Dnia 22 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Pani Dyrektor Dorota Rząsa powitała zebranych rodziców, nauczycieli, uczniów i podziękowała za całoroczną pracę. Przypomniała również o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Następnie wręczyła nagrody uczniom z klas I – III, którzy otrzymali tytuł „Ucznia roku” oraz złożyła gratulacje i odczytała najzdolniejszych uczniów, którzy zdobyli stypendia i świadectwa z paskiem. Przypomniała również, że każdy uczeń szkoły SP16 otrzyma bezpłatny bilet do Parku w Inwałdzie do wykorzystania podczas wakacji. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła udanych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły.

Zobacz Galerię

Na wakacje, na wakacje, lekkie serce , lekki bagaż.

Na wakacje, na wakacje, niepotrzebny będzie tragarz.

Byle z głowy wiatr lipcowy nie wydmuchał całej wiedzy.

Na wakacje, na wakacje, koleżanki i koledzy!

 

W dniu 21 czerwca (czwartek) odbył się uroczysty apel dla klas IV-VII z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/ 2018.

Program artystyczny zaprezentowali uczniowie z klas: 4b, 6a i 6b. Montaż poetycko - muzyczny zawierał pochwałę wakacji i rady dotyczące bezpiecznego wypoczynku.

Podczas apelu pani dyrektor Dorota Rząsa wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za zdobycie czołowych miejsc w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem pani Ewy Drewniak, a część artystyczną przygotowały panie: Jolanta Baran, Magdalena Matwij, Agnieszka Kurzeja i Lucyna Rymarz-Potaczała.

Zobacz Galerię

 

            „Nie wyrastaj z marzeń,

podobno z tego się nie wyrasta,

podobno to z czasem się zmienia.

Ty się nie zmieniaj, już taki zostań,

ty nie wyrastaj z marzenia”.

 

            Dnia 21 czerwca, uczniowie klas I-III uczestniczyli w akademii, podczas której wspólnie uczcili zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

            Uroczystość rozpoczęła pani Małgorzata Korczykowska wierszem Joanny Kulmowej pt. „Nie wyrastaj z marzeń”, by uczcić odejście tej wspaniałej pisarki, autorki wielu wierszy i opowiadań dla dzieci.

            Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy II cs, III es, III c i III d. W montażu słowno – muzycznym przypomnieli wszystkim prawa dzieci do zabawy, wypoczynku a także do życia w wolności.

            Podczas apelu pani dyrektor Dorota Rząsa wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za zajęcie czołowych miejsc w znaczących konkursach, m.in. Szkolnym konkursie ortograficznym i  matematycznym, Szkolnym konkursie wiedzy „Omnibus” oraz Turnieju Badmintona.

            Program artystyczny przygotowały panie: Katarzyna Kawałek, Elżbieta Magierska – Walania, Małgorzata Korczykowska i Aldona Akwarska – Stanisz.

Zobacz Galerię

W dniu 20.06.2018r. uczniowie z klas V - VII pod opieką wychowawców obejrzeli w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej musical pt.„ Mama Mia!” w wykonaniu adeptów Akademii Aktorskiej Artysta.

Opowieść rozgrywała się w klimacie ciepłych greckich wysp i opowiadała o miłości silniejszej od upływającego czasu, tęsknocie do przeszłości oraz nadziei na szczęśliwe jutro. Przepięknie opowiedziana historia została wzbogacona piosenkami i muzyką zespołu Abba.

Widowisko przepełnione muzyką i humorem wywarło na uczniach ogromne wrażenie.

 

4.06 – 15.06.2018 r. odbył się kolejny VI Szkolny Turniej w Badmintona zorganizowany przez UKS „Szesnastka” oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Rzeszowie, 18 zawodników walczyło o najlepsze miejsca w swojej grupie.

 Wyniki rozgrywek:

Kategoria „dziewczęta kl. 2-3”:

 I miejsce  - Rechtoń Daria - 4d                                        

II miejsce  - Łozińska  Luiza - 3a                                            

III miejsce - Puc Natalia - 3d 

IV miejsce  - Winiarska Gabriela - 3d

                   - Winiarska Adrianna - 3d

Kategoria „chłopcy kl. 2-3”:

 I miejsce - Grzebyk Przemysław - 3d                                  

II miejsce - Domszy Oliwier - 3b                                    

III miejsce - Bobola Albert  - 3d              

Kategoria „dziewczęta kl. 4-7”:

 I miejsce - Rechtoń Dominka - 7c  

II miejsce -  Kras Emilia - 7a

III miejsce - Ślemp Martyna - 7a

Kategoria „chłopcy kl. 4-7”:

 I miejsce  - Wiercioch Dawid - 4c

II miejsce  - Kras Bartosz - 4c

III miejsce - Kwaśny Patryk - 4d                                  

IV miejsce - Rosiak Mikołaj - 4a

V miejsce  - Soja Mikołaj - 4a

                  - Podulka Maciej - 5b

                  - Woźny Dawid – 4a

Rozgrywki przeprowadzili i sędziowali: Grażyna Skawina i Marek Mazurkiewicz.

