„Capoeira – pasją Kacpra Szczypty”

 Pasją Kacpra Szczypty z kl. 6c jest capoeira. Trenuje ją od 5 lat. Jest to, coraz bardziej rozpoznawalna w Polsce, brazylijska sztuka walki połączona z muzyką, tańcem i śpiewem.

Capoeira powstała wiele lat temu, wymyślili ją brazylijscy niewolnicy. Zawiera wiele elementów walki, samoobrony, akrobatyki i kopnięć.

 

galeria

 Trenowanie daje Kacprowi lepsze samopoczucie, ponieważ atmosfera podczas treningów i pokazów jest przyjazna i radosna. Dzięki capoeirze jest bardziej sprawny fizycznie. Potrafi wykonać wiele różnych trudnych akrobacji. Podczas treningów uczy się grać na niespotykanych instrumentach: berimbau, pandeiro, atabaque. W trakcie warsztatów spotyka się z mistrzami z całego świata. Poznaje też podstawy języka portugalskiego.

 duka

 Każdy uczeń ma swoje apelido, czyli pseudonim. Apelido Kacpra to: ogon płaszczki – nazwa jednego z kopnięć w capoeirze.

W zależności od umiejętności i lat treningów, uczniowie posiadają sznury różnego koloru zwane cordami. Kacper ma już czwarty sznur: żółto-zielony.

 capoeira

 Dzięki capoeirze Kacper jest bardziej pewny siebie, odważny i radosny. Widać, że to co robi, sprawia mu olbrzymią przyjemność.

                       Opracował :

                        Mateusz Wołcz z klasy 6c

  


 

Emilka jest uczennicą klasy 5 c. Wspólnie z klasą występuje w przedstawieniach, gdyż jest członkiem koła teatralnego „Fantazja”. Nie będzie to jednak historia Emilki - aktorki …

Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła już w przedszkolu, kiedy była w drugiej grupie (miała 4 lata). Pani Madzia, uczyła swoje małe tancerki zaczynając od podstawowych kroków. Potem wybrała tych najlepszych wśród których znalazła się Emilka. I wtedy zaczęło się „na poważnie”: pary taneczne, członkostwo w PTT i to co najważniejsze - ogólnopolskie turnieje taneczne. Na początku nie było łatwo, pierwsze porażki nie zachęcały do dalszej pracy, pojawiły się łzy i rozczarowanie. Ale niedługo ciężka praca przyniosła oczekiwane sukcesy. Wspólnie z Kamilem (uczniem Szkoły Muzycznej) - Emilka wielokrotnie stanęła „na pudle”. Razem pokonywali kolejne klasy taneczne, najpierw F, a potem E.

Obecnie Emi „szlifuje” swój talent w szkole tańca „Aksel”. Życzymy jej wytrwałości i wielu sukcesów, bo taniec to wspaniała pasja i sposób na spędzanie czasu wolnego!

 


 Oliwia Przywara z kl. 5b jest osobą rozpoznawalną w szkole, a to za sprawą burzy kręconych włosów. Nie jest to jednak jej jedyny atut.

Otóż, Oliwia od trzech lat tańczy w zespole pod tajemniczą nazwą „ T-8”. Już drugi rok uczęszcza do reprezentacyjnej grupy, czyli wyjeżdzającej na konkursy i koncerty międzynarodowe. Była m.in. na Mistrzostwach Europy w Riesa w Niemczech, gdzie wspólnie z zespołem zajęła 7. miejsce, a w Pradze na Mistrzostwach Świata 8. miejsce.

Jak się niedawno zwierzyła: „Oprócz Mistrzostw Świata , Europy czy Polski bierzemy też udział w różnych festiwalach. Nie tak dawno byliśmy na ogólnopolskim festiwalu organizowanym na Śląsku i tam zdobyliśmy Grand Prix, czyli najlepsze miejsce w ubiegłym roku. Byliśmy również na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Tańca w Koninie, gdzie uzyskaliśmy wyróżnienie.

10.04.2015r. w Szczecinie brała udział, wraz z zespołem, w Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization, gdzie w kategorii Show Dance wytańczyli złoto. Były to tym samym eliminacje do Mistrzostw Europy i Świata IDO’ 2015.

Oliwka jest mocno związana z zespołem i widać, że taniec jest jej ogromną pasją. Próby zajmują jej wiele czasu .Trenuje 3 razy w tygodniu po półtorej godziny i raz w tygodniu uczęszcza na godzinę akrobatyki .Wszystkie te zajęcia są bardzo męczące i wymagają dużego poświęcenia i wysiłku. Nie każdy byłby w stanie temu podołać.

Mimo wytężonej pracy zawsze wspaniale opowiada o zespole, chociaż o sobie rzadko wspomina, bo nie lubi się chwalić. A szkoda, bo naprawdę ma czym!

 Zobacz Galerie 

Do końca roku szkolnego

opow

LOKALIZACJA

Rzeszów
Bohaterów 1

E-MAIL

sekretariat@sp16.resman.pl

TELEFON

(17) 748 24 60