Klasa 1A wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Korczykowską, przystąpiła do projektu zatytułowanego "Jak znaleźć szczęście w szkole". Przedsięwzięciu patronuje pisarka - pani Joanna Krzyżanek. Autorka książek opowiedziała uczniom o Szkole Lamelii Szczęśliwej, a podczas warsztatów dzieci zasadziły drzewka szczęścia w ekologicznych doniczkach, które samodzielnie ozdobiły.

Zobacz Galerię

Z okazji 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie klas 8 przygotowywali przez cały wrzesień szereg wystąpień na temat najważniejszych bitew wojny obronnej Polski w 1939 roku.

Najlepsze prace zaprezentowali: Mikołaj Soja (8a), Dawid Woźny (8a), Natasha Bomba (8d), Michał Deręgowski (8d), Anna Jakubek (8d), Zuzanna Krupornicka (8d), Daria Rechtoń (8d) i Mateusz Wojnar (8d). Młodzież wykazała się zaangażowaniem i bardzo ciekawym oraz kreatywnym podejściem do zadania. Były to niezwykle owocne lekcje historii, podczas których uczniowie mogli wcielić się w rolę nauczyciela!

Nad działaniami wszystkich klas czuwał pan Krzysztof Korczykowski.

Zobacz Galerię

6.10.2021 r. gościliśmy w naszej szkole artystę o niezwykłym talencie rzeźbiarskim - pana Jana Cwynara mieszkającego w Soninie. Wprowadził on uczniów w fascynujący świat rzeźby i płaskorzeźby. Odwiedził naszą szkołę na zaproszenie pani Ewy Drewniak.

Pan Jan jest człowiekiem niezwykle żartobliwym, sympatycznym, pomysłowym, otwartym na innych ludzi, zapalonym podróżnikiem, kolekcjonerem ciekawych, oryginalnych, niepowtarzalnych rzeźb z różnych krajów. Jak sam twierdzi: „Nie trzeba tworzyć wielkich monumentów dla tych dzieł, aby mieć radość tworzenia dla siebie, dla bliźnich, których to cieszy”. Artysta prezentuje swoje dzieła co roku na wystawie prac rzeźbiarskich w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Przedmiotem jego twórczości są płaskorzeźby w oflisach lipowych, piękne rzeźbione ule w olbrzymich pniach lipowych, a także rzeźby pojedyncze. O swojej twórczości nasz gość opowiadał z wielką pasją na lekcjach, w których uczestniczyli uczniowie klas 4 – 7. Dowiedzieli się oni m.in. jaki jest proces tworzenia rzeźby, płaskorzeźby, z jakich materiałów można je zrobić, a także mogli zobaczyć narzędzia służące do ich wykonania. Zajęcia te doskonale uzupełniły lekcje plastyki związane z tematyką rzeźby oraz płaskorzeźby. Dzięki takiej formie dzieci i uczniowie uczą się bardzo szybko i efektywnie oraz trwale kształtują swoje nastawienie do nauki.

Zobacz Galerię

11 października odbyły się pierwsze Poczytajki o tematyce ekologicznej. Pani Małgorzata nakreśliła nowym uczestnikom charakter tych spotkań czytelniczych i przeczytała książeczkę „Czytanie jest super”. Gościem honorowym była pisarka książek dla dzieci, pani Joanna Krzyżanek, którą przedstawiła pani dyrektor Dorota Rząsa. Autorka pięknie opowiadała molom książkowym swoją ekologiczną książkę pt. „Maniutka ratuje świat”. Zgromadziła się pokaźna grupa zasłuchanych uczniów, począwszy od pierwszej a skończywszy na ósmej klasie. Wielką atrakcją okazał się nasz szkolny globus.
Panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Anna Kiełb już dziś zapraszają na kolejne czytelnicze spotkania.

