Zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii, wróciliśmy z Gdańska z Ogólnopolskiej Konferencji Solidarnej Szkoły.

Stocznia projektów była cudowna, bo mogliśmy wymienić się doświadczeniami ze szkołami z całej Polski. Nasz projekt o Jacku Kuroniu wzbudził wiele emocji, bardzo się podobał. Wszyscy eksperci podkreślali odwagę mówienia o rzeczach trudnych i o wspólnym solidarnym działaniu nauczyciela z uczniami. To naprawdę był szkolny Mundial, jak powiedzieli uczniowie z jednej ze szkół , które spotkaliśmy na tej konferencji.

Podczas dwóch dni pobytu w Gdańsku zaprzyjaźniliśmy się z innymi uczestnikami Solidarnej Szkoły, razem się ucząc. Bawiliśmy się też wędrując  po mieście, gdyż wtedy odkrywaliśmy trudną historii tego miejsca.

Europejskie Centrum Solidarności, w którym gościliśmy, również pomagało nam „dotknąć”  tych przełomowych dla Polski wydarzeń. Sama data konferencji, 4 czerwca, nawiązywała do pierwszych i częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej w 1989 roku. To naprawdę był ogólnopolski Mundial !

Wizyta w Sopocie, moczenie nóg w Bałtyku, spacer po Długim Targu do gdańskiej fontanny Neptuna to dodatkowe atrakcje, które dopełniły nasze postanowienie powrotu do tego magicznego miasta.

Otrzymaliśmy certyfikat Solidarnej Szkoły oraz książki-upominki do szkolnej biblioteki. Wcale nie były one drobne, wręcz przeciwnie, ciężkie i duże. Wystarczy obejrzeć zdjęcia dołączone do relacji.

Budka lęgowa dla ptaków, którą dostaliśmy, jest  fajna, ale strasznie ciężka, niewygodna do transportu. Pomimo to jakoś przytaszczyliśmy te rzeczy, a było daleko, bo aż 862 km.

Teraz pan Rysiu, nasz konserwator, powiesi ją przy naszej szkole i będzie pomagała ptakom w naszym otoczeniu.. a może będzie też wylęgarnią kolejnych tak trafionych pomysłów…

Koordynatorem projektu i naszym opiekunem dzielącym trudy i sukcesy  była pani Magdalena Lubas. To właśnie ta pani przez cały rok szkolny 2017/2018 musiała z nami wytrzymać.

Zobacz Galerię