Stało się… rok szkolny 2018/2019 dobiegł końca.  19 czerwca uroczystości rozpoczęły się  Mszą św. w kościele pw. św. Judy Tadeusza, później wszyscy udali się do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej pani dyrektor Dorota Rząsa powitała wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów.

Pani dyrektor podsumowała rok szkolny, skierowała ciepłe słowa pożegnania do absolwentów, podziękowała za całoroczną współpracę nauczycielom, rodzicom i pracownikom administracji i obsługi.

Podczas uroczystości rozdano dyplomy i nagrody dla „Ucznia Roku” w kl. 1-3, wyczytano wyróżnionych z kl. 4-8.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie tabla każdej z klas 8 i rozdanie pamiątkowych dyplomów.

Kończąc spotkanie, pani dyrektor Dorota Rząsa życzyła wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.

Zobacz galerię

10 czerwca br. w Teatrze MASKA w Rzeszowie odbył się uroczysty finał XXIV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Bajkowisko” pod honorowym patronatem:

Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Szkoły Języków Obcych Promar.

Patronatem medialnym przegląd objęli: Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Echo Rzeszowa, TVP3 Rzeszów, Radio Via.

Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości:

 1. Joanna Krzyżanek - gość honorowy, przewodnicząca kapituły Przeglądu.
 2. Mirosław Kwaśniak – Radny Miasta Rzeszowa, Przewodniczący Komisji Edukacji.
 3. Beata Ratajczak, Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
 4. Rafał Polak – dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Podkarpackiego,
 5. Katarzyna Pytel – dyrektor Szkoły Językowej Promar,
 6. Anna Czenczek – dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie,
 7. Grzegorz Nowacki -  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy.
 8. Beata Bytnar – reprezentująca Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa
 9. Lucyna Małek-Adamiak - reprezentująca Wojewodę Podkarpackiego
 10. Robert Nowak - członek kapituły Przeglądu.

Po uroczystym powitaniu gości przez Panią Dyrektor Dorotę Rząsę, odczytano listy od Prezydenta Miasta Rzeszowa – pana Tadeusza Ferenca, Wojewody Podkarpackiego – pani Ewy Leniart oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego - pana Jerzego Borcza.

Po oficjalnym rozpoczęciu nastąpiła prezentacja laureatów Przeglądu.Na deskach teatru zaprezentowali się zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz zdobywczyni nagrody Grand Prix. W tym roku wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności aktorskich, wokalnych i scenicznych. Szczególne wrażenie zrobił występ zdobywczyni nagrody Grand Prix Przeglądu, Alicji Wojnarowskiej, uczennicy szóstej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy. Młoda aktorka zaprezentowała niezwykle poruszający monodram pt. „Bajka o wojnie” przygotowany na podstawie spektaklu „Rzecz o wojnie” autorstwa Joanny Rudniańskiej.              Po występach na żywo nastąpiło podsumowanie Przeglądu oraz wręczenie pamiątkowych statuetek, pucharów i nagród wszystkim tegorocznym laureatom. Sponsorami i partnerami Przeglądu byli:

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego,

Prezydent Miasta Rzeszowa,

Szkoła Języków Obcych PROMAR,

Rada Rodziców przy SP 16,

Kino Helios,

Podkarpacki Bank Spółdzielczy,

 PZU,

Piekarnia Nawłoka,

G2A Rzeszów,

Kula Bowling Club

Park trampolin FlyPark Rzeszów

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Szesnastki.

Wszystkim partnerom, sponsorom, uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznym Przeglądzie i zapraszamy na jubileuszowy konkurs w przyszłym roku.

 

Zobacz Galerię

W czerwcu 2019 r. rozegrano kolejne zawody w badmintona klas 1-8. Udział wzięło 13 uczniów naszej szkoły.

 Wyniki rozgrywek:

Kategoria „dziewczęta kl. 4-8

I miejsce - Rechtoń Daria - 5d

II miejsce - Łozińska Luiza - 4a

III miejsce – Krupornicka Zuzanna – 5d

Kategoria „chłopcy kl. 2-3

 I miejsce – Kras Antoni – 3b

II miejsce –  Wojtas  Maciej – 2c

III miejsce – Warzybok Antoni – 3b

IV miejsce – Cisek Mateusz – 3b

V miejsce – Dudek  Szymon  - 3b

Kategoria „chłopcy kl. 4-8

 I miejsce – Kras Bartosz - 5c

II miejsce – Wiercioch Dawid - 5c

III miejsce - Kwaśny Patryk - 5d

IV miejsce – Argasiński Hubert – 5c

V miejsce  - Pęcak Kacper – 5a               

   Rozgrywki przeprowadziła i sędziowała pani Grażyna Skawina – instruktor badmintona.

Pucharki, medale i dyplomy zostały wręczone podczas apelu na zakończenie roku szkolnego.

Gratulacje dla wszystkich, którzy wzięli udział w rozgrywkach. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.

17 czerwca 2019 r. odbył się uroczysty apel będący podsumowaniem osiągnięć uczniów w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.

W sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele, rodzice oraz cała społeczność uczniowska.

Po uroczystym powitaniu zebranych przez panią dyrektor Dorotę Rząsę, uczniowie klas trzecich przedstawili ciekawy program artystyczny  związany z zakończeniem roku szkolnego i powitaniem nadchodzących wakacji.

Ważnym punktem programu było uroczyste przekazanie sztandaru klasom siódmym przez przedstawicieli klas ósmych. Następnie odbyło się rozdanie dyplomów i nagród za udziały w konkursach. Najpierw nagradzano uczniów klas I-III, a potem  IV-VIII.     Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody. Zapewne tym samym zachęcili swoich kolegów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły i częstego brania udziału w konkursach w przyszłym roku szkolnym.

Świetlica szkolna zorganizowała w II semestrze zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Koordynatorem była pani Grażyna Skawina i nauczyciele świetlicy.

Uczniowie i rodzice byli bardzo hojni i zebraliśmy naprawdę sporo. Dary przekazano Zespołowi Misyjnemu „Wschód”. Akcja zostanie powtórzona również w przyszłym roku.

Zobacz Galerię

W Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Corrida – czyli walka z błędami”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr  11 w Rzeszowie, wyróżnienie zdobyła uczennica naszej szkoły- Maja Migut z kl. 3a.

Serdecznie gratulujemy!

W mijającym roku szkolnym uczniowie bardzo aktywnie spędzali środowe przerwy – mieli możliwość odgadywania różnych zagadek logicznych.

W pierwszym semestrze uczniowie mogli sprawdzić swoje logiczne myślenie w  18, a w drugim semestrze w 16 zagadkach.

Ostatecznie Mistrzynią Zagadek Logicznych zarówno w pierwszym, jak  i w drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019, została Natalia Stryczek z klasy 7c, która łącznie rozwiązała ich aż 26.

