Po 10 miesiącach intensywnej nauki nadszedł koniec roku szkolnego 2021/ 2022. Był on dość trudny , gdyż część nauki odbywała się w formie zdalnej, a część w formie stacjonarnej. Uroczysta akademia podsumowująca ten rok szkolny odbyła się 24. 06 2022r. W trakcie uroczystości Pani Dyrektor mgr Dorota Rząsa podziękowała nauczycielom, rodzicom, uczniom za całoroczną pracę. Pogratulowała w szczególności uczniom, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem. Wręczyła także dyplomy najlepszym z najlepszych czyli laureatom i finalistom konkursów kuratoryjnych. W tym roku szkolnym 7 osób z naszej szkoły uzyskało ten tytuł. Mamy 2 laureatów i 5 finalistów. Kilka słów do zebranych skierowała także przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Smolak. Na koniec akademii wszyscy radośnie krzyknęli WAKACJE ! Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami, którzy rozdali im świadectwa.

Zobacz Galerię

Dnia 23 czerwca, na zakończenie roku szkolnego 2021/2022 odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy 3 c w raz z wychowawcą Aldoną Akwarską-Stanisz. Podczas akademii uczniowie złożyli życzenia nauczycielom za ich trud i serce włożone w edukacje i wychowanie. Nie zabrakło piosenek i wierszy o tematyce letniej, które wprowadziły wszystkich w wakacyjny nastrój. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody uczniom, którzy wyróżnili się biorąc udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.

Zobacz Galerię

„ Osiem długich lat minęło tak ja z bicza trzask; dziś kochana nasza szkoła w świat wyprawia nas” – mówią słowa piosenki.

22 06. 2022 r. odbyło się uroczyste pożegnanie klas ósmych. Uroczystość tą przygotowały klasy siódme wraz z wychowawcami. Były to chwile pełne wzruszeń , refleksji, podsumowań. Ciepłe słowa do uczniów skierowała także Pani Dyrektor mgr Dorota Rząsa. W trakcie uroczystości ósmoklasiści przekazali sztandar reprezentantom klas siódmych. Po części oficjalnej nastąpiła pełna humoru część artystyczna. Ciekawym momentem było wręczanie nominacji naszym absolwentom. Znalazła się także chwila, w której to reprezentanci klas ósmych pożegnali swoich nauczycieli i młodszych kolegów. Punktem kulminacyjnym było odsłonięcie pamiątkowego tabla przez każą z klas ósmych i zrobienie pamiątkowego zdjęcia .Mamy nadzieję, że „ kolorowa szesnastka” na zawsze pozostanie w sercach i pamięci absolwentów.

Po części poświęconej pożegnaniu klas ósmych nauczyciele wręczyli nagrody uczniom, którzy brali udział w różnych konkursach.

Zobacz Galerię

15 czerwca 2022 r. odbył się „Szósty Rzeszowski Zlot Owadów SKRZYDLATORIUM” zorganizowany przez stowarzyszenie EKOSKOP we współpracy z Miastem Rzeszów w ramach projektu „Oko na Klimat”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią panią Agatą Forystek. Wszyscy uczestnicy przebrani za kolorowe owady manifestowali potrzebę ochrony przyrody. 

Podczas happeningu odbywały się różnorodne wystawy, gry, warsztaty plastyczne, konkursy i zabawy. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji m.in stoiska promujące naukę, scenę  muzyczną. Hitem okazało się stoisko stowarzyszenia ExploRes i powstającego Podkarpackiego Centrum Nauki. Sporym zainteresowaniem cieszyły się elektryczne hulajnogi. Duże emocje wśród zwiedzających  budziły żywe okazy karaczanów. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. 

Zobacz Galerię

Dwa czerwcowe dni ( 14- 15)  uczniowie  z klasy 3c z wychowawcą Aldoną Akwarską-Stanisz spędzili  w Janowie Lubelskim. Wszyscy wrócili  bardzo zadowoleni, bo atrakcji i wspaniałych wrażeń nie brakowało. 

