caritas2Szkolne Koło Caritas

przy Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie

Działalność swą rozpoczęło od roku szkolnego 2014/2015. Do Szkolnego Koła Caritas należą uczniowie klas IV – VI. Opiekunami koła zostali: ks. Marcin Olszewski i p. Grażyna Myśliwiec – Gajdek.

Oprócz formacji duchowej, o którą troszczył się ks. Marcin, uczniowie zaangażowani byli w pomoc materialną najbardziej potrzebującym. Przeprowadzone zostały akcje: Dzieci – dzieciom, z której dochód przeznaczony został na zakup świątecznych prezentów; loteria fantowa oraz zbiórka pieniędzy wśród uczniów naszej szkoły i mieszkańców osiedla. Uzbierana kwota w wysokości 8886 zł., została przekazana na pomoc chorej Zuzi.

W roku szkolnym 2015/2016 opiekę nad SKC pełnili: ks. Marcin Olszewski i p. Izabela Marczydło. Opiekunowie Koła Caritas pracowali w komisji rekrutującej uczniów naszej szkoły do SJO Promar w ramach promocyjnego kursu języka angielskiego dla uczniów klas I – III. 12 – 13 września 2015r. brali udział w zjeździe Szkolnych Kół Caritas z całej Polski. W ramach formacji uczniowie SKC uczestniczyli w prowadzeniu nabożeństwa różańcowego w kościele parafialnym i Diecezjalnym Radiu VIA. Przeprowadzone zostały także inne akcje, o których można było się dowiedzieć ze strony internetowej i tablicy ogłoszeń.

W roku szkolnym 2016/2017 opiekunami Szkolnego Koła Caritas zostali ks. Krzysztof Wielgosz i p. Izabela Marczydło. SKC posiada tablicę ścienną, na której znajdują się informacje o bieżących akcjach i wydarzeniach. Informacje o przedsięwzięciach i akcjach są przekazywane poprzez stronę internetową szkoły.

Prosimy o zaangażowanie się i wsparcie naszych działań na rzecz osób potrzebujących.

Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi.

(Kardynał Stefan Wyszyński)

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

 

Zbiórka artykułów spożywczych dla bezdomnych i ubogich.

Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole pod opieką Pani Dominiki, w ostatnim tygodniu września zorganizowało zbiórkę żywności na rzecz ubogich i bezdomnych. Zostało zebranych ponad 270 produktów, w tym: kasza, cukier, olej, mąka, ryż, herbata, kawa i słodycze, które zostały przekazane do Caritas Diecezji Rzeszowskiej w ramach jesiennej pomocy potrzebującym. WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Zobacz Galerię

POMÓŻMY EWIE WRÓCIĆ DO ZDROWIA! Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej nr 16 zorganizowało sprzedaż ciasteczek, która odbywała się w dwóch terminach. Dzięki ofiarności Rodziców, Uczniów i całej społeczności szkolnej udało się uzyskać dochód w kwocie 1922zł. Zostanie on przekazany na dalsze leczenie naszej absolwentki, Ewy.

Ewa w ubiegłym roku doznała wylewu do lewej półkuli mózgu, spowodowanego pęknięciem nigdy wcześniej niezdiagnozowanego tętniaka.
Za okazane wsparcie: SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Zobacz Galerię

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Szkolny Caritas i Pola Nadziei

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, działający w Małym Wolontariacie oraz  w Szkolnym Kole Caritas, z dużym zaangażowaniem włączyli się w kampanię jesiennej edycji  „Pola Nadziei”. Organizatorem akcji jest Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Celem kampanii było posadzenie cebulek żonkili, które symbolicznie nakreślają ideę działalności hospicyjnej. Kiedy kwiaty rozkwitną w 2021r. zostaną zebrane i rozdane za symboliczną kwotę podczas publicznej zbiórki wiosennej edycji „Pól Nadziei”, która wesprze działalność Hospicjum.

Na szkolnej łące św. Franciszka powstała piękna żonkilowa rabatka.  Cebulki żonkili zostały przez wolontariuszy  posadzone również w doniczkach. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zobacz Galerię

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

Pielgrzymowanie ze św. Janem Pawłem II po Rzeszowie

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, pod opieką pani Dominiki Bialic-Cisło, uczestniczyli w Pielgrzymowaniu Rzeszowskim Szlakiem Świętych. Odbyło się ono 12 października.

