Podczas uroczystego apelu, kończącego rok szkolny 2020/2021 dla klas 4-6, pani dyrektor Dorota Rząsa oraz szkolny koordynator konkursu – pani Monika Kwolek, wręczyły dyplomy zwycięzcom Ogólnopolskiego konkursu programistyczno-logicznego InstaLogik.

   Spośród 12 uczniów naszej szkoły, biorących udział w tych trzyetapowych i niezwykle trudnych rozgrywkach, aż troje zdobyło tytuł laureata.

       Tytuł laureata III stopnia zdobyła Julia Szymala z klasy 5b oraz Stanisław Pasierb z klasy 6c. Największy sukces w konkursie odniósł Tomasz Żaczek z klasy 6a, który uzyskał tytuł laureata I stopnia i był jednym z 18 najlepszych szóstoklasistów w kraju.

    Uczniom oraz ich rodzicom składamy serdeczne gratulacje!

Czas tak szybko mija…znów nadszedł, tak długo przez wszystkich oczekiwany, koniec roku szkolnego.

25 czerwca uroczystości związane z pożegnaniem roku szkolnego rozpoczęto Mszą w kościele pw. św. Judy Tadeusza, później, o godzinie 9:00, klasy 1-3 zgromadziły się w sali gimnastycznej, by wziąć udział w akademii. Wszyscy wysłuchali wystąpienia pani dyrektor Doroty Rząsy i obejrzeli piękną część artystyczną w wykonaniu uczniów klas 3, którzy ukończyli I etap edukacji. Rozdawane były też dyplomy i nagrody za udział w konkursach. Później uczniowie rozeszli się do klas, by otrzymać upragnione świadectwa i spędzić ostatnie przed wakacjami chwile razem.

Po dłuższej przerwie w sali gimnastycznej zgromadziła się reszta uczniowskiej społeczności, aby również uroczyście zakończyć, niewątpliwie trudny, rok szkolny. Było wystąpienie pani dyrektor Doroty Rząsy, która wyczytała uczniów wyróżnionych, były podziękowania, dyplomy i nagrody za zajęcie czołowych miejsc w konkursach wysokiej rangi.

Następnie uczniowie udali się z wychowawcami do swoich sal, by odebrać świadectwa i…niespodziankę od pani dyrektor Doroty Rząsy – przepyszne lody.

Życzymy wszystkim wspaniałych, udanych i bezpiecznych wakacji!

Zobacz Galerię

19 czerwca nasza szkoła przyłączyła się do organizacji obchodów Dni Osiedla. W tym roku była to wyjątkowa okazja, bo świętowano 45 rocznicę założenia Osiedla Kmity (wcześniej Gwardzistów). Wraz z Samorządową Radą Osiedla i Administracją przygotowano wiele atrakcji. W programie były zabawy dla dzieci i młodzieży, gra w boule, występy artystyczne, pokazy, konkursy oraz zabawa „pod chmurką”, a wszystko to pod hasłem „Bądźmy razem”.

Nauczyciele przygotowali m.in.: „W świecie bajek” – malowanie flamastrami na folii, gry i zabawy na trawie, „Punktowce na kocyku” – zabawy matematyczne, potyczki literacko-sportowe, przypomnienie dawnych zabaw podwórkowych: przeciąganie liny,  jazda na wrotkach, kręcenie kołem, ringo, a także „Bramę piłkarską” – konkurs na celność, różne zawody rekreacyjno-sportowe, kolorowe balony, konkurs na najładniejszą budowlę z piasku oraz kolorowe proszki do malowania na trawie. Panie z kuchni ugotowały przepyszny żurek, którym można się było posilić na łonie natury, chłonąc piękno rozległego osiedlowego parku.

Pogoda dopisała i wszyscy świetnie się bawili, bo z całą pewnością atrakcji było tyle, że nawet bardzo wybredni znaleźli coś dla siebie.

Zobacz Galerię

21 czerwca klasa 2a odwiedziła Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.  Wędrując  po skansenie, wśród pól porośniętych zbożem, łąk pachnących świeżo skoszoną trawą i ogrodów  wypełnionych pięknymi kwiatami, uczestnicy wycieczki przenieśli się na dawną wieś. Zaglądali do domów, zagród, obejść, drewnianego kościoła i starej szkoły.