Zobacz Galerię

Pierwszego dnia października uczniowie naszej szkoły już po raz drugi wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Podobnie jak w zeszłym roku, na teren osiedla Kmity wyruszyły Tabliczkowe Patrole, które egzaminowały przechodniów ze znajomości tej matematycznej zmory. W szkole również nie uniknięto egzaminów, choć niektórzy uczniowie, a nawet nauczyciele próbowali schować się przed Patrolowiczami. Za zdany egzamin należała się nagroda - była to pamiątkowa naklejka oraz certyfikat, który z pewnością z dumą zdobi półki w niektórych domach. Humory dopisywały wszystkim - zarówno tym pytanym, jak i tym pytającym. Nasi dzielni Egzaminatorzy, którym należą się gromkie brawa, to: Babina Gabriel z klasy 5b, Bilski Igor z klasy 5b, Brach Wiktoria z klasy 6b, Ciechanowicz Kamila z klasy 6b, Dryja Natalia z klasy 5b, Górak Miłosz z klasy 5b, Kliba Filip z klasy 6b, Krasoń Antoni z klasy 6b, Kulak Kamila z klasy 6b, Samojednik Szymon z klasy 5b, Szymala Julia z klasy 6b, Zygmunt Daria z klasy 5b. Akcję koordynowała pani Monika Kwolek, natomiast o patrole zadbali pozostali nauczyciele matematyki - pani Diana Walaszek, pani Beata Szewczyk oraz pan Paweł Marć.
Hura! Jesteśmy już uczniami !
30 września odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na uczniów naszej szkoły. Pani Dyrektor powitała zebranych gości i opowiedziała o sukcesach i osiągnięciach uczniów. Część artystyczną przygotowały dzieci z klas pierwszych. Wykazały się one bogatą wiedzą, która otworzyła im bramy do trzech krain: Mądrości, Muzyki i Patriotyzmu. Po złożeniu uroczystego ślubowania nastąpił najważniejszy moment – pasowanie pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr 16. Impreza zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami, a w klasach czekały na wszystkich miłe niespodzianki.
W dniach 4-8 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Tydzień Zwierząt. W wielu klasach odbyły się liczne pogadanki, zajęcia czytelnicze, plastyczne oraz wycieczki. Z tej okazji zorganizowano wystawę zwierząt oraz zbiórkę karmy dla Azylu bezdomnych kotów i psów w Nowej Dębie. Wszystkim działaniom towarzyszyła idea, że zwierzęta to nasi „bracia mniejsi”, którzyzasługują na pełen szacunek i wsparcie ze strony człowieka.

Zobacz Galerię

Zapraszamy do zbiórki biało-czerwonych zniczy dla Lwowa. Akcja trwać będzie do 19 października 2021r. Chętni uczniowie przynoszą znicze do pana Krzysztofa Korczykowskiego.

Większość zniczy z Polski trafi na najstarszy lwowski cmentarz – na Łyczakowie. Świeczki zapłoną m.in. na mogiłach Orląt Lwowskich- młodych obrońców Lwowa z lat 1918-1920, a także wybitnych Polaków, np.: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha, czy malarza Artura Grottgera. Znicze znajdą się też na grobach zwykłych mieszkańców miasta, którzy nie mają już nikogo bliskiego.

Otwórzmy nasze serca!

5 października do naszej szkoły przybył niezwykły gość. W ramach programu „Szkoła z pasją” mamy przyjemność brać udział w pokazach talentów osób, które całkowicie poświęcają się swojej pasji i odnajdują w niej sposób na życie. Tym razem swoimi uzdolnieniami pochwalił się nam pan Szymon Skalski, który z piłką potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Pan Szymon w swoim życiu stał na podium aż 40 razy, dwukrotnie wywalczył mistrzostwo świata i Europy. A to wszystko właśnie dzięki pasji i niezwykłemu talentowi do wykonywania sztuczek z piłką. Uczniowie byli oczarowani pokazem umiejętności i chętnie zadawali pytania dotyczące różnych trików. Nasz gość opowiadał o swoich treningach i zmaganiach z piłkami, których posiada aż 30! Po pokazie chętni uczniowie mieli okazję również nauczyć się kilku sztuczek pod okiem samego mistrza. Wszystkim oczywiście udało się prawie bezbłędnie wykonać zadania. Na koniec klasy mogły zrobić sobie zdjęcia z naszym gościem, a każdy uczeń otrzymał plakat z autografem. Wiemy, że pan Szymon przygotowuje się do kolejnych mistrzostw, które odbędą się już w listopadzie, więc trzymamy kciuki i dopingujemy go gorąco! Bardzo dziękujemy za odwiedziny oraz dostarczenie nam wspaniałych wrażeń i emocji. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania w ramach programu „Szkoła z pasją”.

Zobacz Galerię

6 października klasy 3a i 3c odbyły wycieczkę do zagrody Edukacyjnej „Ranczo” w Pstrągowej. Pogoda i humory dopisały, więc wszyscy uczestnicy z uśmiechem stawili się na zbiórkę. A na miejscu czekało wiele atrakcji. Rozpoczęliśmy od ciepłej herbaty i ciasteczek. Potem było coraz ciekawiej – przejażdżka kolorowym wozem, zabawy na boisku, karmienie ryb, wizyta w Mini ZOO, kolejna przejażdżka, tym razem „saniami” na kołach, kiełbaski z grilla – pyszne, park linowy, warsztaty pieczenia proziaków – udały się wszystkim, a na koniec wizyta w indiańskim tipi.
Było świetnie. Już czekamy na kolejną wycieczkę.

