17 października klasy 3b i 2c wybrały się na wycieczkę autokarową do Kolbuszowej. Celem wycieczki był park Etnograficzny oraz Muzeum Sztuki Ludowej.

Na początku pani przewodnik zapoznała wszystkich z programem wycieczki i podzieliła uczniów na dwie grupy: jedna zwiedzała Park Etnograficzny, a drugą zaproszono na warsztaty „Od ziarenka do bochenka”- do budynku dawnej Szkoły z Trzebosi. Pani prowadząca warsztaty opowiadała tam jak powstaje chleb od momentu zasiania ziarna do wypieku w piecu. Uczniowie mieli okazję degustować żytni chleb. Następnie, wspólnie z uczestnikami wycieczki, pani przygotowała ciasto na proziaki, które pieczone były na starym piecu kaflowym. Każde dziecko ze smakiem kosztowało swoje proziaki.

W drugiej części warsztatów był czas na obejrzenie sal dawnej szkoły. Zwiedzający zobaczyli w jakich warunkach uczono się dawniej, jakie były przybory szkolne, czym pisano oraz jakie stosowano  kary dla uczniów za złe zachowanie.

Pani przewodnik oprowadzała po starych  zabudowaniach.  Były tam chaty kryte strzechą oraz zagrody ze zwierzętami. Zwiedzający mogli przenieść się myślami do dawnych czasów, poznać sprzęty i narzędzia pracy, jakimi posługiwano się w tych czasach. Po drodze wszyscy obejrzeli jeszcze młyn wodny z Żołyni, spichlerz z Bidzin, wiatraki: Paltraka i Koźlaka, pasiekę z ulami, kuźnię oraz kościół pw. Św. Marka z Rzochowa.

Atrakcji było naprawdę wiele, dlatego długo jeszcze każdy będzie wspominać ten wyjazd.

Zobacz Galerię