W szkole dzieci uczestniczyły w warsztatach „W dawnej klasie – próba kaligrafii”. Siedząc w starych ławkach uczniowie mogli doświadczyć szkoły sprzed stu lat, poćwiczyć pisanie rysikiem na tabliczce, czy piórem i atramentem. Na niejednych dłoniach pojawiły się granatowe kleksy…

Miło i ciekawie było doświadczyć świata, którego już nie ma.

Zobacz Galerię

W dniach 1.06–11.06.2021r odbywał się w świetlicy szkolnej XXI  Świetlicowy  Turniej  Warcabowy klas I- III. Po wielu rozgrywkach do finału doszli najlepsi z najlepszych. Z klas I, II, III grało: 27 zawodników.

Po dobrych i skutecznych zagrywkach najlepszymi okazali się:

Klasy I:

1 miejsce - Gorgosz Konrad - 1c

2 miejsce - Stawarz Filip – 1c

3 miejsce - Leńczuk Karol – 1a

4 miejsce - Placek Radosław – 1c

Klasy II:

1 miejsce - Plis Milan - 2b

2 miejsce - Worek Kacper – 2a

3 miejsce - Filar Karol – 2b

4 miejsce - Stolarski Adrian – 2b

 Klasy III:

1 miejsce - Ziarnik Leon – 3c

2 miejsce - Czerwonka Emil - 3c

3 miejsce - Witek Oliwier – 3c

4 miejsce - Żyszkiewicz Szymon – 3

 Pani Grażyna Skawina poprowadziła Turniej oraz przygotowała zawodników. 

Wygranym gratulujemy.

Zobacz Galerię

W toku całego roku szkolnego klasa 1C malowała palcami, dłońmi, wykonywała batik świecowy, malowanie plamą, mokre w mokrym, pomysłowe wycinanie, wydzieranie, łączenie różnych technik itd. Nagrodą za ciężką ale jakże kreatywną i rozwojową pracę jest certyfikat ukończenia Międzynarodowego Projektu Kreatywne Prace Plastyczne!
GRATULUJEMY!!!
 
 

W styczniu Kacper Kawa, uczeń klasy 3a, zdobył 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym, a nagrodą były warsztaty z Joanną Krzyżanek.

19 czerwca autorka gościła w klasie 3a i przeprowadziła wspaniałe zajęcia. Były opowieści o Rodzinie Wafelków, wafelkowe prace plastyczne, chrupanie wafelków, a także bardzo kreatywna praca - prosiaczki.

To było bardzo udane spotkanie.

Zobacz Galerię

17 czerwca klasy trzecie wybrały się na wspólną wycieczkę do Krakowa. Po przyjeździe na miejsce uczniowie spotkali się z panią przewodnik, która oprowadziła wszystkich po tym zabytkowym mieście. Na początku był spacer po starych krakowskich uliczkach, wędrówka po Kanoniczej i Grodzkiej i obowiązkowo… Barbakan.

Na Rynku Głównym dzieci zwiedziły: Wieżę Ratuszową, Sukiennice, Kościół Mariacki oraz wysłuchały hejnału.

Pani przewodniczka opowiedziała o wieżach kościoła, hejnaliście i gołębiach – rycerzach. Na Pl. św. Marii Magdaleny trzecioklasiści obejrzeli  kościół św. Andrzeja, który niegdyś Krakowianom ocalił życie, a na Pl. Wszystkich Świętych  usłyszeli historię, dlaczego w Krakowie domy mają dachy „do góry nogami”.

Później wszyscy przeszli na Wawelskie Wzgórze i tam obejrzeli Katedrę.  Weszli też na Wieżę Zygmuntowską, zobaczyli Smoczą Jamę oraz Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. Po obiedzie uczestniczyli we mszy świętej dla klas trzecich. Na koniec wycieczki udali się do ZOO i podziwiali zwierzęta. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do Rzeszowa.