Pierwszy dzień wyprawy rozpoczęliśmy od  zwiedzenia   Muzeum Edukacji Przyrodniczej i bardzo ciekawych zadań, które mieliśmy wykonać  na terenie janowskiego arboretum.  Kolejnym punktem  wycieczki były zabawy w parku linowym nad zalewem. Wieczorem zaś bawiliśmy się w  podchody w lesie i  paliliśmy ognisko. Nawet fani piłki nożnej mogli obejrzeć mecz Polska-Belgia. 

Drugi dzień rozpoczęliśmy od udziału w „szalonej olimpiadzie. Kolejną atrakcją były  zajęcia survivalowe. Nauczyliśmy się m.in jak zbudować szałas, rozpalić ogień i przetrwać w lesie przez kilka dni. Na koniec wyjazdu czekała na nas niesamowita niespodzianka. Był to  „off road” czyli jazda jeepem po lasach z przeszkodami, która sprawiła, że długo nie zapomnimy tego fantastycznego wyjazdu! 

Zobacz Galerię

W maju uczniowie klas 7a i 7b brali udział w „Pokazach z Fizyki” organizowanych przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej. Program składał się z czterech bloków tematycznych: zasady zachowania, ciśnienie, elektromagnetyzm oraz fale i akustyka. Prezentowane doświadczenia w sposób zrozumiały i efektowny pokazywały uczestnikom często trudne i niezrozumiałe obszary wiedzy.  

Zobacz Galerię

W dniu 6.06 2022r klasa  druga a, b i c wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Mali podróżnicy i ich opiekunowie przenieśli się do niezwykłej krainy Skarbnika - opiekuna solnych podziemi. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami prowadziła młodych odkrywców wprost do spotkania z dobrym duchem kopalni. Program wycieczki obejmował zwiedzanie trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, przejazd podziemną kolejką i spotkanie ze Skarbnikiem. Ta ‘”żywa lekcja” na długo pozostanie w pamięci małych odkrywców. 

Zobacz Galerię

W dniu 7 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Szkołę Języków Obcych Promar oraz dyplomów laureatom międzyszkolnego konkursu języka angielskiego GO WEST. Wśród wyróżnionych finalistów znalazła się uczennica naszej szkoły Gabriela Woźna.  
Pani Dyrektor Dorota Rząsa powitała zaproszonych gości, gratulowała sukcesów wyróżnionym uczniom oraz zaprosiła obecnych na kolejną edycję konkursu GO WEST w roku szkolnym 2022/2023

Zobacz Galerię

 16 i 17 maja 2022 nasza szkoła gościła uczniów ze szkół podstawowych miasta Rzeszowa. Była to ostatnia, ustna część trzeciej edycji międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego Go West.  Część ustna konkursu Go West  trwała około 10 minut i miała formę rozmowy ucznia z osobą egzaminującą oraz była obserwowana i oceniana przez drugiego nauczyciela. Dyrekcja szkoły pani mgr Dorota Rząsa witała każdego kandydata a następnie po wylosowaniu zestawu egzaminacyjnego uczeń przystępował do rozmowy  z egzaminatorem a komunikacja odbywała się wyłącznie w języku angielskim.

 

Zobacz Galerię

13 maja 2022 roku uczniowie z klas czwartych przystąpili do egzaminu sprawdzającego  umiejętności potrzebne do uzyskania karty rowerowej. Doskonale poradzili sobie z zadaniami w Miasteczku Ruchu Drogowego.  Dla wielu uczniów był to pierwszy egzamin. Tego dnia aż 54 osoby zdobyły uprawnienia do kierowania rowerem w ruchu drogowym. Gratulujemy! 

Zobacz Galerię

10 maja, po długiej przerwie, uczniowie klas I - III znów "wyruszyli" w daleką podróż podczas kolejnego "Spotkania z podróżnikiem". Tym razem odwiedzili daleką Amazonię. Jest to ogromny, wilgotny las w Ameryce Południowej, dwadzieścia razy większy niż Polska, nazywany "płucami Ziemi", ponieważ produkuje duże ilości tlenu. Płynie tam rzeka Amazonka, która z góry wygląda jak wijący się wąż. Podczas wyprawy do dżungli można było pospać w hamaku i zobaczyć prawdziwe węże, powolne leniwce, tukany, "mrówki - pociski", piranie, delfiny inia. Mieszkańcy Amazonii, czyli Indianie, serwowali tamtejsze przysmaki, np. żywe larwy, prażone mrówki czy smażone banany. Podróż jak zwykle okazała się fascynująca, jednak jak każda przygoda dobiegła końca. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę. Koordynatorem spotkania była pani Krystyna Pokrywka.