Podczas akademii 22.06.2018 r. rozdano dyplomy, medale i nagrody rzeczowe ufundowane przez miasto i MOS Rzeszów.

Jeden z ostatnich dni nauki w klasie trzeciej, wychowawczynie: pani Danuta Snela oraz pani Agata Forystek, zorganizowały w terenie. Zamiast patrzeć na tablicę – patrzyliśmy w niebo, zamiast czekać na dzwonek – nadsłuchiwaliśmy ptaków, zamiast biegać po korytarzu – biegaliśmy po trawie.

W trakcie rejsu cichobieżnym katamaranem po Wisłoku mieliśmy możliwość oglądania wielu gatunków dzikich ptaków: błotniaka stawowego, zimorodka, czaplę siwą  oraz bociana białego. Widzieliśmy też liczną rodzinkę łabędzia białego i kaczki krzyżówki. Bobrowe żeremie zadziwiło nas swoją wielkością.  Podziwialiśmy też unikalną roślinę z Polskiej Czerwonej Księgi – kotewkę orzech wodny.

Wycieczkę zakończyliśmy na pobliskim placu zabaw. To był ciekawy dzień spędzony na łonie przyrody.

Zobacz Galerię

20 czerwca uczniowie klasy II a zaprosili do sportowej rywalizacji swoich rodziców.

 Wszyscy zebrali się na boisku przy szkole. Do wspólnej zabawy nikogo
nie trzeba było zachęcać. Rozegrano wiele konkurencji: skoki w workach, rzuty do celu, sztafeta z rysowaniem, przechodzenie pod liną. Wiele radości wywołała wspólna zabawa „Ulice i aleje”. Na koniec spotkania odbył się mecz w „Dwa ognie” – rodzice kontra dzieci.

To było bardzo miłe popołudnie. Wszyscy świetnie się bawili.

Zobacz Galerię

Przez cały rok szkolny uczniowie mają możliwość korzystania z biblioteki. Wypożyczane książki są skrupulatnie zapisywane na karcie każdego czytelnika. Są uczniowie wypożyczający mało, ale są i tacy, którzy „połykają” książki.

Pod koniec roku szkolnego, równocześnie z rankingiem klas, zliczane są wypożyczenia czytelników, którzy czytali najwięcej, aby właśnie spośród nich wybrać zwycięzców konkursu „CZYTELNIK ROKU” i ogłosić wyniki podczas uroczystej akademii.

W roku szkolnym 2017/18 bezkonkurencyjne były klasy 1-3 i to z tych klas wywodzą się wygrani. Jednocześnie na szczególną uwagę zasłużył uczeń klasy 4, który zdecydowanie wypożyczał więcej książek niż inni aktywni czytelnicy z klas 4-7. Jego postawa czytelnicza była wyróżniająca i dlatego otrzymał on nagrodę książkową oraz dyplom, tak jak uczennice, które zajęły w konkursie pierwsze, drugie
i trzecie miejsce.

Tegoroczni zwycięzcy w konkursie „CZYTELNIK ROKU”:

I MIEJSCE – Alicja Szymańska z klasy 3d,                     

II MIEJSCE  - Maja Migut z klasy 2a,

III MIEJSCE – Julia Romańska z klasy 1a,

WYRÓŻNIENIE – Maksymilian Łoza z klasy 4d. 

Gratulujemy i życzymy udanych wakacji z książką, bo bez dobrej lektury żadne wakacje nie są dostatecznie udane.