Zobacz Galerię

W drugim tygodniu czerwca odbył się kiermasz na rzecz bezdomnych kotów z Fundacji Felineus, a zorganizowany przez panie: Irenę Hadło i Annę Kiełb. Zbiórka połączona była z jarmarkiem  prac plastycznych  wykonanych przez dzieci. Akcję charytatywną zakończył spektakl klasy 2b pt. „Kot w butach”.

Uczniowie uzbierali do puszek ponad 966 zł. Dla Felineusków zgromadzono również  akcesoria: koce, karmy i zabawki.

            Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

11 czerwca 2021 roku uczniowie z klas czwartych przystąpili do egzaminu sprawdzającego niezbędne umiejętności do uzyskania karty rowerowej. Doskonale poradzili sobie z zadaniami w  Miasteczku Ruchu Drogowego.

Dla wielu uczniów był to pierwszy egzamin. Tego dnia aż 49 osób zdobyło uprawnienia do kierowania rowerem w ruchu drogowym.

Gratulujemy!

Zobacz Galerię

Kochane Dzieci,

niech Wam zawsze słońce świeci,

niech się buzie uśmiechają

i marzenia się spełniają.

Wszystkiego najlepszego!

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 3a i 3b, wraz z wychowawczyniami panią Małgorzatą Korczykowską i panią Agatą Forystek, wybrali się na całodniową wycieczkę na Roztocze Wschodnie w cudowne miejsce zwane Chutor Gorajec.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach kosmetycznych, podczas których wykonywały samodzielnie aromatyczne mydełka, wędrowały po łąkach i lasach z profesjonalnym zielarzem, uczyły się rozpoznawać rośliny lecznicze, tropiły ślady dzikich zwierząt, zwiedzały przepiękną, zabytkową cerkiew. Nad całością czuwał wspaniały przewodnik i gospodarz tego miejsca - pan Marcin Piotrowski, miłośnik Roztocza i przyrody.

Były też gry, zabawy i pełna swoboda na świeżym powietrzu. To była piękna wycieczka.

Zobacz Galerię

„Haft matematyczny” to tytuł innowacji pedagogicznej, która w tym roku była realizowana w naszej szkole podczas zajęć pozalekcyjnych. Jej autorki, p. Renata Kosińska-Krochmal i  p.  Dorota Szetela, postanowiły rozwijać zainteresowania uczennic klas szóstych, ukierunkowując je na matematykę w formie artystycznej, czyli haft strukturalny (matematyczny). Zajęcia miały odbywać się raz w miesiącu w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych. Niestety plany nieco pokrzyżowało przejście szkół na nauczanie zdalne. Podczas pierwszych i jedynych zajęć stacjonarnych, uczennice zapoznały się z podstawami haftu matematycznego i wykonały wyszywankę na bazie kwadratu. Kolejne prace zrobiły w domu, wg schematu z instruktażem filmowym, prezentacją lub opisem wysłanym im przez nauczycielki. Osoby, które potrzebowały dodatkowych wskazówek, otrzymały je online. Haft matematyczny to technika, która wymaga cierpliwości i koncentracji, rozwija wyobraźnię, wymaga czasu, ale efekt końcowy daje poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, o czym przekonały się uczennice. Oto prace wykonane w ramach programu innowacji.

Zobacz Galerię

11 maja uczniowie klasy 2c wybrali się nad Wisłok. Właśnie tam odbyła się lekcja plenerowa pod hasłem „Wyprawa w poszukiwaniu Ekolandii”, którą poprowadził pan Mirek Ruszała z EKOSKOPU. 

W czasie tej wyprawy dzieci poznawały  ciekawe drzewa, naszą rzekę Wisłok oraz  żyjące tam ptactwo. Odwiedziły  również kwitnący sad, w którym obserwowały kwiaty i przylatujące do nich owady. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów było odkrycie, że za pomocą lupy można rozniecić ogień!

Wyprawa zakończyła się wspólną zabawą i pysznymi lodami oraz…wywiadem w telewizji!

Zobacz Galerię

W myśl łacińskiego przysłowia „Per aspera ad astra” (przez trudy do gwiazd)- można stwierdzić, że aby osiągnąć upragniony cel trzeba się wiele natrudzić.