Celem wspólnej wędrówki było pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II oraz pogłębienie wiary i kształtowanie chrześcijańskich postaw.

Zobacz Galerię

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

Podziękowanie za złożony dar serca 2019 r.

Szkolne Koło Caritas jakiś czas temu ogłosiło zbiórkę pieniędzy jako wielkopostną pomoc „Juniora dla Seniora”. Kwota uzbierana przez uczniów działających w SKC wyniosła 137,63 zł i została przekazana na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

W imieniu potrzebujących naszej pomocy dziękuję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim, którzy okazali pomoc, zrozumienie i włączyli się do akcji bezinteresownej pomocy bliźniemu.  

Droga Krzyżowa

15 marca 2019 roku Szkolne Koło Caritas, działające w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie przygotowało i prowadziło Drogę Krzyżową dla dzieci w Parafii pw. świętego Judy Tadeusza w Rzeszowie.

 

Zobacz Galerię

JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2019 r.

Tegorocznej akcji Caritas przyświeca solidarność międzypokoleniowa. Jałmużna Wielkopostna pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”, jak co roku, wystartowała w Środę Popielcową. Do tej akcji włączyły się szkoły i parafie na terenie całego kraju. Datki uzbierane w papierowych skarbonkach przez dzieci i młodzież trafią do osób starszych i chorych.

Odpowiadając na tę propozycję bezinteresownej pomocy potrzebującym również nasze Szkolne Koło Caritas pragnie włączyć się w tę akcję. W związku z tym Koło Caritas i cała wspólnota szkolna zachęcają, aby zaangażować się w tę jałmużnę jako czyn miłosierdzia na rzecz ubogich seniorów.

Będzie ku temu okazja, ponieważ w dniach: 2,9 i 16. 04. 2019 r. w naszej szkole, na czwartej lekcji, przedstawiciele Szkolnego Kola Caritas przeprowadzą zbiórkę pieniędzy do oznaczonych puszek. Będzie to forma wsparcia wspomnianej akcji.

Miejmy otwarte serce dla bliźniego. Nikt z nas nie jest tak biedny, aby nie pomóc komuś chociażby ewangelicznym grosikiem.

Prosimy o pozytywną odpowiedź na tę prośbę.

 

Podziękowanie Szkolne Koło CARITAS

Jak co roku, w okresie Bożego Narodzenia, uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z Małym Wolontariatem, nauczycielami i rodzicami wykonali kartki świąteczne dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Zostało zrobionych i przekazanych ponad sto kartek. Wszystkim zaangażowanym w to dzieło bardzo serdecznie dziękujemy.

Warsztaty świąteczne

5 grudnia 2018 r. przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w twórczych warsztatach, które odbyły się w naszej szkole w ramach działań pod hasłem „Świąteczna paczka”.  Podczas warsztatów wykonano wiele  oryginalnych kartek bożonarodzeniowych.

Przedstawiciele SKC wykazali się zaangażowaniem, pomysłowością
i spontanicznością tworząc, wspólnie z pozostałymi uczestnikami, wspaniałą i pełną radości przedświąteczną atmosferę. 

Spotkanie Wolontariuszy i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas

21 listopada br. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego odbyło się spotkanie Wolontariuszy i Opiekunów SKC Diecezji Rzeszowskiej.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizował wyżej wspomniane spotkanie, w którym wzięła udział delegacja naszej szkoły. 

Wykład na temat roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, natomiast ks. dr Piotr Potyrała przedstawił sylwetkę św. Stanisław Kostki – „patrona trudnych dróg” oraz przesłanie Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Ubogich.

Dyrektor Caritas zaprezentował kalendarium oraz propozycje działań dla SKC. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu „Dzieło miłosierdzia Caritas na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą- Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Zobacz Galerię

Wypominki szkolne 2018 r. w Rzeszowie

15 listopada 2018 r. przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas, wraz z pocztem sztandarowym, wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie.

Mszy Świętej przewodniczył J. E. Ks. Bp Edward Białogłowski, a odprawiana była w intencji zmarłych dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, uczniów, pracowników szkół i placówek oświatowych. Wydarzenie to wpisywało się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominając trud i poświęcenie nauczycieli, związane z wychowaniem patriotycznym dzieci i młodzieży.

Po nabożeństwie J. E. Ks. Bp Edward Białogłowski zaprosił wszystkich obecnych na słodki poczęstunek i ciepłą czekoladę.