 

Masakra mieszkańców Staroniwy w 1943 roku nastąpiła po akcji Kierownictwa Dywersji (KEDYWU) Armii Krajowej…

W poniedziałek 12 i  18 czerwca na lekcji historii uczniowie naszej szkoły odwiedzili obelisk przy ulicy Bohaterów. Znicze zapalili uczniowie z klasy 6a i 6b. Wysłuchali krótkiej informacji o pacyfikacji wsi Staroniwa 1 czerwca 1943 roku. Zastanawiali się nad liczbą i liczyli nazwiska pomordowanych mężczyzn. Oczywiście w rozwikłaniu tych wątpliwości pomogła pani Magdalena Lubas,  która przeczytała fragmenty wypowiedzi prof. Grzegorza Ostasza,  historyka i absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Nocą z 31 maja na 1 czerwca 1943 roku pięciu żołnierzy Kedywu – pod dowództwem ppor. Mariana Szuby (ps. „Brzozowski”) – uszkodziło, za pomocą karabinów, podstację transformatorów w Staroniwie koło Rzeszowa. Zamierzonym rezultatem tej akcji dywersyjnej była kilkugodzinna przerwa w pracy rzeszowskiej fabryki silników lotniczych, wówczas Flugmotorenwerke Reichshof GmbH. Patrol Kedywu nie działał ad hoc. Żołnierze precyzyjnie wypełnili rozkaz komendy Okręgu AK Kraków. Zadanie wykonano po szczegółowym, dokładnym rozpoznaniu, przy użyciu trzech karabinów oraz zastosowaniu pocisków przeciwpancernych”. 

   Niektórzy mijają to miejsce każdego dnia w drodze do szkoły, czy też na zakupy. Niestety tak niewiele nadal o tym miejscu wiedzą…

Zobacz Galerię

12.06. 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 28 w Rzeszowie odbył się Konkurs Plastyczny „Wiosna w poezji”.

Dzieci miały za zadanie, po wcześniejszym zapoznaniu się z wierszem pt. „Wiosenne słońce” A. Bednarek, namalować ilustrację na kartce formatu A3.

Tego samego dnia prace zostały ocenione i nagrodzone. Z naszej szkoły nagrody zdobyły uczennice klasy 3c:

 • Wiktoria Bąk pod opieką pani Ireny Hadło,
 • Sofiia Odiichuk pod opieką pani Joanny Kasprzyk-Pasternak.

 Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zobacz Galerię

Klasa II a, zainspirowana znanym  powiedzeniem,  wybrała się na pieszą wycieczkę po naszym pięknym mieście.

 Najpierw uczniowie odwiedzili Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, w którym uczestniczyli w ciekawych zajęciach warsztatowych. Dowiedzieli się tam co to takiego muzeum, kto w nim pracuje oraz na czym polega praca tych osób. Dzieci same spróbowały, jak to jest być archeologiem lub przewodnikiem. 

Potem wszyscy z zaciekawieniem zwiedzili Rynek Rzeszowa. Dużo emocji wywołało przejście Podziemną Trasą Turystyczną.

Na zakończenie wycieczki był jeszcze spacer ulicą 3 Maja i pyszne lody „U Myszki”.

Teraz zdecydowanie chwalimy nasze, bo Rzeszów jest naprawdę piękny!

 Zobacz Galerię

W dniach 18 i 19 czerwca 2018 r. uczniowie klas młodszych brali udział  w warsztatach edukacyjnych opartych na zabawie klockami LEGO®. Edukido to autorski program zajęć pozalekcyjnych pomagający dzieciom lepiej poznać otaczający  świat. Ich celem jest kształtowanie ciekawości  i badawczej postawy.

Tematem zajęć pokazowych była grawitacja. Podczas  warsztatów uczniowie, poprzez zabawę, poznali następujące zagadnienia: grawitacja, prędkość, stabilność, równowaga, ciężar, wytrzymałość. Dowiedzieli się też jaki wpływ na długość skoku motocykla mają jego prędkość i ciężar. Zrozumieli, tak jak grecki filozof Arystoteles, że proces spadania jest zależny od „natury” przedmiotu.

Podczas warsztatów Edukido dzieci mogły skorzystać z klocków o różnych kształtach, kolorach, wielkościach i funkcjach, co sprawiło im ogromną radość. Zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Zimnicka - instruktor Edukido, której serdecznie dziękujemy!

Zobacz Galerię

12 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w VII Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Latawce, dmuchawce, wiatr...”.

Wzięli w nim udział uczniowie z 8 szkół. Do organizatorów, czyli pani Ireny Hadło
i pani Joanny Kasprzyk-Pasternak, dostarczono mnóstwo wspaniałych prac, które całą wiosnę’ 2019 będą ozdabiały naszą szkołę.