Wiele zatem musieli się natrudzić nasi ósmoklasiści, którzy przez trzy dni zmagali się z zadaniami- kolejno- z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Od 25 do 27 maja przeżywali swoją „małą maturę”. Nie brakowało emocji, zwłaszcza pierwszego dnia, ale każdy chciał napisać najlepiej jak tylko potrafi, by dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Podczas egzaminu z języka ojczystego towarzyszyła uczniom, jako obserwator, pani z Kuratorium Oświaty, która była pod wrażeniem przeprowadzonego egzaminu.

Każdego dnia pani dyrektor Dorota Rząsa trzymała za ósmoklasistów kciuki i dodawała otuchy życząc wszystkiego najlepszego.

Na wyniki przyjdzie jeszcze poczekać, ale uczniowie są dobrej myśli i cieszą się, że mają już egzaminy za sobą.

14 maja 2021 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Historyczno-Patriotyczny
pt. „Polska, moja ojczyzna”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II i III. Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania dzieci historią własnego kraju, kultywowanie tradycji, rozbudzanie szacunku do symboli narodowych, zachęcanie do czynnego udziału w imprezach patriotycznych.

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat przeszłości i teraźniejszości Polski  oraz naszego miasta.

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie: Małgorzata Korczykowska
i Krystyna Pokrywka.

 

Wyniki tegorocznego Konkursu Historyczno-Patriotycznego przedstawiają się następująco:

I miejsce
Seweryn Taradejko            3a

Jakub Hołub 3a

II miejsce
Michał Dec 2a


III miejsce
Tymoteusz Sarama 2a


wyróżnienia
Olaf Mamczur 3b
Jakub Grucela 3b
Olga Babij 3c

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz Galerię

Nasza szkoła zorganizowała kolejną akcję „Prezent dla Seniora”, pierwsza odbyła się na Święta Bożego Narodzenia, a obecna na Święta Wielkanocne. Uczniowie przygotowali stroiki, koszyczki i pisanki wielkanocne, które powędrowały do Seniorów z Klubu Seniora z Osiedla Kmity. Dziękujemy uczniom za wykonanie pięknych ozdób i chęć dzielenia się z innymi.

Zobacz Galerię

W środę, 19 maja, odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Klas Młodszych, zorganizowany przez panie: Małgorzatę Cach i Bożenę Kuśnierz.

Przystąpiły do niego klasy: 1a, 1c, 2a, 2b, 2c oraz 3a i 3c. Uczniowie przygotowali inscenizacje znanych wierszy Jana Brzechwy: „Pomidor”, „Żuk”, „Żaba”, „Na straganie”, „Jajko”, „Żuraw i czapla”, „Przyjście lata” oraz „Dwie krawcowe”.

Jury w składzie: pani Agnieszka Małecka-Szymańska i pani Irena Hadło, oceniało wzorową recytację, ruch sceniczny oraz stroje i rekwizyty.

Uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki, a na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie.

Zobacz Galerię

 Do 21 maja trwała, zorganizowana w szkolnej bibliotece przez p. Agnieszkę Małecką-Szymańską w związku z  obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, zbiórka książek „Podziel się radością czytania”.

Uczniowie mogli przynosić w darze książki nowe lub używane, ale w dobrym stanie. Udało się zebrać 70 pięknych woluminów, które po wpisaniu do ewidencji biblioteki będą przez lata służyć naszym uczniom.

Bardzo dziękujemy za wielkie serce i chęć dzielenia się z innymi. Dobro zawsze wraca.

Zobacz Galerię

Dnia 16.05.2021r miała miejsce wizyta kanoniczna biskupa Edwarda Białogłowskiego. Społeczność szkolna czynnie uczestniczyła we Mszy św., Szkołę reprezentował Poczet szkolny, nauczyciele, którzy czytali i śpiewali Sławo Boże, na zakończenie Mszy pani Dyrektor wraz z uczniami wręczyła kwiaty i opowiedziała o działalności szkoły.