Prośba Hospicjum dla dzieci

Akcja „I Ty możesz mieć czerwoną czapeczkę…” wpisała się w życie cyklicznych Akcji Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Uprzejmie informujemy, iż w tym roku 4 grudnia 2018 roku VI Liceum Ogólnokształcące i Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci organizuje X EDYCJĘ AKCJI MIKOŁAJKOWEJ na rzecz dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin.

Uczniowie-wolontariusze VI Liceum Ogólnokształcącego w naszej szkole będą zbierać pieniądze do puszek 4 grudnia 2018r. o godz. 10:00.

Wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli zachęcamy i zapraszamy do wzięcia udziału w wspomnianej akcji dobroczynnej.

PAMIĘĆ O BOHATERACH

13 listopada 2018 roku trwając w zadumie, wdzięczności i pamięci w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę,  Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie zgromadziło się pod pomnikiem przy ul. Bohaterów w Rzeszowie, aby oddać cześć odważnym Polakom, którzy poświęcili się byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Pomnik ten, tak jak i ulica, upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1943 roku, które rozegrały się we wsi Staroniwa. W nocy z 31 maja na 1 czerwca 1943 r. dokonano celowego uszkodzenia transformatorów na stacji kolejowej Rzeszów – Staroniwa. Niemcy, w odwecie, rozstrzelali 44. cywilnych mieszkańców.

Pamiętamy o naszych Bohaterach. Wraz z przedstawicielami Szkolnego Koła Caritas zapaliliśmy znicz pamięci i modliliśmy się za wszystkich, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.

 

 

 

Zobacz Galerię

Apel

Caritas Diecezji Rzeszowskiej zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe dla pana Marka - mieszkańca Rzeszowa, któremu w wyniku zaawansowanej miażdżycy amputowano nogę. Obecnie pan Marek przebywa w szpitalu. Po opuszczeniu jego murów, będzie potrzebował tzw. schodołazu, czyli urządzenia pomagającego osobie niepełnosprawnej pokonywać schody.

Zwracamy się z prośbą o pomoc w zakupieniu schodołazu. Każda kwota jest ważna i przybliża moment jego zakupu. Środki finansowe prosimy wpłacać na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: PKO BP I/O w Rzeszowie,
 nr konta: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem  „schodołaz”.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę akcję pomocy.

Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas

 Nowy rok działalności Szkolnego Koła CARITAS

W nowym roku szkolnym 2018/ 2019 rozpoczęło działalność Szkolne Koło Caritas. Opiekunami Koła są: ks. Dariusz Porzuczek, ks. Krzysztof Wielgosz, ks. Paweł Martyka i pani Monika Nowakowska. 

Podobnie jak w ubiegłych latach chcemy przez naszą działalność zrealizować chrześcijańską zasadę miłości bliźniego w odniesieniu do każdego człowieka. Na spotkaniu organizacyjnym zostały omówione metody i formy pracy Szkolnego Koła CARITAS oraz zaplanowane nowe działania.

Każdego, kto tylko pragnie poświecić swój czas i siły w bezinteresowną pomoc bliźniemu, zachęcamy i zapraszamy, aby zaangażował się w działalność Szkolnego Koła Caritas.

Nasze spotkania odbywają się w drugi wtorek miesiąca na terenie naszej szkoły o godzinie 15:15.

Zobacz Nas

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Podsumowanie pracy Szkolnych Kół Caritas w roku szkolnym 2017/2018

8 czerwca br. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego odbyło się podsumowanie działalności SKC Diecezji Rzeszowskiej.  

W spotkaniu, w ramach akcji „Bus – mobilna ambasada Niepodległej”, uczestniczyli zaproszeni goście z Caritas Polska z Warszawy. Obecny był także mieszkaniec Syrii, który opowiadał  o aktualnej sytuacji w swoim kraju i o potrzebach  pozostających tam ludzi.

Dyrektor Caritas przedstawił kalendarium i  bieżące informacje. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą przed obrazem „Madonny z Dzieciątkiem”  z Syrii.

Tydzień Biblijny

Z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II zatwierdzonej i wspartej przez Konferencję Episkopatu Polski w dniach od 15 do 21 kwietnia 2018 r. przeżywaliśmy Tydzień Biblijny. Szkolne Koło Caritas zorganizował w tym czasie wspólne czytanie Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian.