W pierwszym semestrze Wicemistrzem Zagadek Logicznych został  Radosław Jabłoński z klasy 8a. Wyróżnienie zdobyli:  Martyna Fornal z 7a, Daniel Chmielewski z 7c oraz Julita Sarna z 7a.

Semestr drugi przyniósł tytuł Wicemistrza Zagadek Logicznych dla Filipa Wołowca z klasy 7c oraz Wicemistrzyni Zagadek Logicznych dla Zofii Dziedzic – również z klasy 7c. Wyróżnienia przyznano: Darii Rechtoń z klasy 5d, Julicie Sarnie z 7a, Jakubowi Barowi z 6b oraz Weronice Cisek z 6b.    

 Jednym z elementów realizacji innowacji był także konkurs, w którym uczniowie rywalizowali o tytuł Mistrza Logicznego Myślenia. Uczestnicy mogli zmierzyć się z piętnastoma pozornie prostymi, a jednocześnie podchwytliwymi zadaniami.
Tytuł Mistrza przypadł Mai Gruceli z klasy 8a. Wicemistrzami zostali: Mikołaj Bradliński z klasy 5d,  Maksymilian Charchut z 8b oraz Emilia Kras z klasy 8a. W konkursie przyznano też dwa wyróżnienia, które trafiły do Kingi Celtner z klasy 7b oraz Daniela Chmielewskiego z 7c.

 Dla wszystkich wymienionych osób przygotowano pamiątkowe dyplomy, a dla zwycięzców  konkursu dodatkowo drobne upominki, które rozdane zostaną po apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.  

15 czerwca 2019 r. o godz. 9:00 rozegrano kolejny turniej rodzinny, który zorganizował, jak zawsze, UKS TKKF „Sprint” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Rzeszowie.

Nasze dwie znakomite rodzinki zdobyły puchary i medale:

 I miejsce – Dawid Wiercioch z kl.5c z tatą Pawłem

III miejsce – Daria Rechtoń z kl.5d z tatą Grzegorzem

 Wielkie gratulacje dla naszych rodzinek!!!

 Do rozgrywek zachęciła pani Grażyna Skawina.

W międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas III  „Matematyczne potyczki”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Rzeszowie, I miejsce zdobyła Maja Migut, uczennica klasy III a.

 Serdecznie gratulujemy!

 Miło szaleć, kiedy czas po temu,
Jan Kochanowski
Pieśni, Księgi pierwsze
Pieśń XX

Dnia 13 czerwca odbyła się długo oczekiwana przez uczniów klas ósmych uroczystość KOMERS 2019.

Całą uroczystość rozpoczął staropolski taniec Polonez w wykonaniu pani dyrektor, wicedyrektor, nauczycieli i tegorocznych absolwentów.

Następnie wszyscy zebrani obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas siódmych.

Jednym z punktów programu było wręczanie pamiątkowych dyplomów i tarcz. Każdy z ósmoklasistów był nominowany do kategorii uczniowskiej. Wszyscy z niecierpliwością czekali do jakiej osobowości zostali nominowani.

W dalszej części uroczystości uczniowie klas ósmych ze wzruszeniem podziękowali dyrekcji szkoły, nauczycielom i młodszym kolegom za wspólnie spędzony czas.

Po zakończonej części oficjalnej absolwenci bawili się do późnych godzin nocnych w dyskotekowym rytmie.

Cała uroczystość mogła się odbyć dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców.

Chwile te pozostaną na długo w pamięci uczniów i Grona Pedagogicznego, a fotografie będą wspaniałą pamiątką tej uroczystości.

Zobacz galerię

Zobacz GalerięKońcem maja i początkiem czerwca uczniowie klas czwartych mieli okazję wybrać się w fantastyczną podróż do... Puław Górnych. W Leśnej Szkole czekało całe mnóstwo atrakcji, z których chętnie korzystaliśmy. Na początku wyciągiem wyjechaliśmy na szczyt góry, gdzie w akompaniamencie szumu drzew i śpiewu ptaków graliśmy w podchody i laserowego paintballa. Podział na grupy czerwonych i żółtych świetnie rozwinął nasz zmysł rywalizacji! To było jednak dopiero preludium naszych przygód. Po zjeździe - oczywiście również wyciągiem, dzięki czemu mogliśmy podziwiać niezapomniane widoki - przyszedł czas na hulajnogi typu "monster roller". Nikt nie był w stanie zliczyć ile zjazdów wykonał, a o sprzęt toczyły się niemal prawdziwe wojny! Odważni śmiałkowie mogli spróbować swoich sił w układaniu wieży ze skrzynek oraz strzelaniu z łuku. Nie zabrakło również posiłku, który dzieci mogły przygotować samodzielnie - kiełbaski z ogniska nigdy nie smakowały tak wybornie! Zmęczeni, szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Rzeszowa. Jednak już wyczekujemy kolejnej wycieczki na łono natury. Puławy, spodziewajcie się nas za rok!

Zobacz Galerię

7 czerwca uczniowie klasy 1a, wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Korczykowską i panią Anną Kiełb, wybrali się odkrywać osobliwości Rzeszowa. Oglądali zabytkowy Rynek, zwiedzali Ratusz. W Ratuszu, w Sali Ślubów, przeprowadzili debatę na temat „Co ulepszyć w naszej szkole?”.  Wszyscy chcieli oczywiście basen i … dłuższe lekcje.

Piękne sale Ratusza wzbudzały w uczniach respekt i ciekawość. Potem były lody w Manufakturze, chlapanie się w Fontannie Multimedialnej i podziwianie Zamku Lubomirskich. W przerwie na drugie śniadanie, wychowawczyni czytała ”małym molom książkowym” z 1a o wakacjach Pompona.

Na zakończenie była lekcja w Muzeum Dobranocek. Uczestnicy dowiedzieli się jak powstawały pierwsze kreskówki i zachwycili się pokojem Misia Uszatka. To była bardzo udana wycieczka, podczas której dzieci stwierdziły, że mieszkamy w pięknym mieście.

Zobacz Galerię

5 czerwca 2019 r. w klasie 1b oraz 3b odbyły się, ostatnie już w tym roku szkolnym, zajęcia projektu realizowanego przez Uniwersytet Rzeszowski w partnerstwie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP. Program był finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pan dr Maciej Kunysz wprowadził dzieci w fascynujący i niezwykły świat owadów. Okazało się, że jest to najbardziej zróżnicowana grupa zwierząt na świecie, licząca ponad 1,5 miliona gatunków! Nawet trudno sobie wyobrazić jak ogromny mają wpływ na życie człowieka. Podczas zajęć uczniowie poznali wiele gatunków owadów, ich budowę, charakterystyczne organy i ich funkcje. Wiele emocji wzbudziły żywe okazy świerszczy, u których nauczyli się odróżniać płeć, a nawet wiek!

Serdecznie dziękujemy stowarzyszeniu EKOSKOP za zrealizowane  w naszej szkole warsztaty plenerowe  i laboratoryjne. Doskonale uzupełniły formalną edukację przyrodniczą. Były prowadzone na bardzo wysokim poziomie i zawsze idealnie dostosowane do wieku uczniów.

