Mój zawód – moja pasja

Od grudnia 2018r. do grudnia 2019r. jest realizowana innowacja pedagogiczna „ Mój zawód – moja pasja”  w klasie 1a.

Podczas cyklu spotkań z ludźmi, dla których ich hobby stało się zawodem, uczniowie klasy 1a naszej szkoły, poznają tajniki zawodów uważanych przez wszystkich za interesujące i intrygujące, będą mieć możliwość odnalezienia swojej pasji, stworzenia sobie wyobrażenia o swoim miejscu na rynku pracy w przyszłości. Dodatkowym atutem zajęć będzie możliwość przeprowadzenia wywiadu z zaproszonymi gośćmi, możliwość otrzymania odpowiedzi na temat kulis pracy dziennikarza, aktora, dyrygenta,  muzyka,  lekarza, pisarza,  fotografa, , biologa, podróżnika , weterynarza.

Koordynatorem innowacji jest pani Małgorzata Korczykowska

Cele - odkrywanie, rozwijanie pasji i talentów dziecka,  pobudzanie wyobraźni i kreatywności, przełamywanie nieśmiałości w stosunku do ludzi obcych

11 września w klasie 3a w ramach innowacji "Mój zawód - moja PASJA" gościła Pani Mariola Łabno - Flaumenhaft, niezwykła osoba, wspaniała aktorka teatralna i wszechstronna artystka. Zaczarowała wszystkich wyglądem, głosem, pasją i profesjonalizmem. Bardzo, bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY.

Zobacz Galerię

11 marca odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z panią Aliną Bosak, publicystyką, redaktorką i współautorką rewelacyjnej książki pt. „Sekrety Rzeszowa”. Pani Alina z wielką pasją opowiedziała o swojej bardzo ciekawej pracy. Zdradziła też uczniom jakie tajemnice skrywa nasze miasto. Spotkanie odbyło się w ramach innowacji „Mój zawód – moja pasja”.

W ramach innowacji klasa 2a spotkała się z panem Pawłem Kocurkiem, nauczycielem fizyki pracującym z wielką pasją.

W czasie zajęć uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych eksperymentach. Był ciekły azot, magnetyzm i przyciąganie. Była też wspaniała maszyna – GENERATOR VAN DE GRAAFFA. Pan Paweł odpowiedział na wiele dociekliwych pytań i zachęcił uczniów do kreatywności i do wykonywania wielu doświadczeń.

Wychowawczyni i uczniowie kl. 2a bardzo dziękują za wspaniałe zajęcia.

Zobacz Galerię

12 grudnia klasa 2a, w ramach innowacji Mój zawód – moja pasja, uczestniczyła w wyjątkowej lekcji pieczenia pierniczków z panem Kazimierzem Rakiem. Na zaproszenie cukiernika uczniowie, razem z wychowawczynią panią Małgorzatą Korczykowską i panią Grażyną Skawiną, udali się do cukierni ORŁOWSKI & RAK mieszczącej się przy ulicy Miodowej. Dzieci zwiedziły cały zakład produkcyjny, zapoznały się z wielkimi piecami, w których wypieka się torty i ciasta, z maszynami wyrabiającymi ciasto, z fontannami białej i ciemnej czekolady.

Mistrz Kazimierz opowiadał bardzo ciekawie o swojej pracy, o swoich uczniach i o swoich dziełach sztuki: cudownych szopkach, czekoladowych domkach, bombkach, Mikołajach. Największą radością dla uczniów była możliwość upieczenia własnych pierniczków. Dzieci wykrawały ciastka o różnych kształtach, smarowały jajkiem, posypywały cukrem i układały na blachach. Potem pierniczki zostały upieczone i przyjechały do szkoły. To nie był wcale koniec niespodzianek… dzieci mogły degustować różne płynne czekolady i czekoladki. Każdy z uczestników dostał od pana Kazimierza Raka prezent: wspaniałą czekoladową gwiazdę. To było wyjątkowo słodkie spotkanie!

Wychowawczyni Małgorzata Korczykowska, rodzice i uczniowie kl. 2a bardzo dziękują MISTRZOWI za poświęcony czas.