Zobacz Galerię

GO WEST MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 

Wyniki drugiego etapu konkursu

„Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.
Choć przeminął dawno wiek,
Dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg.
Lecz z przeszłości czerpał siły.”

Michał Aret

 

Dnia 2 maja 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas: 4a, 6a i 8d pod kierunkiem nauczycieli: p. Jolanty Baran, p. Krzysztofa Korczykowskiego i p. Ewy Drewniak przygotowali montaż słowno – muzyczny, aby przybliżyć społeczności szkolnej to ważne wydarzenie z przeszłości naszego kraju.

Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, jak również lekcja patriotyzmu. Uczniowie uhonorowali ten dzień pięknymi galowymi strojami i biało – czerwonymi flagami, bowiem 2 maja obchodzony jest w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz Galerię

 27 kwietnia w naszej szkole odbyła się lekcja pokazowa z okazji wizyty gości z Izraela. Odwiedziły nas panie Miriam i Haba, które reprezentowały społeczność żydowską. W zorganizowanych na tę okoliczność zajęciach uczestniczyły klasy siódme i ósme.

Spotkanie odbyło się w sali historycznej, gdzie uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu na temat polityki Niemiec w stosunku do innych narodowości w okresie II Wojny Światowej. Wydarzenia te pokryły się z obchodami 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Rozmowa z gośćmi prowadzona była w języku angielskim za pośrednictwem tłumacza - pani Klaudii Klisowskiej. Wykład historyczny przeprowadziła pani Karolina Woszczak, a z kolei pan Krzysztof Korczykowski przedstawił, w jaki sposób nasza szkoła umacnia pamięć o trudnej historii narodu żydowskiego w okresie wojennym. Prezentacja dotyczyła akcji, konkursów oraz wycieczek, w których co roku biorą udział uczniowie naszej szkoły. Dekoracje w postaci żonkili wykonała pani Dominika Bialic-Cisło, która opowiedziała o akcji upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim oraz akcji Pola Nadziei, wspomagającej polskie hospicja.

Na koniec spotkania głos oddano Pani Dyrektor, która złożyła kwiaty - żonkile - w ręce przybyłych gości.

Zobacz Galerię

W poniedziałek 09.05.2022 r rozpoczynamy akcję charytatywną "Pomoc dla Dawida".   Zbierane pieniądze będą przeznaczone na protezy ręki i nogi dla Dawida, który uległ bardzo poważnemu wypadkowi. W ramach akcji przeprowadzony zostanie kiermasz, na którym  będzie można  kupić między innymi maskotkę, magnez, pocztówki. Na plakacie umieszczonym w  holu szkoły widoczne są także linki, na które będzie można przesłać dowolny datek. Za każdą okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. 

W dniu 12.04.2022 r w naszej szkole odbył się II etap międzyszkolnego konkursu języka angielskiego” Go West”. W drugim etapie wzięło udział 52 uczniów  z czternastu szkół podstawowych miasta Rzeszowa. Pani dyrektor mgr Dorota Rząsa  przywitała uczniów, pogratulowała im zakwalifikowania się do drugiego etapu oraz życzyła  sukcesu w dalszej nauce. Wyraziła też nadzieję, że  w następnych latach nasza  szkoła będzie ponownie gościła takich nieprzeciętnych i chętnych zdobywania wiedzy uczniów.

Zobacz Galerię

22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Koncert, który został zorganizowany z tej okazji przez panią Aldonę Akwarską-Stanisz oraz panią Agatę Forystek, miał wszystkim uświadomić, że coraz bardziej postępujące zanieczyszczenie środowiska prowadzi do zmian klimatycznych, braku wody oraz wymierania gatunków. 

Uczniowie, słuchając pięknych piosenek z ekologicznym przesłaniem, dowiedzieli się, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla Ziemi. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i energii to proste działania, które mogą realnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym.  Przyszłość planety jest w naszych rękach! 

  Gratulujemy występów wszystkim wykonawcom!   

