Dnia 26.09.2017r. w Szkole Podstawowej nr 16 odbyły się uroczyste obchody 55-lecia szkoły. Jubileusz rozpoczął się o godz. 1100 mszą świętą w kościele p.w. św. Judy Tadeusza i poprowadził ją Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba Biskup Rzeszowski. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy, idąc wraz z pocztem sztandarowym, przybyli do szkoły. O godzinie 1215 rozpoczęła się część oficjalna obchodów. Mieliśmy zaszczyt gościć m.in. Księdza Biskupa Jana Wątrobę, pana wiceprezydenta Henryka Wolickiego w imieniu Prezydenta Miasta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca, Radnych Miasta Rzeszowa, panią Marię Warchoł, pana Mirosława Kwaśniaka, pana Witolda Walawendera, absolwenta SP 16, pana Grzegorza Moskala, przedstawiciela Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Księdza Prałata Józefa Stanowskiego, proboszcza parafii p.w. św. Judy Tadeusza, Księdza Prałata Stanisława Tomkowicza, seniora parafii p.w. św. Judy Tadeusza, panią Bogusławę Budę, przewodniczącą Związku „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, panią Beatę Ratajczak, wiceprezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rzeszowie, dyrektorów szkół i przedszkoli, panią Joannę Krzyżanek, autorkę bestselerowych książek dla dzieci, przyjaciela szkoły, przedstawicieli: Spółdzielczej Rady Nadzorczej, Administracji Osiedla Kmity, Samorządowej i Spółdzielczej Rady Osiedla Kmity. Na uroczystości byli obecni również absolwenci szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu szkoły pani dyrektor Dorota Rząsa serdecznie powitała dostojnych gości, absolwentów szkoły, byłych pracowników, nauczycieli, rodziców i uczniów przybyłych na Jubileusz 55-lecia szkoły. W swoim wystąpieniu oznajmiła, że Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Powiedziała również, iż dzisiejszy dzień przypomina, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły - nauczyciel i wychowawca, wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci. 
Z okazji jubileuszu uhonorowano również nauczycieli: Danutę Snelę, Magdalenę Lubas, Urszulę Sienko, Izabelę Marczydło, Grażynę Skawinę, Bożenę Kuśnierz za wieloletnią, wzorową pracę na rzecz szkoły, a pani Małgorzata Korczykowska otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa. Podczas części artystycznej zebrani w sali gimnastycznej mogli usłyszeć wiersz „Szkolna chwila”, napisany specjalnie na jubileusz przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską, wysłuchać krótkiej historii szkoły przygotowanej przez panią Magdalenę Lubas, obejrzeć tańce w wykonaniu uczniów SP 16 i posłuchać pięknych piosenek chóru „Szesnastka” prowadzonego przez panią Ewę Drewniak.
Goście mieli też okazję podziwiać występy dwóch solistek przygotowanych przez panią Annę Czenczek: Adrianny Rząsy-absolwentki szkoły w piosence„ Boję się” z musicalu Romeo i Julia oraz Katarzyny Stańko-uczennicy klasy 7a w piosence „Wznieś serce”. Pozostałą część wspaniałej oprawy artystycznej jubileuszu dopełniły: pokaz mody szkolnej na przestrzeni 55 lat, przygotowany przez panie anglistki oraz inscenizacja przygotowana przez panie uczące języka polskiego pt. „ Jeden dzień z życia ucznia” wraz z kółkiem z fizyki i doświadczeniami wykonanymi przez panów: Tomasza Madeja i Pawła Kocurka.
Na koniec części oficjalnej w oprawie sztucznych ogni na salę wjechał jubileuszowy tort, o pokrojenie pierwszego kawałka została poproszona pani dyrektor i wszyscy odśpiewali urodzinowe „Sto lat!”. 
Przybyli na uroczystość, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły, wpisania się do księgi pamiątkowej i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność prac i filmu o szkole. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się pamiątkowe kroniki.
Dzieci mogły skorzystać z zabaw w wesołym miasteczku, dmuchanych zjeżdżalni i zamku oraz trampoliny rozłożonych specjalnie z okazji jubileuszu na szkolnym podwórku oraz gier z harcerzami z drużyny „16”.

Zobacz Galerię