            Ciekawe zajęcia, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, prowadzone przez pełnych pasji i zaangażowania trenerów, przy użyciu bogatych środków i narzędzi, którymi dysponuje EKOSKOP są dla dzieci bardzo atrakcyjne. Zachęcają do poznawania i odkrywania świata przyrody.  Dzięki takiej formie zajęć dzieci uczą się szybko i efektywnie oraz trwale kształtują swoje nastawienie do nauki.

Koordynatorki projektu: Aldona Akwarska-Stanisz i Agata Forystek 

Zobacz Galerię

31 maja 2019 roku zakończono, prowadzoną przez ponad miesiąc, zbiórkę karmy dla „Azylu Bezdomnych Psów i Kotów” w Nowej Dębie.

Pomysłodawcy akcji: p. Agnieszka Małecka-Szymańska, p. Joanna Kasprzyk-Pasternak, p. Monika Szaro i p. Paweł Marć – dzięki ogromnej ofiarności uczniów i ich rodziców- zebrali dziesiątki kilogramów karmy różnego typu. Na początku czerwca zostanie ona dostarczona do potrzebujących pomocy zwierząt.

Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. 

Zobacz Galerię

30 maja 2019 r. Beskid Sądecki i Pieniński Park Narodowy powitał deszczem… żeby nie powiedzieć ulewą. Uczniowie kl. 6a najpierw odwiedzili uzdrowisko Szczawnica. Było smakowanie wody Helena, krzyż na Bryjarce i próba podejścia do schroniska PTTK na Bereśniku, a potem jeszcze Palenica. Posileni lodami i goframi wjechali wyciągiem krzesełkowym i szybciutko zjechali, bo warunki pogodowe zaczynały już doskwierać. Jeszcze raz okazało się, że góry są piękne, ale nie można przewidzieć doskonałej widoczności.

Drugiego dnia, 31  maja, po nocy w Domu Wczasowym Chemik, uczestnicy wycieczki wyruszyli na trasę i to nie byle jaką, bo czekało ich przejście drogą pienińską (10,5 km), wzdłuż najpiękniejszego kanionu rzecznego w Europie, czyli serpentynami Dunajca. Naprawdę było warto, przyroda wynagrodziła trudy, a integracja klasowa była wspaniała. Wszyscy przestrzegali zasad bezpieczeństwa w strefie przygranicznej i rozpoznawali grupy polskie i słowackie. Zdjęcia wykonane przez panią Grażynę Skawinę najlepiej pokazują piękno przyrody i humor, który wszystkim towarzyszył.

Po obiedzie w „Jakubówce” jeszcze podróż do Grybowa, grodu Bolka Gniewnego. To już był finał wycieczkowych szaleństw. W Starej Baśni uczniowie uczestniczyli w rekonstrukcji historycznej ze średniowiecza.

Ta żywa lekcja historii zleciała bardzo szybko i przekonała młodzież, że są naprawdę koleżeńscy...

Zobacz Galerię

W dniach 30 - 31 maja odbył się Międzyszkolny Konkurs z Fizyki dla klas 7-8. Organizatorem konkursu był Pan Paweł Kocurek.

W konkursie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 i 16. Laureatami konkursu zostali:

 • Klasy 7: Maciej Rożek (SP 16)

   Sebastian Stopa (SP 11)

   Daniel Chmielewski (SP16)

   Oliwia Pałys (SP 11)

   Hubert Myszka (SP 11)

   Emilia Guzior (SP 11)

 • Klasy 8: Emilia Bednarz (SP 11)

                 Żółkiewicz Patrycja (SP 11)

                 Maja Grucela  (SP 16)

                 Zuzanna Bąk (SP11)

                 Filip Wolny (SP 16)

                 Gabriela Froń (SP 11)

                 Nikola Kiełtyka (SP16)

Laureatom z klas 7 gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłorocznym konkursie kuratoryjnym z fizyki, a laureatom z klas 8- dalszego rozwoju w dziedzinie nauk ścisłych.

28 maja, wczesnym rankiem, klasy: 1c i 2b wybrały się autokarem na szkolną wycieczkę do Zatorlandu.

Na początku było zwiedzanie Parku Ruchomych Dinozaurów i Muzeum Skamieniałości. Następnie uczniowie obejrzeli film o życiu dinozaurów w kinie 6D. Podczas przerwy między atrakcjami, dzieci zjadły smaczny obiad. Później obejrzeli Park Gigantycznych Owadów oraz „dom do góry nogami”.

Najciekawszą atrakcją był oczywiście Park Mitologii Greckiej, gdzie dzieci wybrały się Żółtym Pociągiem. Płynęli też po jeziorze i oglądali piękne rzeźby greckich bogów i boginek.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, uczniowie wrócili do Rzeszowa.  Jeszcze długo będą się im śniły gigantyczne dinozaury.

28 maja 2019 r. uczniowie klas: 1b i 3b uczestniczyli w niezwykłych zajęciach z botaniki, umożliwiających poszerzenie wiedzy na temat bioróżnorodności. Prowadziła je pani Kasia Ruszała, przedstawicielka stowarzyszenia EKOSKOP.

Dzieci wykonując zielniki uczyły się rozpoznawania różnych gatunków drzew i roślin zielnych rosnących na Podkarpaciu. Poznały też ich właściwości lecznicze. Wszystkim uczniom zajęcia bardzo się podobały i już czekają na następne!

Zobacz Galerię

20 maja, na zaproszenie pani Małgorzaty Korczykowskiej, odwiedziła klasę 1a pani Joanna Krzyżanek, pisarka cudownych książek dla dzieci. Pani Joasia opowiedziała uczniom o sobie, o swojej pracy twórczej, o swoich magicznych bohaterach książkowych. Tym razem przedstawiła dzieciom słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek. Jest to niezwykły słownik, gdzie każda grupa wyrazów na daną literę jest poprzedzona ciekawym i dowcipnym opowiadaniem, w którym znajduje się bardzo dużo wyrazów na tę literę.

Autorka czytała wybrany tekst, a uczniowie rysowali jak najwięcej wyrazów zaczynających się na konkretną literkę. Była to wspaniała edukacyjna zabawa.

Bardzo, bardzo , bardzo…  chciałoby się powiedzieć… MEGA dziękujemy pani Joannie za to spotkanie.

Zobacz Galerię

23 maja klasy 3a, 3cs i 3es odbyły fascynującą wyprawę do świata prehistorycznych stworów. Celem podróży był Park Jurajski w Bałtowie.  

Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Oceanarium, gdzie można było podziwiać podwodny świat.  Potem, po śladach dinozaurów, uczestnicy wycieczki dotarli do naturalnej wielkości modeli tych zadziwiających stworzeń. Okrzyki zachwytu, zdziwienia i zaskoczenia towarzyszyły  zwiedzającym na całej trasie. Największe wrażenie zrobił na wszystkich olbrzymi diplodok.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie Zwierzyńca Bałtowskiego. Żubry, daniele, strusie, kozy, owce, pawie, wielbłądy, szopy i wiele innych zwierząt zaprezentowało się zachwyconym dzieciom.