Zobacz Galerię

19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie pod kierownictwem Żydowskiej Organizacji Bojowej. W 79. rocznicę powstania nasi uczniowie wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która ma na celu upamiętnić bohaterski zryw powstańczy.

Koordynatorzy akcji: pani Karolina Woszczak, pani Dominika Bialic-Cisło oraz pan Krzysztof Korczykowski.

Zobacz Galerię

29 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się XXV „Wieczór Młodych Talentów”. Jest to impreza cykliczna, organizowana w pierwszych dniach wiosny. Głównym celem tego koncertu było zaprezentowanie dodatkowej pracy pozaszkolnej naszych uczniów. Mogliśmy podziwiać różne formy działalności artystycznej: umiejętności gry na instrumencie, usłyszeć piękne piosenki, wysłuchać recytacji wierszy i podziwiać młodych tancerzy.  

W tegorocznym koncercie wystąpili: 

 1. Instrumentaliści 
 • Aleksander Grymanowski z klasy 7d 
 • Eryk Kloc z klasy 4a 
 • Marcin Wołcz z klasy 7d 
 • Iga Wolańska z klasy 7b 
 • Maksymilian Goj z klasy 6a 
 • Bartłomiej Dybka z klasy 4c 
 • Filip Pas z klasy 7a

2. Tancerze 

 • Leon Szczygieł z klasy 4a 
 • Natalia Opalska z klasy 4c i Filip Moskal  

3. Recytatorzy 

 • Liliana Muniak z klasy 6a 
 • Olga Babij i Natalia Opalska z klasy 4c 
 • Amelia Pleśniak z klasy 4c 

4. Wokaliści 

 • Julia Szymala z klasy 6b 
 • Maja Pęcak z klasy 5a  
 • Chór szkolny „Szesnastka”  

Dziękujemy nauczycielom, rodzicom, dziadkom, uczniom za przybycie oraz wysłuchanie kolejnej edycji koncertu pt. „Wieczór Młodych Talentów”. Dziękuję Pani Jolancie Baran, Pani Paulinie Kapanowskiej i Pani Magdalenie Matwij  za pomoc w przygotowaniu tegorocznego koncertu. 

 Organizator: Ewa Drewniak 

Zobacz Galerię

Reprezentacja naszej szkoły była bezkonkurencyjna w Igrzyskach Dzieci w Mini Koszykówce w Rzeszowie. Nasze koszykarki wysoko pokonywały swoje przeciwniczki i zasłużenie odebrały złote medale, wygrywając cały finałowy turniej. Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Petryniak - kapitan, Wiktoria Brach, Kamila Ciechanowicz, Maja Migut, Ida Filipowicz, Wiktoria Bąk, Wiktoria Nowak, Aleksandra Molenda, Aleksandra Kopllinger, Dominika Łoza, Martyna Budzińska, Weronika Łazarz.

Gratulujemy zwycięstwa!

Zobacz Galerię

25 marca uczniowie klasy 3a i 3c wraz z wychowawcami zwiedzili Kopalnię Soli w Bochni – najstarszą w Polsce kopalnię soli. która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W kopalni trzecioklasiści, podążając śladami pracy górników, poznali w ciekawy sposób historię tamtejszego regionu. Dzięki ekspozycjom multimedialnym, które są niezwykłą atrakcją tego miejsca, wszyscy na chwilę przenieśli się w czasy króla Kazimierza Wielkiego.
Na koniec, wracając już do rzeczywistości, uczniowie klasy 3a i 3c zagrali wspólny, zacięty mecz w największej z komór – Komorze Ważyn na głębokości 248 m pod ziemią. Dla wielu sam zjazd windą na taką głębokość był już wielkim przeżyciem!