Zobacz Galerię

22 października klasa 2a spotkała się w lesie „Bór” z panem Markiem Kusiem, Komendantem Straży Leśnej Nadleśnictwa Głogów Małopolski. Leśnik opowiadał dzieciom o swoim zawodzie, obowiązkach i radościach jakie spotykają go na co dzień. Pokazywał jak mierzyć grubość drzew, jak odróżnić liść grabu od liścia buka, jakich grzybów szukać w lesie itp.  Pan Marek z ogromną cierpliwością i zaangażowaniem dzielił się z uczniami swoją pasją. Była też zabawna historia: leśnik przeżył chwile grozy, gdy spotkał samicę dzika z małymi i … z tej radości wdrapał się na pobliskie drzewo.

Wychowawczyni, pani Małgorzata Korczykowska i uczniowie kl. 2c bardzo dziękują za spotkanie.

Zobacz Galerię

26 września w klasie 2a gościła pani Ula Sobol, dziennikarz gazety codziennej Nowiny. Pani Ula opowiadała o swojej pracy pełnej ciekawych miejsc, ludzi, spotkań, ale także trudnych, smutnych spraw związanych z pracą redaktorską.

Uczniowie zapoznali się z tworzeniem pierwszej strony gazety, poznali słówka dziennikarskie takie jak: kolumna, czołówka, plagiat itp. Okazało się, że dziennikarz to fascynujący zawód. Redaktorka przygotowała dla dzieci pierwszą stronę gazety dotyczącą klasy 2a i dała im ją w prezencie. Na zakończenie spotkania pani Ula czytała fragmenty książki „Albert”.

Pani Małgorzata Korczykowska oraz uczniowie kl. 2a bardzo dziękują pani Uli Sobol za profesjonalnie przeprowadzone  spotkanie i za przybliżenie zawodu redaktora – dziennikarza.

Zobacz Galerię

14 czerwca  klasę 1 a odwiedził policjant- pan Michał Ryba ( prywatnie tata Szymona, ucznia klasy 1a), który w bardzo ciekawy sposób opowiedział uczniom o swojej odpowiedzialnej, a czasem i niebezpiecznej pracy.

Pan Michał przedstawił dzieciom  kilka filmików na temat bezpiecznego spędzania wakacji. Był też konkurs na temat odpowiednich zachowań w różnych niebezpiecznych sytuacjach, który uczniowie rozwiązali doskonale. Po spotkaniu wszyscy rysowali portrety policjantów i powstała ciekawa galeria.

Dziękujemy serdecznie panu Michałowi Rybie za cenne rady wakacyjne i za spędzony z nami czas, uczniowie klasy 1 a i pani Małgorzata Korczykowska.

Zobacz Galerię

20 maja, na zaproszenie pani Małgorzaty Korczykowskiej, odwiedziła klasę 1a pani Joanna Krzyżanek, pisarka cudownych książek dla dzieci. Pani Joasia opowiedziała uczniom o sobie, o swojej pracy twórczej, o swoich magicznych bohaterach książkowych. Tym razem przedstawiła dzieciom słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek. Jest to niezwykły słownik, gdzie każda grupa wyrazów na daną literę jest poprzedzona ciekawym i dowcipnym opowiadaniem, w którym znajduje się bardzo dużo wyrazów na tę literę.

Autorka czytała wybrany tekst, a uczniowie rysowali jak najwięcej wyrazów zaczynających się na konkretną literkę. Była to wspaniała edukacyjna zabawa.

Bardzo, bardzo , bardzo…  chciałoby się powiedzieć… MEGA dziękujemy pani Joannie za to spotkanie.

Zobacz Galerię

14 maja w naszej szkole był Dzień Szalonych Fryzur, a na lekcji dodatkowej w klasie 1a gościła pani Katarzyna Dudek – nowoczesny fryzjer. Pani Kasia opowiedział uczniom o swoim zawodzie o radości jaką daje ta praca. Zaprezentowała różne narzędzia i przybory fryzjerskie. Waliza pani Katarzyny była ogromna a w niej żele, lakiery, gumy do układania włosów, zapinki, sztuczne warkocze, pasemka...