Zobacz Galerię

Jest coraz cieplej, więc pora na wiosenne prace w ogródku. Dzieci z 2a ochoczo wzięły
się do dzieła i dzięki temu powstały klasowe ogródki w wersji mini. Najpierw mali ogrodnicy wytyczyli grządki wykorzystując do tego białe fasolki, potem wysiali nasiona rzeżuchy, rzodkiewki i pietruszki. Na koniec wszystko starannie podlali i ustawili w jasnym, nasłonecznionym miejscu.

A po dwóch dniach… pojawiły się młode roślinki. Hura! Miło patrzeć jak rosną!

Zobacz Galerię

Uwrażliwianie dzieci i młodzieży na krzywdę innych, również na krzywdę zwierząt, jest jednym z elementów edukacji.  Stąd też, mająca już wieloletnią tradycję, akcja charytatywna „Pomóżmy zwierzakom!” organizowana przez panie: Agnieszkę Małecką-Szymańską, Joannę Kasprzyk-Pasternak i Monikę Szaro. W trakcie trwania zbiórki uczniowie z kl. 3c wykonali plakaty dotyczące pomocy kotom i psom.

Nasza szkoła pomagała w poprzednich latach kilku przytuliskom, fundacjom i azylom. W tym roku wspieramy Azyl dla Bezdomnych Psów i Kotów w Nowej Dębie. Brakuje tam wielu rzeczy, więc każdy, nawet najmniejszy dar, przyjmowany jest z ogromną wdzięcznością.

Dziękujemy wszystkim szkolnym darczyńcom za okazane serce oraz pracownikom NIKA-ZOO, którzy dołączyli do naszej akcji i zorganizowali specjalną zbiórkę karmy i akcesoriów w sklepie.

 

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 3B uczestniczyli w zajęciach programu realizowanego przez naszą szkołę pod nazwą „Lekcje ciepła”.

            Dzieci poznały odnawialne i nieodnawialne źródła energii, dowiedziały się co to jest efekt cieplarniany. Zastanawiały się jak to się dzieje, że pozostawiamy na planecie ślady, które szkodzą środowisku. Dyskutowały, w jaki sposób możemy to zmienić, nie marnując zasobów na świecie.

            Lektura ciekawej książeczki „Czerwony Kapturek w mieście przyszłości” była inspiracją do napisania wypracowań o tym, jak będzie wyglądała nasza planeta za dziesięć lat oraz wykonania proekologicznych plakatów.

Zobacz Galerię

Uczniowie z klasy 2C i 3A oraz niektórzy nauczyciele - przystąpili do Ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez panią Joannę Krzyżanek, pod hasłem “Maniutka Sprząta Świat”.

Uczestnicy akcji sprzątali i segregowali śmieci z terenu osiedla, lasu i podmiejskiej okolicy. Zebrali niesamowite ilości śmieci. Brawo dla wszystkich ochotników! Dbajmy o nasza planetę!

Zobacz Galerię

22 kwietnia obchodzimy Święto Naszej Pięknej Planety, w ramach którego warto z troską spojrzeć na Ziemię, jej zasoby naturalne oraz wszystkie zamieszkujące ją gatunki zwierząt i roślin.

            Uczniowie klas 1-3, mimo edukacji zdalnej, podjęli szereg działań mających na celu promowanie postaw proekologicznych i zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy, z którymi boryka się przyroda.

            Pamiętajmy aby dbać o Ziemię na co dzień! Nawet nasze drobne zachowania wykonywane przez miliony, mogą w istotny sposób pomóc naszej planecie!

Zobacz Galerię

2 KWIETNIA - UCZNIOWIE SP16 OBCHODZĄ ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU!
Szacunek i solidarność dla osób autystycznych w pracach naszych uczniów.

Zobacz Galerię

Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
Antoine de Saint-Exupéry

Pomagamy! - klasa 1c SP16 w Rzeszowie pod opieką mgr E. Magierskiej, bierze udział w akcji zbierania nakrętek i przekazania ich do rzeszowskich serduszek-pojemników, na pomoc potrzebującym rehabilitacji i wsparcia dzieciom!

Zobacz Galerię

13.04.2021 roku pięćdziesięciu czterech uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim konkursie dla uczniów kl. II-VIII “Orzeł Matematyczny”-przeprowadzonym w formie online. Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Agnieszka Leptacz.

Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli prowadzących konkurs przebiegł  on bez zakłóceń. “Orzeł Matematyczny” rozgrywany jest  w czterech kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzech. Każdy z uczestników  musiał zmierzyć się z 21 pytaniami jednokrotnego wyboru. Nagrody przewidziane przez organizatora za zajęcie poszczególnych miejsc to :


- miejsca od I do III-  tytuł i dyplom Laureata ogólnopolskiego konkursu
oraz nagroda;
- miejsca od IV do VIII – tytuł i dyplom Laureata ogólnopolskiego
konkursu,
- miejsca od IX – imienny dyplom uznania.

Nasza szkoła otrzyma certyfikat placówki rozwijającej talenty.

Dziękujemy wszystkim uczniom którzy reprezentowali naszą szkołę. Wyniki konkursu poznamy w maju 2021 roku.

22 kwietnia 2021 r. aż stu jeden uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie, który jest,  póki co, najpopularniejszym konkursem na świecie. Wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Rozgrywany jest w sześciu kategoriach, a nasi uczniowie wzięli udział w czterech z nich: Żaczek, Maluch, Beniamin i Kadet.   

Każdy z uczestników Konkursu „Kangur Matematyczny” otrzymał jeden z wariantów układanki w formie breloczka.

Wyniki zmagań ukażą się na początku czerwca o czym poinformuje pani Beata Szewczyk, szkolny koordynator konkursu.

Zobacz Galerię

Uczniowie SP16 z klasy 1C wraz z wychowawczynią wzięli udział w ogólnopolskim projekcie pt. "Jesteśmy różni, lecz równie ważni!". Poszerzanie świadomości, tolerancja i akceptacja osób ze spektrum autyzmu są ważne i są przestrzegane w naszej społeczności szkolnej.

 

 

Zobacz Galerię

Szkolny Konkurs „Ozdoby wielkanocne” dla klas 1-3 rozstrzygnięty!

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałe prace! Dziękujemy!

Lista laureatów oraz osób, których prace zostały wyróżnione:
1 Kajetan Ciechanowicz, Mateusz Samojednik
2 Bartosz Podulka, Natalia Chmielewska
3 Kacper LaskowskiIza Ciechowska
Wyróżnienie : Dobrawa Ziobro, Helena Kaniuch, Karolina Leńczuk
Serdecznie gratulujemy!

Autorów nagrodzonych prac zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów u wychowawców, po powrocie do szkoły z nauczania zdalnego.

Zobacz Galerię

     W ramach programu “Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”, uczniowie klasy 3a brali udział w zajęciach online na temat cudownych właściwości jajek. Okazało się, że są bardzo zdrowe, bogate w białko, minerały i witaminy. Można jeść nawet 10 jajek tygodniowo, a najbardziej wartościowe są gotowane  przez 4 minuty. W sklepach należy wybierać jajka oznaczone cyfrą 0 - z chowu ekologicznego lub cyfrą 1 - z wolnego wybiegu.

     Uczniowie dowiedzieli się też czym różni się jajko przepiórcze od strusiego. W domach uczniowie przygotowali potrawy z jajek, które najbardziej lubią i wykonali zdjęcia swoich pysznych dań.

Zobacz Galerię

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu z języków obcych nowożytnych pt: „Valentine’s Day- The most beautiful card” 

           

W dniach od 1 lutego do 15 lutego 2021 r. odbywał się szkolny konkurs z języka angielskiego, niemieckiego  i hiszpańskiego „Valentine’s Day  –  The most beautiful card”.  Organizatorami konkursu  byli: pani Regina Kusak, lider Zespołu Nauczycieli Języków Obcych oraz nauczyciele prowadzący zajęcia  z języka angielskiego: pani Liliana Lis, pani Klaudia Klisowska oraz  pan Łukasz Ratajczak,  z języka niemieckiego: pani Aneta Partyka i języka hiszpańskiego pani Bożena Haluk. 

W ww. konkursie kartkę walentynkową z tekstem w języku angielskim mogli wykonać uczniowie wszystkich klas, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: 

  • I – III,
  • IV – VIII.