Wreszcie wizyta w parku miniatur, a tu piękne polskie pałace i zamki… nawet ten z naszego miasta i pobliskiego Łańcuta.

Na koniec krótki pobyt w Sabatówce, zakup pamiątek i czas powrotu.

To była wspaniała podróż do przeszłości.

Zobacz Galerię

W poniedziałek, 20 maja br., w naszej szkole odbyły się eliminacje XXIV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Bajkowisko 2019”.

W eliminacjach wzięło udział 111 uczniów z 12 podkarpackich szkół i placówek oświatowych. W kapitule konkursu zasiadło wielu gości honorowych:

 1. Krzysztof Dzikowski – polski satyryk, literat, poeta, autor tekstów wielu znanych piosenek, scenarzysta filmowy, autor programów kabaretowych, musicali
 2. Joanna Krzyżanek – autorka bestsellerowych książek dla dzieci
 3. Anna Czenczek - dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, międzynarodowy juror
 4. Dorota Rząsa –dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, instruktor zespołów teatralnych
 5. Robert Nowak – reżyser spektakli w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie;

 Młodzi artyści prezentowali się w czterech kategoriach: wiersz (kl. I-III), piosenka (kl. I-III), inscenizacje (kl. I-III) oraz teatr szkolny (kl. IV-VIII). Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności aktorskich i muzycznych. Grand Prix Przeglądu zdobyła Alicja Wojnarowska (kl. VI) ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy, opiekun: pan Wiesław Broda.

Poniżej prezentujemy pozostałe wyniki:

w kategorii wiersz (klasy I – III):

 I miejsce – Ewa Krupska ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Ustrzykach Dolnych, opiekun: pani Urszula Andruch

II miejsce – Eliza Tchurzyk ze Szkoły Podstawowej w nr 1 w Ustrzykach Dolnych, opiekun: pani Elwira Kociszewska

III miejsce  - Oliwia Krzywonos ze Szkoły Podstawowej w Rudnej Wielkiej, opiekun: pani Agata Irzyńska

Wyróżnienie – Igor Bilski ze  Szkoły Podstawowej  nr 16 w Rzeszowie, opiekun: pani Małgorzata Cach

Wyróżnienie – Tobiasz Migas ze  Szkoły Podstawowej nr 1 w Budach Łańcuckich, opiekun: pani Małgorzata Kotlińska

Wyróżnienie – Sarah Kumah-Doe ze Szkoły Podstawowej w nr 1 w Ustrzykach Dolnych, opiekun: pani Jolanta Sieroń

w kategorii piosenka (klasy I – III):

I miejsce – Julia Konior z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie, opiekun: pani Halina Mryc-Noga

 II miejsce – Marcelina Osikowska ze Szkoły Podstawowej w Białobokach, opiekun: pani Cecylia Pacuła

 III miejsce – Magdalena Bachórz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skrzyszowie, opiekun:      pani Alina Zawisza

Wyróżnienie – Milena Homa ze Szkoły Podstawowej w Gaci, opiekun: pani Ewelina Bielówka

Wyróżnienie specjalne jury: Sandra Kwaśniak ze Szkoły Muzycznej nr 2 w Rzeszowie, opiekun: pani Małgorzata Kwaśniak.

w kategorii inscenizacja (klasy I – III):

 I miejsce – Grupa Teatralna „Piegusy” (kl. III ) ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy, opiekunowie: pani Anna Chruściel, pan Grzegorz Tomaszewski

II miejsce – Szkolny Teatr Lalki i Aktora (kl. 0 – III) ze Szkoły Podstawowej w Turzym Polu, opiekunowie: pani Renata Kośmider i pan Waldemar Kośmider

III miejsce – Grupa Teatralna „Pod Czarnym Kotem” (kl. I) ze Szkoły Podstawowej w Kosinie, opiekun: pani Joanna Paradowska

Wyróżnienie – Grupa Teatralna „Piąteczka” (kl. I-III) ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy, opiekunowie: pani Ewa Kamińska, pani Justyna Moskal

w kategorii teatr szkolny (klasy IV – VIII):

Grand Prix Przeglądu: Alicja Wojnarowska (kl. VI) ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy, opiekun: pan Wiesław Broda

 I miejsce – Szkolny Teatrzyk „Adasiaki” (kl. IV-V) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie, opiekun: pani Anna Tonia

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Uroczysty finał Przeglądu oraz wręczenie nagród odbędzie się 10 czerwca 2019 roku w Teatrze Maska w Rzeszowie.

Zobacz Galerię

23 maja 2019 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 w Rzeszowie obradowała Komisja Konkursowa w składzie: p. Katarzyna Mazur-Zuber (Kierownik Filii Nr 3 WiMBP w Rzeszowie) – przewodnicząca komisji,  p. Katarzyna Błajdo (Specjalista ds. Promocj WiMBP w Rzeszowie ) – członek komisji, p. Joanna Piller (Specjalista ds. Digitalizacji  WiMBP w Rzeszowie ) – członek komisji.

            Na konkurs wpłynęło 119 prac z 3 przedszkoli, 11  szkół podstawowych z Rzeszowa i okolic oraz 1 Osiedlowego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy.

            Komisja Konkursowa po szczegółowej ocenie prac, uwzględniając zgodność wykonanych prac z regulaminem konkursu, pomysłowość, samodzielność, oryginalność, walory artystyczne, talent i umiejętności manualne - nagrodziła dzieci w trzech kategoriach wiekowych:

 1. Kategoria wiekowa (od 5 do 7 lat)
 2. Kategoria wiekowa  (od 8 do 10 lat)

W tej kategorii nasza szkoła zdobyła wyróżnienie. Otrzymał je Jakub Trzciański z kl. 2b – opiekun: p. Małgorzata Cach, nauczyciel zgłaszający pracę na konkurs: p. Agnieszka Małecka-Szymańska.

 • Kategoria wiekowa (od 11 do 13 lat)

Wyróżnienie dla Huberta Argasińskiego z kl. 5c - nauczyciel zgłaszający pracę na konkurs: p. Agnieszka Małecka-Szymańska.

Gratulujemy ! 


Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 7 czerwca 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie o godz. 9:30.


Wystawę prac plastycznych „SMOKI, KSIĘŻNICZKI I RYCERZE… - ilustracje do podań i legend polskich” można będzie oglądać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 w dniach 7.06.2019 -30.09.2019 r.

XX Międzyświetlicowy Turniej Warcabowy odbył się w dniu 22.05.2019 r. w godzinach 8:30–10:00 w świetlicy szkolnej. Organizatorkami były panie: Grażyna Skawina-sędzia główny, Irena Hadło i Anna Kiełb.

W turnieju wzięło udział 8 uczniów z 4 szkół podstawowych miasta Rzeszowa: Szkoła Podstawowa nr,11,16,14, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr10.