Najważniejsze jednak dopiero miało nastąpić… pani Kasia w ciągu 45 minut uczesała ponad 20 uczniów i wychowawczynię klasy 1a. To było niesamowite! Dzieci obserwowały takiego fachowca przy pracy! Dzięki pani Katarzynie klasa 1a wygrała konkurs na Szalone Fryzury.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Dudek za wspaniałą lekcję fryzjerstwa, zaprezentowaną z ogromna pasją.

Zobacz Galerię

22 marca w klasie 1a odbyło się, w ramach innowacji „Mój zawód – moja pasja”, bardzo ciekawe spotkanie z doktorem Adamem Dudkiem.

Pan doktor opowiedział uczniom o swoim zawodzie, o odpowiedzialności za czyjeś zdrowie i życie i o ogromnej satysfakcji ze swojej pracy. Uczniowie zadawali wiele pytań i z dużym zaangażowaniem odpowiadali na pytania lekarza. Pan Adam bardzo dokładnie opowiedział o dwóch ciężkich chorobach cywilizacyjnych: cukrzycy i celiakii oraz o skutkach niewłaściwego odżywiania.  Podczas spotkania prosił uczniów, aby jedli mało słodyczy i produktów przetworzonych.

Korzystając z okazji, że pan Adam jest współautorem książki pani Joasi Krzyżanek pt. „ Pierwsza pomoc”, przeczytał fragmenty tej pasjonującej lektury, a także poinstruował co powinna zawierać apteczka domowa.

Na zakończenie uczniowie otrzymali od pediatry naklejki DZIELNY PACJENT.

Uczniowie klasy 1a z wychowawczynią Małgorzatą Korczykowską bardzo serdecznie dziękują za poświęcony czas.

Zobacz Galerię

 

26 lutego odbyło się bardzo ciekawe spotkanie w klasie 1a w ramach innowacji „Mój zawód – moja pasja”. Gościem była nasza rodzima pisarka książek dla dzieci i właścicielka wydawnictwa DREAMS - pani LIDIA MIŚ.

Autorka z wielką pasją opowiedział uczniom o pracy pisarza, zaprezentowała swoje książki, przeczytała wybrane fragmenty z różnych swoich utworów, a także wyjaśniła kto to jest wydawca i po co jest wydawnictwo. 

Pisarka uświadomiła uczniom jak ważna jest ilustracja w literaturze dziecięcej. Uczniowie byli zasłuchani głównie w „Opowieści biblijne dziadka Józefa”. Czas minął tak szybko, że wszyscy poczuli niedosyt spotkania, gdy zadzwonił dzwonek na przerwę. Pani Lidia podpisywała też swoje książki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Bardzo serdecznie dziękujemy za to inspirujące spotkanie -  uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią Małgorzatą Korczykowską.

Zobacz Galerię

4 stycznia 2019 roku odbyło się bardzo inspirujące i ciekawe spotkanie w klasie 1a. Gościem specjalnym była pani Anna Czenczek, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Pani Anna przeprowadziła nowoczesną lekcję muzyki. Były tu elementy śpiewu, tańca, choreografii i dyrygentury. Uczniowie dowiedzieli się, że aby odnieść sukces wokalny nie wystarczy tylko dobrze śpiewać, trzeba też odpowiednio się zaprezentować (przygotować właściwy strój, ruch sceniczny, taniec).

Uczniowie mieli okazję zobaczyć występy wychowanków pani Anny Czenczek, którzy odnoszą sukcesy na znanych scenach muzycznych w przygotowanej przez gościa prezentacji. Najbardziej zachwyciła uczniów Alicja Rega, zwyciężczyni krajowego finału piosenki Eurowizji Dziecięcej.

Na zakończenie spotkania klasa pierwsza zaśpiewała dla pani Anny dwie piosenki i zdobyła wiele pochwał. Były też pamiątkowe zdjęcia i prezenty. Uczniowie wręczyli laurki a pani Ania obdarowała każdego płytami.

Bardzo dziękujemy pani Annie Czenczek za wspaniałe spotkanie.

 

Zobacz Galerię