Zobacz Galerię

"Jeśli śmiejesz się z odmiennego dziecka, Ono będzie się śmiać z Tobą, ponieważ jego niewinność przewyższa Twoją ignorancję..." Uczniowie klas I-III przygotowali plakaty i prace wyrażające solidarność z osobami autystycznymi, były filmy, pogadanki i książki przybliżające uczniom tematykę zjawiska autyzmu, w zgodzie z hasłem:" Wszyscy jesteśmy różni lecz równie ważni! "

Zobacz Galerię

18 marca – cudowny, pachnący wiosną dzień uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykorzystać bardzo aktywnie. Po raz drugi odwiedziliśmy lodowisko w Dębicy. Oba wyjazdy miały na celu naukę i doskonalenie jazdy na łyżwach, ale także dobra zabawę. Większość grupy doskonale sobie radziła, uczniowie którzy stawiali pierwsze kroki na łyżwach, mogli liczyć na pomoc nauczycieli i swoich kolegów. Nie obyło się oczywiście bez drobnych upadków, ale entuzjazm i zadowolenie, jakie nam towarzyszyły, wszystkie bóle łagodziły. Zabawa była znakomita, jazda na łyżwach sprawiła wszystkim ogromną frajdę i pozostawiła niezapomniane wrażenia. 

Zobacz Galerię

4 marca 2022 roku o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej nr 16 odbył się I etap międzyszkolnego konkursu języka angielskiego Go West dla uczniów klas siódmych i ósmych. W pierwszym etapie wzięło udział 14 szkół podstawowych z Rzeszowa, w tym 28 uczniów z naszej szkoły. Organizatorami konkursu są nauczyciele języka angielskiego  
ze Szkoły Podstawowej nr 16 wraz z Dyrekcją Szkoły. Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Szkoły Języków Obcych PROMAR. 

Uczniowie zakwalifikowani do II etapu konkursu, który odbędzie się 12 kwietnia 2022 o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej nr 16 to: 

 1. Gabriela Woźna 

43p. 

 1. Natasha Bomba 

42p. 

 1. Michał Deręgowski 

41p. 

 1. Pola Rzepka 

41p. 

 

GRATULACJE !!!!!! 

Zobacz Galerię

15 marca obchodzony był w naszej szkole Dzień liczby Pi. Podczas lekcji matematyki uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą tej liczby i rozwiązywali ciekaw zagadki matematyczne.

Emocji oczywiście nie brakowało, bo Pi jest liczbą wyjątkową o czym świadczą słowa wiersza Wisławy Szymborskiej:

„Liczba Pi”

Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa.
Podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni!
A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nie ostatnie siedem,
przynaglając, ach przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.

Dzień Liczby Pi został zorganizowany przez nauczycieli matematyki z naszej szkoły.

Klasa 1a wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Korczykowską, przystąpiła do projektu stworzonego przez panią Joannę Krzyżanek, pisarkę książek dla dzieci – SZKOŁA LAMELII SZCZĘŚLIWEJ. Mottem klasy jest pytanie – Jak odnaleźć szczęście w szkole? Uczniowie pracują, używając wyobraźni i doskonaląc warsztat umiejętności. Poszukują rozwiązań, badają, projektują, obserwują, eksperymentują, doświadczają, budują, pomagają sobie i innym. Realizując treści programowe, korzystamy z wielu książek autorki: „Wielka księga ortografii”, „Wielka księga spraw ważnych”, „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”, „Pierwsza pomoc”, „Dzieci z ulicy Tulipanowej, czyli prawa małych i dużych”. Zapraszamy do galerii zdjęć z naszych działań.

Zobacz Galerię

8 lutego w klasie 3a odbył się klasowy bal karnawałowy. Były tańce, konkursy, niespodzianki i słodki poczęstunek. Dużym powodzeniem cieszyły się tańce z balonami oraz na gazetach i konkurs „Mumia”. Nie zabrakło wyborów króla i królowej balu, a wybór nie był łatwy, bo wszyscy uczestnicy zaprezentowali się w pięknych strojach. To była udana zabawa.

Zobacz Galerię

2 lutego 2022 r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią, Agatą Forystek, uczestniczyli w ciekawych warsztatach ekologicznych. W przystępny sposób zostali zapoznani z konwencją CITES, dotyczącą handlu zagrożonymi gatunkami fauny i flory. Dowiedzieli się, że została ona ustanowiona, by chronić dzikie gatunki, których istnieniu zagraża rabunkowe wykorzystywanie w celach handlowych.
Wiele emocji wzbudziły oglądane przez dzieci żywe okazy zwierząt. To była niezwykła lekcja ekologii!!