Rozgrywki odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych:

 • w kategorii wiekowej klas II – 4 uczniów,
 • w kategorii wiekowej klas III – 4 uczniów.

W wyniku rozgrywek wyłoniono następujące miejsca:

 Grupa dzieci młodszych:

   Zajęte miejsce

   Imię i nazwisko laureata

   Nazwa i numer szkoły

    Miejsce I

   Kopeć  Jakub

   ZSzP nr 10

    Miejsce II

   Żelazko Robert

   Szkoła Podstawowa nr 16

    Miejsce III

   Indyk Sebastian

   Szkoła Podstawowa nr 14

    Miejsce IV

   Konefał  Radosław

   Szkoła Podstawowa nr 11

 Grupa dzieci starszych:

   Zajęte miejsce

  Imię i nazwisko laureata

  Nazwa i numer szkoły

   Miejsce I

   Krasoń Antoni

   Szkoła Podstawowa nr 16

   Miejsce II

  Szczudło Bartłomiej

   ZszP nr10

   Miejsce III

  Majka Michalina

   Szkoła Podstawowa nr 11

   Miejsce IV

  Sabała Szymon

   Szkoła Podstawowa nr 14

 Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze,

a laureaci dodatkowo gry stolikowe.

Zobacz Galerię

 

Piknik Nauki EKSPLORACJE

W imieniu Szkoły Podstawowej nr 16 oraz stowarzyszenia Explores, którego członkiem jest nauczyciel fizyki, pan Paweł Kocurek, chcemy zaprosić na Piknik Nauki EKSPLORACJE, który odbędzie się w dniach 24-26 maja. Będziemy, jak zawsze, w samym centrum miasta, tuż obok fontanny multimedialnej.  Na gości czekać będą interaktywne eksponaty, odkrywcze warsztaty i pokazy, które poprowadzą w świat niezwykłej przygody z nauką. 

Zapraszamy !!!

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dzieci już od najmłodszych lat powinny mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka.

Dlatego, 21 maja 2019 r., dzieci z klasy 1b wzięły udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez państwa Annę i Macieja Brożynów. Uczniowie dowiedzieli się, że aby zacząć kogoś ratować, muszą też sobie zapewnić bezpieczeństwo. Nauczyli się jak prawidłowo wezwać pomoc oraz jak sprawdzić stan przytomności. Wykorzystując fantoma , starali się opanować trudną umiejętność odpowiedniego uciskania klatki piersiowej.

Szkoła jest miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie w świecie, dlatego warto było odbyć taką szczególną lekcję – lekcję ratowania życia, za którą bardzo serdecznie dziękujemy!

Zobacz Galerię

7 maja uczniowie kl. I b i III b, już po raz kolejny, wzięli udział w warsztatach organizowanych w ramach projektu „Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców”.

Tym razem młodzi naukowcy, za pomocą soku z czerwonej kapusty, badali kwasowość i zasadowość dobrze znanych im substancji, takich jak: sok z cytryny, oranżada, mydło w płynie, roztwór proszku lub sody.

Ci, którzy byli uważni i cierpliwi, zostali nagrodzeni wspaniałym efektem kolorowych doświadczeń.

Przez meandry wiedzy przeprowadzała Młodych Odkrywców nieoceniona pani Kasia Ruszała, której serdecznie dziękujemy.

Zobacz Galerię

17 maja uczniowie kl. 3b wzięli udział w warsztatach terenowych nad Wisłokiem. Podczas zajęć dzieci odkrywały bogactwo przyrodnicze rezerwatu Lisia Góra i jego otoczenia. W poczuciu odpowiedzialności i w trosce o piękno tego wyjątkowego dla nas miejsca, wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem pozbierali pozostawione tu przez mieszkańców śmieci. Na koniec była też zabawa, pieczenie grzanek z dżemem i oczywiście lody.

Przewodnikami dzieci byli: pani Kasia i pan Mirek Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP, którym bardzo dziękujemy za to, że od lat zarażają nas swoją wiedzą, pasją i miłością do przyrody.

17 maja uczniowie kl. 3b wzięli udział w warsztatach nad Wisłokiem, które zorganizowano w ramach projektu „Uniwersytet Rzeszowski dla Młodych Odkrywców”.

Podczas zajęć dzieci uczyły się m.in. rozpoznawać rośliny łąkowe, które niegdyś były w codziennym użyciu naszych babć. Później uczniowie  wykonali z nich zielniki. Poznali też najstarszych mieszkańców rezerwatu Lisia Góra, czyli dwustuletnie dęby oraz całe bogactwo życia tego wyjątkowego miejsca. W poczuciu odpowiedzialności i w trosce o piękno naszego rezerwatu, wszyscy uczestnicy zajęć, z ogromnym zaangażowaniem zebrali pozostawione tu przez mieszkańców śmieci. Na koniec była zabawa, pieczenie grzanek z dżemem i oczywiście lody.

Przewodnikami dzieci byli: pani Kasia i pan Mirek Ruszała, którym bardzo dziękujemy za to, że skutecznie od lat zarażają nas swoją wiedzą, pasją i miłością do przyrody.

Zobacz Galerię

17 maja 2019 roku uczniowie z klas czwartych przystąpili do egzaminu sprawdzającego niezbędne umiejętności do uzyskania karty rowerowej. Doskonale poradzili sobie z zadaniami w  Miasteczku Ruchu Drogowego.

Dla wielu uczniów był to pierwszy egzamin. Tego dnia aż 34 osoby zdobyły uprawnienia do kierowania rowerem w ruchu drogowym.

Gratulujemy!

17 maja 2019 r. nasza szkoła gościła dziesięciu uczniów ze szkół podstawowych miasta Rzeszowa. Była to ostatnia, ustna już część, trzeciej edycji międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego Go West.

Ta część konkursu Go West  trwała około 20 minut i miała formę rozmowy ucznia z osobą egzaminującą przy jednoczesnej obserwacji i ocenie drugiego nauczyciela.

Pani dyrektor Dorota Rząsa witała każdego uczestnika konkursu a następnie po wylosowaniu zestawu, uczeń przystępował do rozmowy wyłącznie w języku angielskim.

Zobacz Galerię

17 maja 2019 r. uczniowie klasy 1a oraz 1b, wraz z panią Małgorzatą Korczykowską i panią Agatą Forystek, udali się na wycieczkę do skansenu w Kolbuszowej. Muzeum jest zorganizowane na wolnym powietrzu, leży pośród lasów, stawów, łąk i pól. Można tam zobaczyć fascynujący świat minionych czasów, pejzaż lasowiackich i rzeszowskich wsi. 

Dzieci zwiedzając skansen poznały warunki życia ówczesnych ludzi oraz ich tradycyjne rzemiosła. Oglądały stare, drewniane zagrody, remizę strażacką, kuźnię oraz młyn wodny. Duże zainteresowanie wzbudziła kolorowa ekspozycja drewnianych zabawek. W budynku przedwojennej szkoły wzięły udział w lekcji kaligrafii.