Zobacz Galerię

29 września 2021 r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią, Agatą Forystek, wzięli udział w wycieczce do rezerwatu „Bór”. Dzieci odkrywały magię miejsca położonego zaledwie pół godziny drogi od Rzeszowa. Zachwycały się starymi modrzewiami, dębami oraz bukami. Leśna różnorodność kształtów, barw i zapachów była dla wszystkich zaskoczeniem.

Po tym niezwykłym świecie przyrody oprowadzała nas pani Kasia Ruszała, przedstawicielka stowarzyszenia EKOSKOP. Serdecznie dziękujemy Pani za wspaniale spędzony czas i nowe doświadczenia!

Zobacz Galerię

Coroczna akcja sprzątania świata jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało „Myślę, więc nie śmiecę”.

We wrześniu w naszej szkole z tej okazji odbyły się warsztaty ekologiczne, które poprowadziła pani Aldona Akwarska-Stanisz oraz pani Agata Forystek. Dzieci poprzez zabawę uczyły się zasad segregowania, recyklingu i przetwarzania surowców wtórnych.

Zobacz Galerię

W ramach innowacji Świat Pasji uczniów klasy 1a odwiedziła Pani Mariola Łabno-Flaumenhaft, wspaniała aktorka teatralna, która zaczarowała i oczarowała wszystkich swoim głosem, dykcją i opowieściami. Brawurowo przeczytała fragmenty książki pt. "Przygody jeżyka spod jabłoni". Odpowiedziała na wiele dociekliwych pytań, przeprowadziła gimnastykę relaksacyjną i pokazała uczniom, co to znaczy mieć pasję.
DZIĘKUJEMY!!!

Zobacz Galerię

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania. Patronką tej uroczystości jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka, która wiele książek napisała z myślą o dzieciach. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W naszej szkole bardzo aktywnie obchodzony był ten dzień. Czytano we wszystkich klasach młodszych. Do akcji włączyła się Pani Dyrektor Dorota Rząsa, nauczyciele i goście specjalni: Pani Mariola Łabno-Flaumenhaft - wspaniała aktorka teatralna - i Pani Katarzyna Ruszała ze Stowarzyszenia Ekoskop. W myśl Umberto Eco: "Kto czyta, żyje podwójnie!".
Koordynatorem akcji była pani Małgorzata Korczykowska.

Zobacz Galerię

29 września 2021 roku klasa II a wraz z wychowawczynią odwiedziła Turkusową Polanę. Była błotna kuchnia, leśny sklepik, noszenie wody ze studni, konstrukcje z drewna, bujanie na huśtawkach z opon, tor przeszkód z pieńków i opon. Dzieci spotkały się z panem Piotrem Wilczyńskim ,,Wilkiem" - zielarzem, który oczarował ich opowieściami o lesie. Podczas wędrówki zbieraliśmy grzyby i słuchaliśmy odgłosów lasu. Jednak najwięcej wrażeń i emocji było podczas wspinaczki po leśnej ściance. Po powrocie na polanę upiekliśmy kiełbaski i pianki. Wycieczka była wspaniała!!

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią wybrali się na pierwszą lekcje w terenie. Oprócz zdobywania wiedzy przyrodniczej były też zabawy oraz zadania specjalne! Najciekawsze okazało się szukanie i mierzenie najgrubszego drzewa. Uczniowie dołączyli też do akcji Sprzątania Świata i posprzątali las!

Zobacz Galerię

W poniedziałek, 27 września, obchodziliśmy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Z tej okazji zostały przeprowadzone lekcje historii dotyczące tajnych struktur naszego państwa w czasie II wojny światowej. Uczniowie otrzymali również na pamiątkę naklejki z wizerunkami najważniejszych postaci Polskiego Podziemia. Dodatkowo lekcja muzyki wzbogacona została o wykonanie pieśni patriotycznych. 

Uczniowie SP 16 Pamiętają o Polskim Podziemiu!

Koordynatorami Akcji byli: pani Karolina Woszczak, pani Ewa Drewniak, pan Krzysztof Korczykowski.

Zobacz Galerię

W dniu 16 września klasy: 5b, 6a i 7b wybrały się pod opieką wychowawców ma dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Następnie udaliśmy się do jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju – Jaskini Raj oraz zwiedziliśmy ruiny górującego nad okolicą zamku w Chęcinach (średniowiecznej warowni z początku XIV w.). Z jego wieży mogliśmy podziwiać przepiękna panoramę Gór Świętokrzyskich. Po dniu wypełnionym atrakcjami, pełni wrażeń, udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do ośrodka Wierna.