Zobacz Galerię

7 lutego 2022 r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią, panią Agatą Forystek, wzięli udział w spektaklu teatrzyku walizkowego pt. „Opowieści o lisiej polanie”. Głównymi bohaterami tego przedstawienia była sympatyczna rodzina lisów,
która mieszkała wśród stuletnich dębów. Ich życie zostało zakłócone przez człowieka, który osiedlając się w lesie, wyrzucał ogromne ilości śmieci i zatruwał środowisko, paląc w piecu odpadami.
Serdecznie dziękujemy Pani Kasi Ruszale, przedstawicielce stowarzyszenia EKOSKOP za wspaniałą lekcję ekologii!

Zobacz Galerię

14 lutego obchodzimy 80. rocznicę powstania największej polskiej organizacji konspiracyjnej - Armii Krajowej. Jej źródłem była Służba Zwycięstwu Polski, której powstanie datuje się na 1939 r. Z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego przemianowano ją na Związek Walki Zbrojnej, a następnie, 14 lutego 1942 roku, w Armię Krajową.
Podczas lekcji historii uczniowie utrwalili datę powstania organizacji wojskowej, poznając cel jej powołania . Na drzwiach wejściowych do placówki szkolnej umieszczony został plakat przypominający o wydarzeniu.

Jeśli nie masz dla kogo zrobić walentynki... stwórz walentynkę swojej Ojczyźnie - pamiętaj o Armii Krajowej!
Koordynatorem akcji była pani Karolina Woszczak.

To już 30 Finał WOŚP !!! Wspierając  Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczniowie  SP16 przez cały tydzień zbierali pieniążki. W tym roku Orkiestra grała dla okulistyki dziecięcej.  Dziękujemy całej społeczności szkolnej za cudowny kiermasz i czynny udział w zbiórce!

Zobacz Galerię

"Lekcje ciepła" to całoroczny projekt realizowany w SP16 w Rzeszowie pod patronatem Ministerstwa Energii i Ministerstwa Środowiska przy współpracy z Wydziałem Edukacji Miasta Rzeszowa dla klas I-II oraz klasy III również w roku szkolnym 2021/2022. Podczas zajęć tematycznych uczniowie dowiadują się jak powstaje ogrzewanie, w jaki sposób dociera ono do mieszkań oraz jak można je oszczędzać. Poznają także pojęcie smogu i uczą się, jak można z nim walczyć. Korzystamy z materiałów udostępnionych na stronie https://lekcjeciepla.pl/,pomysłów własnych nauczycieli, bajki edukacyjnej oraz działań o charakterze edukacyjno-plastycznym. Koordynator: mgr E. Magierska

Zobacz Galerię

Klasa 2C z wychowawczynią p. Elą zdobyła Certyfikat uczestnictwa w Międzynarodowym Projekcie - KARTKI Z ISKIERKAMI EMOCJI. Partnerem w wymianie świątecznych kartek i życzeń była SP nr 27 im. M. Montessori w Lublinie. Celem projektu jest kultywowanie tradycji wysyłania kartek, listów i życzeń świątecznych metodą tradycyjną oraz nawiązywanie kontaktu z innymi placówkami edukacyjnymi w kraju i na świecie. GRATULUJEMY!

Zobacz Galerię

Szkolny Kiermasz Świąteczny SP16 zorganizowany przez nauczycieli świetlicy. Do akcji przyłączyły się dzieci ze szkolnego koła Caritas a także organizatorzy konkursu na "Najpiękniejsze Ozdoby Bożonarodzeniowe" oraz uczniowie klasy 2C. Dochód ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych kartek, ozdób i prac pokonkursowych został przeznaczony na świąteczną pomoc najbardziej potrzebującym uczniom naszej szkoły. DZIĘKUJEMY!!!

Zobacz Galerię

Tradycyjne wysyłanie kartek i życzeń to wspaniała zabawa i mnóstwo radości! Klasa 2C wraz ze swoją wychowawczynią p. Elą wzięła udział w projekcie #kartkiziskierkamiemocji. Naszymi partnerami w wymianie świątecznych kartek i życzeń byli koledzy z SP nr 27 im. M. Montessori w Lublinie. Pozdrawiamy serdecznie uczniów i ich opiekuna p. Jagodę i dziękujemy za wspaniałą współpracę.