To było naprawdę niecodzienne spotkanie z naszą przeszłością.

Zobacz Galerię

17 maja odbyły się „Poczytajki”, niestety już ostatnie w tym roku szkolnym. Wędrówka przez różne kraje zakończyła się w świecie Joanny Krzyżanek, bo to właśnie ta pisarka była gościem spotkania.

Pani Małgorzata Korczykowska, inicjatorka „Poczytajek”, powitała gościa i sympatyków książek, a później oddała głos pani dyrektor Dorocie Rząsie, która bardzo ciepło opowiedziała o współpracy  pani Joanny Krzyżanek z naszą szkołą.

 Podczas spotkania autorka uświadomiła molom książkowym, że jej świat to świat książek i wyobraźni. Zaprezentowała swoją „ Rodzinę Wafelków”, a potem przeprowadziła bardzo interesujące wafelkowe warsztaty . Dzieci i rodzice wykonali swoje planety z wafli i nutelli. Było bardzo smacznie i radośnie. Jak zwykle pani Joanna zaczarowała małych i dużych uczestników spotkania.

Panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska – Stanisz już dziś zapraszają na czytelnicze spotkania w nowym roku szkolnym.

Zobacz Galerię

Przez dwa dni uczniowie z Małego Wolontariatu z klas 1a, 3a i 3b zbierali datki na zakup kwiatów, które już niebawem zostaną posadzone przed Ośrodkiem dla Bezdomnych Kobiet im. Brata Alberta w Racławówce pod Rzeszowem. Zebrano 309 zł.

16 maja wolontariusze z klasy 1a przekazali 20 pięknych pelargonii na ręce pani dyrektor Doroty Rząsy i pod czujnym okiem pani Józefy Lis zasadzili kwiaty w donicach i skrzynkach, które zostały umieszczone przed wejściem do szkoły. Tego samego dnia uczniowie klasy 1a  z wychowawczynią- panią Małgorzatą Korczykowską i bardzo zaangażowanym w sprawy Małego Wolontariatu rodzicem z Rady Rodziców- panią Małgorzatą Pęcherek, zawieźli kwiaty do Racławówki. Skrzynki z babkami i pelargoniami zostały przekazane pani kierownik ośrodka Teresie Gibale i jej podopiecznym. Wszyscy powitali uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 z wielką radością i wdzięcznością. Uczniowie zostali oprowadzeni po ośrodku i poczęstowani pysznymi racuchami. To były piękne chwile , które na długo pozostaną w pamięci.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom: rodzicom i uczniom za wrażliwość, dobre serce i ofiarność. Szczególne podziękowania należą się również pani Teresie Smyk za przekazanie dodatkowej skrzynki różnych roślin, które także dotarły do Racławówki oraz pani Małgorzacie Pęcherek za pomoc w zakupie i przekazaniu kwiatów.

Zobacz Galerię

Zapraszamy wszystkich na nowo powstałą stronę facebookową oddziałów specjalnych klas autystycznych SP 16 w Rzeszowie!

Link poniżej:

Autyści na Facebook'u

10 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Organizatorkami konkursu były panie: Małgorzata Cach i Bożena Kuśnierz. Tym razem prezentowano utwory polskiej pisarki i autorki wierszy dla dzieci - Wandy Chotomskiej, która dwukrotnie odwiedziła naszą szkołę.

                 Uczniowie z klas I-III bardzo rzetelnie przygotowali się do konkursu. Zgłosiło się 23 uczniów. Nasze jury w składzie: pani Agnieszka Małecka -Szymańska i pani Irena Hadło, długo obradowało, aby sprawiedliwie wyłonić zwycięzców. Każde dziecko otrzymało nagrodę za udział w postaci słodkiego upominku.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce: Szymon Samojednik z  kl. 2b „Dziurki w serze”

II miejsce: Martyna Budzińska z kl. 3a „Hipopotam lubi błoto”

III miejsce: Bartosz Brożyna z kl. 1b „Bańkowice mydlane”

                      Igor Bilski z kl. 2b „Placek”

Wyróżnienia:

Zespół artystów  z kl. 3es  i 3cs

Natalia Opalska z kl. Ic „ Bajka o żyrafie”

 

Nagroda specjalna jury:

Kamila Ciechanowicz z kl. 3b „Dziadek”

Antoni Krasoń z kl. 3b „Szkocki owczarek”

Maja Migut z kl. 3b „Spacer z psem”

 

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom!

Zobacz Galerię

8 maja 2019 roku  uczniowie klas VII wyruszyli na długo oczekiwaną dwudniową wycieczkę.  Najpierw udaliśmy się do dawnego Centrum Administracyjnego Huty im. T. Sendzimira w Krakowie do schronów przeciwlotniczych z okresu Zimnej Wojny. Tam mieliśmy okazję wysłuchać  słów  przewodnika na temat historii tego miejsca. Był to niezwykle edukacyjny etap naszej podróży. Każdy wiele zapamiętał z tej wizyty.

Później relaksujący spacer na Kopiec Wandy i powrót do autokaru, który budził podziw wszystkich. Firma Marcel, z którą jeździmy, reklamuje na autokarze polską lekkoatletkę w rzucie młotem- Anitę Włodarczyk.

Następnie, szlakiem zabytków światowego dziedzictwa UNESCO, udaliśmy się do Tarnowskich Gór. Tam mogliśmy poczuć dreszczyk emocji, ponieważ kolejnym punktem wycieczkowej mapy była Zabytkowa Kopalnia Srebra, a co za tym idzie - zjazd pod ziemię. Miejsce to jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną, umożliwiającą zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Nieodłącznym elementem kopalni srebra jest Sztolnia Pstrąga Czarnego. Trasa była tym bardziej fascynująca, że przemierzaliśmy ją łódkami. Nikt nie przejmował się chłodem, kapaniem wody na głowę czy faktem bycia pod ziemią. Wszyscy byli zafascynowani tym, co mieli przed oczami i z zapałem słuchali słów przewodniczki, która przytoczyła wiele ciekawych anegdot. Po tak wielu atrakcjach wszystkim należał się porządny posiłek.

Następnie, z pełnymi brzuchami, udaliśmy się do Katowic, gdzie mieliśmy spędzić noc. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i zmęczeni, dlatego też cisza nocna zapadła wyjątkowo szybko.

Kolejnego dnia już o 7:00 byliśmy na nogach i po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą podróż. Pogoda nie sprzyjała, deszcz moczył nam głowy, jednak nikt się tym nie przejmował. Atrakcje chorzowskiego ZOO wynagrodziło nam wszelkie niedogodności klimatyczne. Tam też zjedliśmy obiad i deser.

Następnie pojechaliśmy do Oświęcimia, do obozu Auschwitz Birkenau. Odebraliśmy tam bardzo ważna lekcję historii…

Pełni wrażeń i emocji udaliśmy się w podróż powrotną do Rzeszowa. To była niezwykle udana wycieczka, liczymy na powtórkę w przyszłym roku!