Kartkę w języku hiszpańskim lub niemieckim wykonywali uczniowie kl. starszych, oceniani w dwóch kategoriach:

  • IV-VI,
  • VII-VIII.

Podczas obrad jury, w którego składzie z organizatorów, oceniało aż 44 walentynki, a brało pod uwagę estetykę, ciekawy i oryginalny pomysł wykonania  oraz treść w danej pracy. 

          

Wyniki konkursu: 

Z języka angielskiego najlepsze wyniki osiągnęli następujący uczniowie:

  • na poziomie klas I – III:

                    I miejsce – Kornelia Szlachta I b,

                    II miejsce – Antoni Nowak I b,

                    III miejsce – Karol Tracz I b,

  • na poziomie klasy IV  –VIII:

                     I miejsce  – Wiktoria Czajka VI c,

                     II miejsce  – Patrycja Bąk VIII a,

                     III miejsce  – Alex Grymanowski VI d.

            Wyróżnienie: Kamila Ciechanowicz V b, Szymon Dudek V b.

  Z języka niemieckiego najlepiej kartkę wykonali:                                         

  • na poziomie klas IV – VI: 

                    I miejsce – Iga Wolańska kl. VI B, 

                    II miejsce – Julia Romańska  kl. IV A,

                    III miejsce – Miłosz Górak kl. IV B,

  • na poziomie klasy VII  – VIII:

                     I miejsce  – Maciej Podulka  VIII A, 

                     II miejsce  – Oliwia Ludorowska. VII D, 

                     III miejsce  – Zofia Tucka  VII C.

 

Z języka hiszpańskiego najlepsze wyniki osiągnęli:                                       

                      I miejsce – Maja Migut  V A, 

                      II miejsce – Szymon Dudek V B, 

                      III miejsce – Patrycja Bąk VIII A. 

             Wyróżnienie: Maja Witowska V b.

  

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

 

Zespół uczniów SP16, w składzie : Oliwier, Kacper, Jakub, Maksymilian, Karol, zdobył w piłce nożnej szereg medali i zajął kolejno miejsca:
Brzozów Orzełki Cup - 1miejsce
Przemyśl Cup - 1 miejsce
Turniej Krosno Profbut - 3 miejsce
Wrocław Ślęza Trophy - 3 miejsce
Trenerem chłopców jest absolwent naszej szkoły Pan Hubert Put.

 GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!!

Zobacz Galerię

Wraz z nadejściem wiosny uczniowie klasy IA brali udział w zajęciach on-line dotyczących prawidłowej diety. Dowiedzieli się, że zdrowym posiłkiem może być kanapka z wartościowymi produktami, a jej sposób przygotowania ma wpływ na nasz apetyt. Uczniowie samodzielnie przygotowali apetyczne, zdrowe i śmieszne kanapki.

Zobacz Galerię

Uczniowie klasy 1C wzięli udział w zajęciach w ramach programu "Ze szkołą na widelcu!" Najmłodsi dowiedzieli się skąd się bierze miód, jakie są jego właściwości zdrowotne, jak należy chronić pszczoły oraz sami wcielili się w rolę małych pszczelarzy! Sprawdzano konsystencję miodu, jego rodzaje, zaś słodkie kanapki przyniesione z domu smakowały w tym dniu najlepiej!

Zobacz Galerię

Po śnieżnej  i mroźnej zimie wszyscy z utęsknieniem czekają na wiosnę.  21 marca wciąż jednak było chłodno i biało za oknami. Taka aura nie  zraziła jednak uczniów z  klas I-III … dzieci powitały wiosnę kolorowymi plakatami, które samodzielnie wykonały. W klasach i na korytarzach szkolnych zrobiło się kolorowo i tak jakoś cieplej.

Wiosno przybywaj! Czekamy!