Kolejny dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od śniadania, a następnie
z parkingu Aleją Lipową przeszliśmy do Muzeum Henryka Sienkiewicza. We wspaniałym pałacyku mogliśmy podziwiać wiernie zachowane wnętrza oraz ekspozycje związane z literacka działalnością autora „Trylogii”. Następnie pojechaliśmy zobaczyć świętokrzyskiego sędziwego staruszka, świadka polskiej historii, jakim jest Dąb Bartek. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu. W godzinach wieczornych,
z piosenką na ustach, udaliśmy się w drogę powrotna do Rzeszowa.

Zobacz Galerię

20 września 2021 roku Pani Dyrektor Dorota Rząsa oraz panie nauczycielki - Monika Szaro i Aldona Akwarska-Stanisz brały udział w panelu dyskusyjnym na temat kształtowania świadomości o gospodarce cyrkularnej. Reprezentowały naszą szkołę obok przedstawicieli m.in. Urzędu Miasta Rzeszowa, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Wszyscy szukali najbardziej efektywnych rozwiązań GOZ.

Zobacz Galerię

14 września odbyła się w naszej szkole wywiadówka organizacyjna, podczas której rodzice uczniów otrzymali wszelkie niezbędne informacje dotyczące organizacji roku szkolnego, systemu oceniania z poszczególnych przedmiotów, a także egzaminów ósmoklasisty. Przy wejściu do szkoły zostały przygotowane stanowiska komputerowe, z których mogli skorzystać odwiedzający szkołę opiekunowie, by wziąć udział w głosowaniu na Rzeszowski Budżet Obywatelski. Walczymy o modernizację i rozwój strefy rekreacyjno-sportowej na terenie ogólnodostępnym przy naszej szkole (projekt nr 3). Wraz z Samorządową Radą Osiedla staramy się również poprawić bezpieczeństwo komunikacyjne i infrastrukturę Osiedla Kmity (projekt nr 28) oraz zadbać o aktywną rozrywkę i integrację mieszkańców Osiedla Kmity (projekt nr 71). Rodzice uczniów bardzo chętnie oddawali swoje głosy i korzystali z dostępnej pomocy. Mamy świadomość, że robimy to dla wspólnego dobra – uczniów, ich rodziców oraz seniorów. Dzięki oddanym głosom możemy wciąż rozwijać i udoskonalać miejsce, w którym żyjemy, uczymy się i pracujemy, dlatego też zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie oddali swojego głosu na wymienione projekty, by jak najszybciej to nadrobili. Koniecznie namówcie też znajomych i rodzinę! Dzięki temu już niedługo będziemy mogli wspólnie cieszyć się pięknym terenem wokół szkoły oraz integrować i zacieśniać sąsiedzkie więzi!

Szczegóły dotyczące głosowania znajdują się na stronie głównej naszej szkoły, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi

Zobacz Galerię

Witaj, szkoło! Choć wszyscy kochamy upalne lato, częste wycieczki i aktywny wypoczynek, bardzo cieszymy się, że mogliśmy znów przywitać szkolne mury. Wrzesień co prawda rozpoczął się deszczowo, ale bynajmniej nie pozbawiło nas to optymizmu! Punktualnie o 8:00, pierwszego dnia miesiąca stawiliśmy się w kościele pw. św. Judy Tadeusza, by wziąć udział w mszy świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny. Następnie zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas Pani Dyrektor Dorota Rząsa, życząc nam udanego roku szkolnego, pełnego nowych wyzwań i sukcesów oraz przypominając o obowiązujących w szkole zasadach związanych z epidemią. Wysłuchaliśmy także przemówienia Pana Wiesława Buża – Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Katarzyna Smolak, od której także usłyszeliśmy wiele ciepłych słów. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Roman Małek – Redaktor Naczelny Miesięcznika „Echo Rzeszowa”. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy witać nowy rok szkolny w towarzystwie tak wspaniałych gości. Podczas akademii uczniowie klas czwartych mieli okazję popisać się talentem recytatorskim, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Rozpoczęcie roku szkolnego obfitowało w mnóstwo atrakcji, nie zabrakło również występów wokalnych. Uczennica klasy 8b, Adrianna Filip, śpiewająco powitała koleżanki i kolegów oraz zachwyciła pięknym głosem. Na końcu czekała na wszystkich niespodzianka przygotowana przez Panią Dyrektor – występ zespołu Grzane Wino i piosenka pt. „Już nie wrócą”. Zachwytom nie było końca!

Rozpoczęcie roku szkolnego było bardzo udane i radosne. Z niecierpliwością czekamy na edukacyjne i twórcze wyzwania, które przyniosą nam kolejne miesiące.

Zobacz Galerię