Organizatorkami tej wyjątkowej wycieczki były panie: Beata Szewczyk, Paulina Kapanowska, Agnieszka Kurzeja i Magdalena Lubas.

Zobacz Galerię

22 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 15 w Rzeszowie został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów klas I –III „ Julian Tuwim – namaluję wiersze mojego dzieciństwa”. W konkursie wzięło udział 12 szkół i wpłynęło wiele prac.

Nagrodę w tym konkursie zdobyła m.in.  Agata Szymala z klasy 1a za pracę „OKULARY”. Opiekunem naukowym uczennicy była pani Małgorzata Korczykowska.

Wyróżnienia otrzymali: 

Szymon Śmigała z klasy 1a – opiekun n.:  pani Małgorzata Korczykowska

Gabriela Młynarczyk z klasy 1c – opiekun n.: pani Bożena Kuśnierz

Maja Migut z klasy 3a – opiekun.:  pani Krystyna Pokrywka

Autorom prac serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

29 i 30 maja 2019 r. grupa 12 uczniów z klasy 6a z panią Magdaleną Lubas przeszła  najpiękniejsze zakątki Magurskiego Parku Narodowego.

Pierwszy dzień wyprawy był łaskawszy, ale drugi to deszczowa wędrówka po bezdrożach Beskidu Niskiego. Wysokości wcale nie były duże, ale ślizgawica okropna.

Wędrowcy przeszli zielonym, czerwonym i żółtym szlakiem 17 km z Folusza do Kotania. Drugiego dnia zielonym „płynęli” (ze względu na deszczową pogodę) 7 km z Mrukowej  do Nowego Żmigrodu.

Było świeżutkie powietrze, deszczowa maseczka na twarz i włosy, zimna „jajczana” woda, momentami brak zasięgu i … wspaniała zieleń buków. Było trudno, a o to przecież chodzi w prawdziwej turystyce!

Zrelaksowani wróciliśmy na rzeszowskie Podpromie,  gdzie czekali już stęsknieni rodzice. Byli dumni ze swoich dzieci, że dały radę.

Korzyści z wyprawy:

- wszyscy sprawdzili się w trudnych warunkach i nic już ich nie jest w stanie zadziwić,

- poznali nowych przyjaciół z innych szkół,

- wyprawa z harcerzami, oni nigdy nie odpuszczają.

Wyjazd zorganizowało:

 • stowarzyszenie wspierające dwie rzeszowskie drużyny harcerskie  1RwDH „Czarna Jedynka” i 2RwDH „Zielona Dwójka” ,
 • pan phm. Piotr Twardowski.

Zobacz Galerię

XXVI WOJEWÓDZKI MŁODZIEŻOWY KONKURS KRAJOZNAWCZY

 „POZNAJEMY OJCOWIZNĘ”

 

25 kwietnia 2019 r. uczennice naszej szkoły odebrały nagrody książkowe za udział w konkursie. Katarzyna Grzesik, Wiktoria Woźny, Wiktoria Zwolińska zdobyły 2 miejsce w kategorii prac zbiorowych za album o rzeszowskich pomnikach. Praca multimedialna Katarzyny Stańko i praca indywidualna Dominiki Kłęk zdobyły wyróżnienia.

Wszyscy uczestnicy otrzymali również zgodnie z regulaminem Regionalną Odznakę Krajoznawczą PTTK w stopniu brązowym.

Opiekunem wszystkich prac była pani mgr Magdalena Lubas.

Egzamin klas ósmych już za nami. 15 kwietnia uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego, dzień później z matematyki a 17 kwietnia z języka angielskiego.

Szybko okazało się, że „ strach ma wielkie oczy” i egzamin nie był taki stresujący  jak się spodziewali. W zdecydowanej większości  uśmiechnięci kończyli pracę z arkuszem - chociaż, wg samych zdających,  matematyka była bardzo trudna.

Na wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już dziś ósmoklasistom należą się wielkie brawa, bo to przecież ich pierwszy tak poważny egzamin.

 

Zobacz Galerię

2 kwietnia 2019 r. w klasie 1b oraz 3b odbyły się kolejne już zajęcia w ramach projektu Uniwersytetu Rzeszowskiego w partnerstwie ze stowarzyszeniem EKOSKOP.

Tym razem uczniowie dowiedzieli się czym jest gleba, z jakich substancji się składa oraz to, że jedną z najważniejszych jej cech charakterystycznych jest zawartość wody. Korzystając z odpowiednich narzędzi badawczych przeprowadzili doświadczenie sprawdzające chłonność gleb piaszczystych oraz leśnych.

Duże zainteresowanie wzbudziła niezwykła kolekcja skał i minerałów. Okazało się, że prehistoryczne skamieliny sprzed 200 mln lat można też odkryć na terenie Polski, a wyjątkowa odmiana krzemienia występuje w jednym tylko miejscu na świecie – w Górach Świętokrzyskich!

Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi stowarzyszenia EKOSKOP, panu Mirkowi Ruszale za te pasjonujące warsztaty!

Zobacz Galerię

27.03.2019 r. w naszej szkole odbył się XXV Jubileuszowy  Wieczór Młodych Talentów. Jest to impreza cykliczna, organizowana w pierwszych dniach wiosny.

Głównym celem tego koncertu było zaprezentowanie dodatkowej pracy pozaszkolnej uczniów. Można było podziwiać różne formy działalności artystycznej: umiejętności gry na instrumencie, pięknego śpiewu, recytacji  wierszy, zdolności tanecznych.

W tegorocznym koncercie wystąpili:

- instrumentaliści

 • Aleksander Grymanowski z klasy 4d,
 • Bartłomiej Bogusz z klasy 7a,
 • Marcin Wołcz z klasy 4d,
 • Iga Wolańska z klasy 4b,
 • Adrianna Filip z klasy 5b,
 • Karol Słoboda z klasy 6b,
 • Karolina Woźniak z klasy 7c,
 • Wiktor Grymanowski z klasy 7c,
 • Maciej Rożek z klasy 7a,

- tancerze

 • Grupa taneczna z klasy 5d,
 • Maja Grucela z klasy 8a i Kamil Garko,

- recytatorzy

 • Emilia Jurczyńska z klasy 7c,
 • Zofia Dziedzic z klasy 7c,
 • Maciej Rożek z klasy 7a,

 - wokaliści

 • Julia Szymala z klasy 3b
 • Maria Grucela z klasy 6b – akompaniament gitarowy,
 • Chór szkolny „Szesnastka” .

Jubileuszowej edycji koncertu pt. „Wieczór Młodych Talentów”, przygotowanego przez panią Ewę Drewniak, wysłuchali: pani dyrektor Izabela Marczydło, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz uczniowie.  

Podziękowania należą się też paniom: Jolancie Baran i Annie Proksie – Lenart, za pomoc w przygotowaniu tegorocznego koncertu.

