Od kilku już lat Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie współpracuje ze Stowarzyszeniem „Natchnieni Bieszczadem”. Efektem tej współpracy są niezapomniane chwile i fantastyczne wydarzenia. Podobnie było w tym roku. 14 grudnia na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się obchody III Dnia Bieszczadzkiego. Z tej okazji jako szkoła zorganizowaliśmy konkurs wojewódzki pod hasłem: „Jesienią góry są najszczersze”. Uczestnicy mogli wykazać się na płaszczyźnie plastycznej, fotograficznej oraz wokalnej. Zgłoszenia prac konkursowych napływały do nas z najdalszych zakątków województwa, a wybór laureatów był prawdziwym wyzwaniem. W jury zasiadali:

W kategorii plastycznej i fotograficznej:  pani Inka Wieczeńska – fotografik bieszczadzki, pani Dorota Rząsa - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie oraz pani Anna Kiełb – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 16, absolwent wydziału sztuki Uniwersytetu im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. 

W kategorii piosenki bieszczadzkiej: pani Anna Czenczek – międzynarodowy juror, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej, pan Marcin Iżela – muzyk, lider zespołu Grzane Wino oraz pan Wiesław Kwaśniak – muzyk zakochany w Bieszczadach, właściciel firmy OPTYK Kwaśniak Nieruchomości.

W czasie III Dnia Bieszczadzkiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pucharów, a rysunki oraz fotografie zwycięzców można było podziwiać przez całe wydarzenie. Mieliśmy również przyjemność wysłuchać na żywo utworów śpiewanych i granych przez laureatów kategorii muzycznej. Nie były to jednak wszystkie atrakcje tego wyjątkowego dnia. Na zgromadzonych czekało wiele stoisk z rękodziełem i wyrobami bieszczadzkimi, gdyż wtedy właśnie Bieszczady zjechały do Rzeszowa. Wielu artystów prezentowało swoje dzieła i zachęcało do ich kupna, można było również degustować zdrowe i naturalne przysmaki, jak miody czy chleb ze smalcem. Najważniejszym i najbardziej wyjątkowym punktem programu była zbiórka na rzecz Zdzisława Pękalskiego. Ten wybitny artysta z Bieszczad zmaga się ze skutkami udaru, a jego żona robi wszystko, by mu pomóc. Jego pracownia w Hoczwi, niegdyś tętniąca życiem i sztuką, teraz stoi pusta. By zmienić ten stan rzeczy i pomóc Zdzisławowi Pękalskiemu wrócić do zdrowia i swej artystycznej pasji, wiele osób przekazało swoje prace i różne przedmioty. Wśród licytowanych przedmiotów znalazła się między innymi koszulka z podpisami reprezentacji Polski w piłce nożnej czy rakieta tenisowa z podpisem prezydenta Rzeszowa – Pana Tadeusza Ferenca. Można było również zakupić wiele dzieł wykonanych przez podobnych Pękalskiemu artystów. Aukcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i udało się zebrać kilkanaście tysięcy złotych. Nasza szkoła również dołożyła cegiełkę w postaci zbiórki pieniędzy z kiermaszu podczas, którego sprzedawane były własnoręcznie wykonane piękne ozdoby. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli ponownie przeżyć wspaniałe chwile przy organizacji kolejnego Dnia Bieszczadzkiego, znowu spotkać się z uczestnikami konkursu i świetnie bawić w gronie inspirujących ludzi. Głęboko wierzymy, że do tego czasu zdrowie pana Zdzisława znacznie się poprawi. Życzymy mu tego z całego serca! Serdecznie dziękujemy również wszystkim nauczycielom zaangażowanym w prace organizacyjne.