Zbiórka książek dla polskich szkół na Ukrainie

Szkolne Koło Caritas uczestniczyło w zbiórce książek i podręczników na Ukrainę. Wszystkie książki zostały przekazane dla polskich Szkół.

 

Szkolne Koło Caritas PODZIĘKOWANIE

Już kolejny rok w okresie Bożego Narodzenia uczniowie działający w Szkolnym Kole Caritas wraz z Małym Wolontariatem nauczycielami i rodzicami wykonali kartki świąteczne dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Zrobionych zostało ponad 100 kartek. Wszystkim zaangażowanym w wykonywanie kartek serdecznie dziękujemy.

Wypominki szkolne 2017 w Rzeszowie

9 listopada 2017 r. w kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie odbyła się Msza Święta za zmarłych dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, uczniów, pracowników szkół i placówek oświatowych. Naszą szkołę podczas tej uroczystości reprezentowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Koła Caritas oraz poczet sztandarowy. 

Mszy Świętej przewodniczył J. E. Ks. Bp Edward Białogłowski. Wydarzenie to było okazją do wychowania patriotycznego i kulturalnego oraz do zapoznania uczniów z historią własnej szkoły. Po nabożeństwie na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

Zobacz galerię

 Miniaturowe świątynie


8 października 2017 roku SCK zorganizowało w Parafii pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie wystawę miniatur sakralnych z Rzeszowa i okolicy. Małe repliki tych budowli są owocem pracy uczniów naszej szkoły.

3401d0fd868d4dcbb139fae335c37a90

 


Różaniec i róża dla Matki Bożej


W październiku 2017 r. został ogłoszony przez CSK konkurs na wykonanie ,,Najpiękniejszego Różańca" i „Najpiękniejszej Róży dla Matki Bożej”. Konkurs polegał na przygotowaniu przez uczniów różańców i róży z dowolnego materiału. Wykonane prace uczniów były wystawione w kościele św. Judy Tadeusza 
w Rzeszowie.

bf3321658bfb4929865c75392d086cec

da18990b27c94d34a30e5d592396f8e3 

Kolejny rok SCK


4 października 2017 roku rozpoczęło działalność Szkolne Koło Caritas. Wzorem lat ubiegłych chcemy zrealizować w naszej szkole chrześcijańską zasadę miłości bliźniego w odniesieniu do każdego człowieka. 
Na spotkaniu omówiono metody i formy pracy SCK oraz zaplanowano nowe działania.

3bc614688b1146bf98304a57cf3e2bd5

 


 ROK SZKOLNY 2016/2017 


 

Podsumowanie pracy Szkolnych Kół Caritas

w roku szkolnym 2016/2017

31 maja br. w auli Instytutu Teologiczno - Pastoralnego odbyło się podsumowanie działalności SKC Diecezji Rzeszowskiej. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację „Pomoc człowiekowi w potrzebie – w życiu św. Brata Alberta i dziś”.

Przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas otrzymali książkę pt. ”Miłość i dobroć. 25 lat Caritas Diecezji Rzeszowskiej” oraz propozycje działań na nowy rok szkolny.

Św. Brat Albert mawiał:

„Im więcej kto opuszczony, z tym większą miłością służyć mu trzeba”.

 

25 lat caritas 


 Zakończenie spotkań Caritasu

31 maja 2017 roku Szkolne Koło Caritas zakończyło roczną pracę wyjściem na Halowy Tor Kartingowy w Rzeszowie. Jazda gokartem dla naszej wspólnoty okazała się być nie tylko świetną zabawą, ale i oryginalnym pomysłem na odpoczynek.

 Tak wspaniale spędzony czas będziemy jeszcze długo pamiętać.

 

 

Tydzień Biblijny

W dniach 30 IV – 6 V 2017 r. przeżywaliśmy w Polsce IX Tydzień Biblijny, któremu towarzyszyło hasło: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”.

          Jego celem było ponowne odkrycie i pogłębienie znaczenia Słowa Bożego w naszym życiu. Z tej to okazji Szkolne Koło Caritas przeprowadziło w naszej szkole czytanie dla uczniów jednej Księgi Nowego Testamentu - Listu do Galatów.

 


Święto Szkolnego Koła Caritas

W Niedzielę Miłosierdzia, 23 kwietnia 2017 roku, w święto patronalne Caritasu, Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 16 i wolontariusze zgromadzili się na Uroczystej Mszy świętej o godz. 1230 w kościele pw. świętego Judy Tadeusza w Rzeszowie.

