był wspaniały dzień, pełen radości i uśmiechu, który odwiedzających bibliotekę nie opuszczał. Szkoda, że takie święto jest tylko raz w roku!

 

 


 

Zakończenie akcji POMÓŻMY ZWIERZAKOM

 W październiku 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 16 została przeprowadzona coroczna akcja „Pomóżmy zwierzakom”. Akcję, pod patronatem Fundacji „Felineus”, przeprowadziły panie: Agnieszka Małecka-Szymańska (biblioteka szkolna) i Anita Koczwara-Malec (świetlica). W zbiórce karmy pomagały także pozostałe panie ze świetlicy.

Akcja wsparła przytuliska: „U Majki” i „Cztery Łapy”. Na apel odpowiedziała bardzo liczna grupa dorosłych i dzieci, wrażliwych na niedolę zwierząt. Wśród nich były, pełne empatii, panie z zaprzyjaźnionej ze szkołą Filii nr 1 Wojewódzkiej              i Miejskiej Biblioteki Publicznej, które także postanowiły pomóc.

Wspólny wysiłek i hojność zaowocowały pokaźnym zbiorem darów. Organizatorki zebrały: 118 kg karmy, 3 spore pudła specjalnych gryzaków i 1 koc.

Dzięki tym darom zima dla zwierzaków będzie mniej przykra.

Serdecznie   dziękujemy   w   imieniu   swoim,  Fundacji  „Felineus”
i obdarowanych przytulisk. Niech miłość do zwierząt będzie z nami!

 

 

 


 

Plastusiowe odwiedzinki

 W piątek 9.10.2015 r., w ramach obchodów październikowego Święta Bibliotek Szkolnych, odbyła się lekcja biblioteczna dla kl. 1d pt. „Plastusiowe odwiedzinki”. W ramach tych zajęć dzieci słuchały fragmentów lektury „Plastusiowy pamiętnik” czytanej przez p. Agnieszkę Małecką-Szymańską i poznały głównego bohatera, który potajemnie odwiedził szkołę, Plastusia z Tosinego piórnika.

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak to się stało, że Plastuś zamieszkał w drewnianym pudełeczku zwanym piórnikiem i skąd u niego takie oryginalne imię.

Wszyscy  świetnie   się   bawili   i   umówili   na   kolejne   spotkanie
z lekturą.

 

 


 

Świętowanie ze szkolną biblioteką

Zakończyła się już październikowa akcja zbiórki książek,  ściśle  związana z obchodami Święta Bibliotek Szkolnych.

Na nasz apel odpowiedziały 32 osoby. Wspólnie udało się wzbogacić księgozbiór o 123 książki.

W akcji wzięli udział:

 • Weronika Kornak
 • Maria Olchowy
 • Gabriela Superson
 • Szymon Superson
 • Dominika Monikowska
 • Julia Cyc
 • Emilia Trojanowska
 • Dominika Trojanowska
 • Franciszek Wolny
 • Filip Wolny
 • Maja Grucela
 • Maria Grucela
 • Zuzanna Dwornikowska
 • Alicja Szymańska
 • Michał Cieślak
 • Maksymilian Charchut
 • Maja Stanisławczyk
 • Gabriela Winiarska
 • Adrianna Winiarska
 • Weronika Bogacka
 • Paweł Wróbel
 • Emilia Kras
 • Bartosz Kras
 • Róża Szpak
 • Wiktoria Gratkowska
 • Magdalena Materna
 • Agnieszka Czaja
 • Kacper Inglot
 • Wiktor Grymanowski
 • Emilia Kuśmierska
 • Marcin Wołcz
 • Mateusz Wołcz

 

Agnieszka Małecka-Szymańska

 

 


 

Kolejny sukces kiermaszu Grosik

28 października 2015 roku to dzień radości dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 16. Na dwóch dużych przerwach odbywał się w szkolnej bibliotece, długo oczekiwany, kiermasz różności „Grosik” - organizowany przez panią Agnieszkę Małecką – Szymańską.

Ta organizowana cyklicznie, już trzeci rok impreza, integruje kolejnych uczniów. W czasie kiermaszu uczą się samodzielności, zaradności i koleżeństwa.  W październikowym uczestniczyło ponad 100 uczniów. Każdy chciał coś obejrzeć, kupić lub sprzedać. Nad spokojnym przebiegiem tego integracyjnego spotkania czuwała organizatorka.

 

 

 


 

W październiku 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 16 została przeprowadzona coroczna akcja „Pomóżmy zwierzakom”. Akcję, pod patronatem Fundacji „Felineus”, przeprowadziły panie: Agnieszka Małecka-Szymańska (biblioteka szkolna)  i Anita Koczwara-Malec (świetlica). W zbiórce karmy pomagały także pozostałe panie ze świetlicy.

Akcja wsparła przytuliska:  „U Majki” i „Cztery Łapy”. Na apel odpowiedziała bardzo liczna grupa dorosłych i dzieci, wrażliwych na niedolę zwierząt. Wśród nich były, pełne empatii, panie z zaprzyjaźnionej ze szkołą Filii nr 1 Wojewódzkiej              i Miejskiej Biblioteki Publicznej, które także postanowiły pomóc.

Wspólny wysiłek i hojność zaowocowały pokaźnym zbiorem darów. Organizatorki zebrały: 118 kg karmy, 2 spore pudełka specjalnych gryzaków i 1 koc.

Dzięki tym darom zima dla zwierzaków będzie mniej przykra.

Serdecznie dziękujemy w imieniu swoim, Fundacji „Felineus” i obdarowanych przytulisk.  Niech miłość do zwierząt będzie z nami!