 

Zobacz Galerię

17 grudnia odbył się w naszej szkole świąteczny apel, jeden dla klas I- III, drugi dla klas IV-VIII. Uroczystość rozpoczął chór szkolny od zaśpiewania pięknych kolęd. Następnie Pani Dyrektor, Dorota Rząsa, powitała wszystkich zebranych i złożyła uczestnikom spotkania świąteczne życzenia. Nie zabrakło też życzeń od Rady Rodziców, którą reprezentowała przewodnicząca, Pani Katarzyna Smolak. Klasa 3a uświetniła spotkanie przedstawieniem jasełkowym, a klasa 3b koncertem kolęd. Podczas apelu uczestnikom konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową zostały wręczone nagrody. Spotkanie zakończyły kolędy w wykonaniu chóru szkolnego.

Zobacz Galerię

Z okazji 40 rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej ,,Zapal Światło Wolności”. Celem akcji było zapalenie świec w oknach swoich domów i mieszkań 13 grudnia, o symbolicznej godzinie 19:30. Jest to nawiązanie do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W akcję najbardziej zaangażowali się uczniowie klas: 7d, 7b i 8b. Koordynatorem akcji był pan Krzysztof Korczykowski.

Zobacz Galerię

11 Listopada 2021 roku obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły - klasa 5c i 8c - z pomocą swoich wychowawców przygotowali apel upamiętniający żmudny proces dążenia do suwerenności państwa polskiego. Wychowankowie naszej szkoły recytowali wiersze patriotyczne oraz wspólnie z chórem pod opieką pani Ewy Drewniak wykonali pieśni, m. in.: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Brygada”. Punktem kulminacyjnym było odegranie inscenizacji III rozbioru Polski.

Za przygotowanie apelu odpowiedzialne były pani Karolina Woszczak, pani Magdalena Matwij, pani Ewa Drewniak.

Zobacz Galerię

Czas zdalnych lub hybrydowych lekcji to przede wszystkim możliwość odkrywania nowych pasji i talentów. Niektórzy szlifują umiejętności dyskusji i argumentów, a inni starają się przedstawić ciekawe treści w formie reportażu.

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dzieci już od najmłodszych lat powinny mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego 23 listopada dzieci z klasy 1b wzięły udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez pana Macieja Brożynę. Uczniowie dowiedzieli się tego, że aby zacząć kogoś ratować, muszą też sobie zapewnić bezpieczeństwo. Nauczyli się, jak prawidłowo wezwać pomoc oraz jak sprawdzić stan przytomności. Wykorzystując manekina, starali się opanować trudną umiejętność odpowiedniego uciskania klatki piersiowej. Szkoła jest miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie w świecie, dlatego warto było odbyć taką szczególną lekcję – lekcję ratowania życia, za którą bardzo serdecznie dziękujemy!

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Korczykowską, uczestniczyli w bardzo ciekawych i kreatywnych zajęciach dotyczących właściwości powietrza. Byli świadkami wielu interesujących doświadczeń i pokazów. To była wspaniała przygoda z fizyką.

Zobacz Galerię

Środę w świetlicy wychowankowie spędzili wraz z panią Klaudią na tworzeniu zwierzątek z łupinek orzechów, dzięki czemu mieli okazję poćwiczyć swoje twórcze myślenie i umiejętności plastyczne oraz wykazać się kreatywnością.

Zobacz Galerię

Klasa 1a wraz z wychowawczynią uczestniczyła w spotkaniu z panią Beatą Korczyńską, kierowniczką w Filii nr 1
Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Uczniowie zapoznali się z pracą bibliotekarza, dowiedzieli się, jak poprawnie i sprawnie wypożyczać książki, zobaczyli, jakie są działy tematyczne, mogli obejrzeć bardzo ciekawe egzemplarze, które znajdują się na stanie biblioteki. To było niezwykle ciekawe spotkanie, po którym wszyscy uczniowie chcieli założyć sobie karty biblioteczne.

Zobacz Galerię

5 listopada klasa 3a wzięła udział w lekcji muzealnej w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie: "Co to znaczy być patriotą?". Okazało się, że miłość do ojczyzny to nie tylko walka o jej niepodległość, ale również bycie dobrym uczniem i życzliwym kolegą.

Zobacz Galerię