W oprawę liturgiczną Mszy św. włączyli się członkowie Szkolnego Koła.

  


Droga Krzyżowa

7 kwietnia 2017 roku Szkolne Koło Caritas, działające w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, prowadziło Drogę Krzyżową dla dzieci w Parafii pw. świętego Judy Tadeusza w Rzeszowie.

 


 Zbieramy nakrętki dla Nikolilogo caritas

 Nikola ma 13 lat. Choruje na dziecięce porażenie mózgowe i padaczkę. Choroba powoduje, że do dnia dzisiejszego jeszcze nie potrafi sama chodzić i mówić. Za zebrane środki będzie mogła korzystać ze specjalistycznej rehabilitacji.

 Jeśli chcesz pomóc:

 zbieraj wszelkiego typu plastikowe nakrętki:

 po napojach, kawie, kosmetykach, chemii gospodarczej itp.

 Nakrętki przynosimy do ks. Krzysztofa do końca kwietnia.

 


 PODZIĘKOWANIE

 W odpowiedzi na apel SKC o wykonanie kartek świątecznych dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami wykonali ponad 100 kartek świątecznych.

Do akcji, w bieżącym roku szkolnym, przyłączyli się uczniowie klasy 2es z panią Magdaleną Ślęczkowską oraz Mały Wolontariat z panią Małgorzatą Korczykowską.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i rozwijanie wśród dzieci potrzeby pomagania innym.

 podziekowanie Hospicjum dla Dzieci

  


 CZEŚĆ BOHATEROM

9 listopada 2016 roku Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 16,pod pomnikiem przy ul. Bohaterów w Rzeszowie, oddało cześć odważnym Polakom.

Pomnik, tak jak i ulica, upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1943 roku, które rozegrały się we wsi Staroniwa. W nocy z 31.V. na 1. VI.1943 r. dokonano celowego uszkodzenia transformatorów na stacji kolejowej Rzeszów - Staroniwa, w wyniku której Niemcy, w odwecie, rozstrzelali 44. cywilnych mieszkańców.

Pamiętamy o nich. Wraz z przedstawicielami naszej szkoły zapaliliśmy znicze i modliliśmy się za wszystkie ofiary wojny.

Znicze dla Lwowa

Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną…”

Kornel Makuszyński

Szkolne Koło Caritas i Mały Wolontariat (uczniowie klasy II c i II es) brali udział w akcji „Światełko dla Łyczakowa”. Zebrali ponad 200 białych i czerwonych zniczy, które zostały przekazanekoordynatorowi akcji - TVP3 RZESZÓW.

           Pani Małgorzata Korczykowska i ksiądz Krzysztof Wielgosz bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie.

 

 

 


Swiatelko Pamieci dla Lyczakowa  „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.

Z inicjatywy Polskiego Radia Lwów 
i Konsulatu RP we Lwowie organizowana jest społeczna akcja „Światełko pamięci dla Łyczakowa”, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów.

„Szkolne Koło Caritas” i „Mały Wolontariat” - działające w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie przyłączają się do tej akcji.

Do 25 października 2016 roku będą zbierane w naszej szkole biało-czerwone znicze, które 1 listopada zostaną zawiezione do Lwowa.

Niech ta akcja będzie wyrazem naszego patriotyzmu i pamięci o polskich bohaterach. Znicze prosimy przynosić do ks. Krzysztofa.

 

 Swiatelko Pamieci dla Lyczakowa 2 


 Zbiórka Caritas

zbiorka Caritas  

18 września 2016 roku Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej nr 16 w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka wzywający „wszystkich wiernych do solidarności modlitewnej i wsparcia materialnego poszkodowanych w trzęsieniu ziemi”, które miało miejsce w środkowych Włoszech, brało udział w zbiórce pieniędzy przy Parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie.

           Niech ten gest będzie wyrazem naszej miłości i jedności z potrzebującym człowiekiem. 

 


 

logo caritas        Bez tytułu
SZKOLNE KOŁO CARITAS

Szkoła Podstawowa Nr 16

ul. Bohaterów 1,

35 - 112 Rzeszów

 Rzeszów, 29.09.2016r.