Zobacz Galerię

26 marca 2019 r. odbyła się w szkolnej bibliotece wiosenna edycja kiermaszu różności. 

Popularny„ Grosik” znów integrował  społeczność uczniowską obok regałów pełnych wspaniałych książek. Zarówno duzi jak i mali mogli odwiedzić bibliotekę podczas drugiej długiej przerwy i wziąć aktywny udział w kiermaszu organizowanym od kilku lat przez panią Agnieszkę Małecką-Szymańską.

Był to czas na pewno dobrze spożytkowany, bo uczestniczący w imprezie mogli coś sprzedać, kupić lub pooglądać, a wszystko to w miłej atmosferze.

Zobacz Galerię

Oto wyniki tegorocznego konkursu:

 • szkoły podstawowe - prace zbiorowe

II miejsce - album z rzeszowskimi pomnikami- Katarzyna Grzesik, Wiktoria Woźny, Wiktoria Zwolińska

 • szkoły podstawowe – prace indywidualne

Kultura mojej ojcowizny  - kuchnia podkarpacka – Dominika Kłęk – wyróżnienie

 • szkoły podstawowe - prace multimedialne

Historia mojej Ojcowizny, obiekty zabytkowe, miejsca pamięci - Katarzyna Stańko – wyróżnienie

Opiekunem naukowym uczennic była pani Magdalena Lubas. Pomagali też rodzice, którzy byli pierwszymi jurorami wszystkich prac.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się
25 kwietnia br. w Rzeszowie. Laureaci  konkursu / zdobywcy I, II i III miejsc/ otrzymają zaproszenia drogą pocztową lub elektroniczną. Dyplomy za udział zostaną wysłane pocztą.

Album o pomnikach bardzo się podobał. W tej pracy znalazła się też ankieta o pomnikach, którą opracowały uczennice na lekcjach historii. Oto ona:

 

„PUNKT WIDZENIA”

Postanowiliśmy zapytać nasze koleżanki i kolegów o rzeszowskie pomniki. Ankieta była anonimowa i  wypełniło ją 30 uczniów z klas 8.

Nazwaliśmy ją „PUNKT WIDZENIA”.

Niektóre wyniki nas zaskoczyły, a inne potraktowaliśmy z przymrużeniem oka.

Oto wyniki.

 1. Co dalej z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie?
 • Powinien zniknąć z przestrzeni publicznej (tzw. ustawa dekomunizacyjna skazała go na wyburzenie) – 4 odpowiedzi
 • Powinien stać tam gdzie jest i nic nie trzeba zmieniać, bo jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta – 16 odpowiedzi
 • Nie mam na ten temat zdania – 10 odpowiedzi
 1. W jaki sposób upamiętniać osoby lub wydarzenia ważne dla mieszkańców Rzeszowa i Polski?
 • Budować pomniki – 6 odpowiedzi
 • Fundować stypendia imienia wybitnych i zasłużonych – 9 odpowiedzi
 • Tworzyć murale – 9 odpowiedzi
 • Nie wiem – 6 odpowiedzi
 1. Który pomnik- obelisk- upamiętnienie podoba Ci się najbardziej w mieście nad Wisłokiem?
 • Murale: 13 uczniów
 • Nowy szeryf w mieście-mural z Garym Cooperem.
 • Mural poświęcony Dywizjonowi 303.
 • Rysunek techniczny samolotu bombowego Łoś, którego silniki produkowane były w rzeszowskich zakładach WSK PZL.
 • Twarze znanych osób, między innymi Stańko, Grotowskiego czy Szajny na Podpromiu.
 • Zdecydowanie Tadeusz Nalepa, artysta z gitarą w ręku idący ulicą

3 Maja, głównym deptakiem miasta – 11 uczniów

 • Obelisk na ul. Bohaterów upamiętnia pacyfikację wsi Staroniwa

w 1943 roku i  ciągle opiekują się nim uczniowie z naszej szkoły  -

4 uczniów

 • Brak odpowiedzi – 2 uczniów

 Protokół z posiedzenia komisji konkursowej Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” w Województwie Podkarpackim Rzeszów, 26.03.2019 na stronie http://www.pttk.rzeszow.pl/

 

 

 

 

26.03. 2019 roku ogłoszono wyniki konkursu na „Eko wiersz”, organizowanego przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.

W kategorii uczniów kl. 4-6, za wiersz „ Eko raczkowanie”, III miejsce przyznano Alicji Szymańskiej  z kl. 4d. Opiekunkami naukowymi uczennicy były panie: Agnieszka Małecka-Szymańska i Paulina Kapanowska.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 kwietnia o godz. 10:00 w Ratuszu.

Czytaj więcej

25 marca  klasy: Ic i IIb oraz uczniowie z klas ze spektrum autyzmu, wybrali się do Multikina na lekcję o mediach i film animowany „Rock dog”.

Podczas lekcji dzieci dowiedziały się czym jest reklama, jak powstaje i co to są slogany reklamowe. Odkryły też, że nie wszystkie informacje podawane w reklamach są prawdziwe. Przekonały się dlaczego do udziału w reklamach warto zatrudniać znane osoby, np. znanych piłkarzy. Dowiedziały się również, że dzięki reklamie można pomagać innym.

Po wysłuchaniu lekcji  uczniowie obejrzeli film animowany „Rock dog – Pies ma głos!”. Była to pełna humoru, przygód i wzruszeń opowieść o spełnianiu marzeń. Bohaterem był pies Bono, który koniecznie chciał zostać sławnym muzykiem.

Pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły. Zabawa była wyśmienita!

W pochmurny niedzielny poranek, 24.03.2019 roku,   uczestnicy XXXVII zlotu wiosennego, zgromadzili się licznie na zbiórce przy naszej szkole. Opiekunami podczas wyjazdu były panie: Grażyna Skawina i Małgorzata Korczykowska.

Uczniowie, młodsze rodzeństwo oraz  rodzice wyjechali autobusem na rajd do Hermanowej. Trasa grupy składającej się z 48 osób wiodła przez lasy, łąki, pola i drogi. Podczas wędrówki z przewodnikiem PTTK, wyraźnie było widać, że wiosna już nadeszła: tu i tam jakieś kwiaty a na drzewach pąki. Można było nawet dostrzec ptaki i sarenki. W połowie trasy wyszło zza chmur słoneczko i zrobiło się dużo cieplej.

Uczestnicy rajdu minęli po  drodze ciekawe prywatne muzeum „Potoki” w Błażowej, a po  przejściu 11 km dotarli szczęśliwie „Boskiej Doliny” w do Dylągówce, gdzie czekał ciepły posiłek, jazda na koniu, loteria z nagrodami i wykonanie marzanny.

Pięknie prezentowała się marzanka z koła PTTK nr 6, czyli szkolna, za którą uczestnicy zlotu  otrzymali nagrodę w postaci piłki do siatkówki. Wszyscy zadowoleni i dotlenieni wrócili o 15:30 do domu.

Zobacz Galerię