Zobacz Galerię

Wyniki Szkolnego Konkursu Informatycznego

organizowanego w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2021

 

Klasy I – III

Zadaniem uczniów  było wykonanie pracy plastycznej nt. „Jestem bezpieczny w Internecie” techniką dowolną. Laureatami konkursu w tej kategorii zostali:

I miejsce       Krzysztof Mazurek kl. 2b

II miejsce      Karolina Leńczuk kl. 3a, Jakub Plichta kl. 1b

III miejsce     Lena Cynar kl. 3b, Agata Szymala kl. 3a, Wiktoria Brzeska kl. 1c

Wyróżnienia: Krzysztof Trojnar 1a, Aleksandra Gieroś kl. 3a, Julian Warzybok 2b

 Klasy IV – VI

W tej kategorii uczniowie przygotowali prezentację multimedialną na temat „Zasady nietykiety w Internecie”.  Nagrodzeni to:

I miejsce       Miłosz Górak kl. 4b

II miejsce      Kamila Ciechanowicz 5b

III miejsce     Iga Wolańska 6b

Wyróżnienia: Igor Bliski 4b, Kamila Kulak 5b, Natalia Dryja 4b

Klasy VII – VIII

Najstarsi uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie nagranie krótkiego filmu na temat „Nie ufaj osobom poznanym w sieci – nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie”.  Oto nagrodzeni w tej kategorii:

I miejsce       Karolina Jerzykiewicz 7c

II miejsce      Sara Sterer , Olga Trzeciak  7a

III miejsce     Aleksandra Czarnik 7c

Zobacz Galerię

Klasa 1C SP16 wraz z wychowawczynią bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie pt. "Jesteśmy różni, lecz równie ważni!". Szerzymy świadomość i wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, jak również walczymy o certyfikat szkoły tolerancyjnej i przyjaznej "wyjątkowym" uczniom.
 
 

 

15 marca obchodzony był w naszej szkole Dzień liczby Pi. Podczas lekcji matematyki uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą tej liczby i rozwiązywali ciekaw zagadki matematyczne.

Emocji oczywiście nie brakowało, bo Pi jest liczbą wyjątkową o czym świadczą słowa wiersza Wisławy Szymborskiej:

„Liczba Pi”

Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa.
Podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni!
A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nie ostatnie siedem,
przynaglając, ach przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.

Dzień Liczby Pi został zorganizowany przez nauczycieli matematyki z naszej szkoły.

Grupa teatralna „Pod parasolem”, prowadzona przez panią Małgorzatę Cach, przygotowała 5 marca wspaniałe inscenizacje do wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć „Żuka”, „Żabę” i „Pomidora”.

Utalentowani aktorzy otrzymali gromkie brawa.

 

Zobacz Galerię

W klasie 3 a odbyły się bardzo ciekawe zajęcia na temat zdrowych tłuszczów i diety śródziemnomorskiej. Specjalnym gościem był Grek, Panos Taratsas - wytwórca i sprzedawca oliwy z oliwek. W barwny i niezwykle ciekawy sposób opowiedział uczniom o procesie powstawania (tłoczenia) oliwy z oliwek, o drzewach oliwnych, rodzajach oliwy i jej cudownych właściwościach.

Następnie odbyła się degustacja zielonych i fioletowych oliwek, oliwy, a także rodzimego oleju rzepakowego i lnianego z tłoczarni z Roztocza.

Uczniowie dowiedzieli się jak dużo witamin i kwasów omega 3 i omega 6 mają te produkty i jak korzystne dla zdrowia jest ich spożywanie.

Zobacz Galerię

W klasie 3A, na zajęciach dodatkowych, odbył się konkurs Mini Lego Masters. Uczniowie w grupach konstruowali ciekawe budowle, zwracając przy tym uwagę na kolorystykę, ogólną estetykę i architekturę. Uczyli się współpracy i kreatywności. Gotowe prace oceniała komisja w składzie: pani Grażyna Skawina i pan Robert Nowak-Twardowski.

Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, więc wybór nie był łatwy. Ostatecznie zwyciężyły prace: „Komisariat Policji” i „Plac Zabaw”.

Uczniów, podczas wytężonej pracy, odwiedziła pani dyrektor Dorota Rząsa i udzieliła kilka cennych wskazówek. To była wspaniała nauka przez zabawę. Konkurs przygotowała wychowawczyni, pani Małgorzata Korczykowska.

Zobacz Galerię