 Konkurs różańcowy

 

Październik jest tradycyjnie miesiącem poświęconym modlitwie różańcowej. Dlatego też Szkolne Koło Caritas organizuje dla wszystkich uczniów konkurs na własnoręcznie wykonany różaniec. Może być wykonany z różnych materiałów. Spośród prac zostaną wybrane najładniejsze 
i nagrodzone.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 12 października 2016r. W ocenie prac będzie brane pod uwagę:

 -samodzielne wykonanie przez ucznia,

 -prawidłowa ilość poszczególnych elementów różańca,

 -estetyka pracy.

 Prace będą zbierane przez ks. Krzysztofa do 07.10.2016r.

 


Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 Szkolne Koło Caritas rozpoczęło swoją działalność od spotkania z panią Joanną Krzyżanek, znaną pisarką książek dla dzieci, która założyła „Mały Wolontariat”.

 Pani Joanna opowiedziała nam o tym, jak pomaga ludziom i zwierzętom. Stwierdziła, że do dobrych uczynków nie można nikogo zmusić, nie można przekupić.

 Pisarka podała także pomysły na pomaganie potrzebującym, takie jak: szycie lalek dla chorych dzieci, odwiedzanie chorych i samotnych, szycie poduszek, zbieranie kasztanów dla zwierząt oraz wiele innych.

Wszyscy otrzymaliśmy w trakcie spotkania pamiątkowe książeczki z autografem pisarki i logo „Małego wolontariatu”.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016


Podsumowanie pracy Szkolnych Kół Caritas

 w roku szkolnym 2015/2016

3 czerwca br. odbyło się podsumowanie działalności SKC w Diecezji Rzeszowskiej. Członkowie SKC wraz z opiekunami, brali udział we Mszy Św. z udziałem J.E. Ks. Biskupa Kazimierza Górnego.

Szkolne Koła Caritas otrzymały pamiątkowy dyplom oraz propozycje działań na następny rok szkolny.

 Ks. Dyrektor Stanisław Słowik podziękował zebranym za wszelkie dobro, które jest udziałem członków i opiekunów SKC. „Miłość nie może być abstrakcyjnym słowem. Z samej swej natury jest ona konkretnym życiem”.

 

MIŁOSIERNY caritas 


juliaaaa 


JULKA 


         hospicjum 


 

 

caritas2Szkolne Koło Caritas           
PODZIĘKOWANIE

 W odpowiedzi na apel SKC o wykonanie kartek świątecznych dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami wykonali  ponad  100 kartek.  Bardzo  dziękujemy za pomoc
i okazane serce. Szczególnie podziękowania kierujemy do p. Ireny Hadło, p. Ewy Drewniak oraz p. Małgorzaty Korczykowskiej za zaangażowanie i rozwijanie wśród dzieci potrzeby pomagania innym. W imieniu dzieci przebywających w hospicjum serdecznie dziękujemy.

 

caritas2Szkolne Koło Caritas 

organizuje akcję wykonania kartek świątecznych dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

 

Jeżeli chcesz okazać swoją potrzebę pomagania chorym dzieciom przyłącz się do akcji.

Kartki o tematyce bożonarodzeniowej będą zbierane do 30 listopada br. przez Szkolne Koło Caritas. Prosimy o wykonanie kartek dwustronnych, bez adresu. Kartki przez Was zrobione zostaną wysłane w imieniu dzieci przebywających w hospicjum do sponsorów i darczyńców, którzy utrzymują Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
                                                                                                                              

       caritas1 


Radio Via i modlitwa za zmarłych z udziałem naszych uczniów.

          Dnia 5 listopada 2015 uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole;   Aleksandra   Rząsa,   Zuzanna   Kalandyk
i Piotr Dryla wraz z opiekunem Ks. Marcinem   Olszewskim   na   falach     Katolickiego   Radia   Via    w    Rzeszowie    mieli    możliwość   wraz
z radiosłuchaczami prowadzić modlitwę Różańcową o godzinie 20.30 za zmarłych. Było to dla nich pierwsze takie doświadczenie, by w audycji  na  żywo móc pomodlić się za tych, którzy już od   nas   odeszli, a którzy potrzebują naszej modlitwy.

         Słowa uczą, przykłady pociągają - dla uczniów było to bardzo wielkie przeżycie, kto wie może słyszeliśmy przyszłych redaktorów radiowych. Kolejna wspólna modlitwa różańcowa na falach katolickiego Radia Via z udziałem naszych uczniów już wkrótce.

 

  


ROK SZKOLNY 2014/2015