 Nagrody otrzymali:

 • Szymon Kuzdro i Mateusz Boczkaj - SP 28, opiekun: Krystyna Kuzdro,
 • Alan Wołoszyn – SP 8, opiekun: Iwona Biśto,
 • Maja Migut – SP 16, opiekun: p. Anna Kiełb,
 • Antoni Warzybok i Antoni Krasoń – SP 16, opiekun: p. Anna Kiełb,
 • Lena Kuczmarska – SP 12, opiekun: p. Joanna Brągiel-Roszkowicz,
 • Maria Nowocień – SP 22, opiekun: p. Beata Tarka.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Natalia Smoleń – SP 28, opiekun: p. Iwona Tofilska-Mroczka,
 • Daria Balicka – SP 16, opiekun: p. Grażyna Skawina,
 • Jakub Stojański- Dec i Maja Stojańska -Dec -SP 16, opiekun: p. Anna Kiełb,
 • Michał Migut– SP 22, opiekun: p. Elżbieta Bednarz,
 • Julia Szymala i Oliwia Petryniak – SP 16, opiekun: p. Grażyna Skawina,
 • Róża Berłowska – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna nr 2, opiekun: p. Marta Banek.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie  dziękujemy i  gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

Dnia 2 czerwca 2018r. w naszej szkole odbył się piknik pod hasłem „Dzień kumpla”. Wzięli w nim udział uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście, pan Andrzej Dec, Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, pan Karol Drozd, Przewodniczący Komisji kultury i sportu w Samorządowej Radzie Osiedla Kmity, pan Bartosz Jagusztyn z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Imprezę rozpoczęła część artystyczna, podczas której pani dyrektor Dorota Rząsa powitała zebranych. Następnie zaprezentowali się uczniowie klas I, soliści przygotowani przez panią Annę Czenczek oraz dzieci uczęszczające na zajęcia szkoły tańca „Senso”, które odbywają się w naszej szkole. Pani dyrektor zaprezentowała Certyfikaty klas: 4b, 4c, 4d za włączenie się uczniów w ogólnopolską akcję i kampanię społeczną „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, którą patronatem objęli Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny. Następnie przedstawiciele firmy Prudential wręczyli nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie „Kim będę w przyszłości”.

Po części artystycznej dzieci uczestniczyły w ciekawych zabawach, pokazach, konkursach sportowych, plastycznych i edukacyjnych np. Klub młodego naukowca, Gry zręcznościowe dla cierpliwych, Body painting, Konkurs piosenki dziecięcej klas I-III, Festiwal piosenki turystycznej „Polska w piosence”, Zabawy z chustą animacyjną oraz wiele innych, przygotowanych przez nauczycieli.

Wiele radości dostarczyły zebranym zabawy na zjeżdżalni, zorbing, bungee run oraz smaczne wypieki przygotowane przez Radę Rodziców i bigos, który ugotowały panie kucharki.

Zobacz Galerię

W dniu 25 maja klasa 7b wraz z panią dyrektor Dorotą Rząsą i panią Jolantą Baran uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Dzikowskim , które odbyło się w Sali Koncertowej Radia Rzeszów. Krzysztof Dzikowski jest autorem największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60. I 70., a także scenarzystą filmowym, poetą oraz prozaikiem. Pan Dzikowski przyjechał do Rzeszowa na zaproszenie pani Anny Czenczek i był gościem honorowym XIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Rzeszów Carpathia Festival.

Zobacz Galerię

7 czerwca uczniowie III d wzięli udział w niecodziennej lekcji przyrody. Pani Kasia i pan Maciek z EKOSKOPU pokazali dzieciom, jak ciekawym i cennym miejscem jest zalew nad Wisłokiem i rezerwat Lisia Góra.

Dzieci, zamiast w ławce szkolnej, badały przyrodę wszystkimi zmysłami. W rezerwacie na własne oczy przekonały się, jak stare i majestatyczne rosną tam dęby i jak ważnym elementem przyrody są martwe drzewa. A dzięki napotkanemu kretowi (niestety już nieżywemu) dowiedziały się wiele o jego przystosowaniu do życia pod ziemią.

Nad Wisłokiem, dzieci najpierw pobierały próbki z dna rzeki, a potem obserwowały przez mikroskop zwierzęta tam żyjące, m.in. larwy ważki, chruścika, ośliczkę, jętki, ślimaki i małe rybki. Na pewno od dziś każdy z uczniów III d będzie wiedział, co to jest bentos i czym różnią się robaki od owadów i pająków.

A na koniec lekcji w plenerze czekała na wszystkich odrobina przyjemności, czyli gry i zabawy z posmakiem lodów.

Zobacz Galerię

W dniach 6-9 czerwca Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie  zorganizowała już II edycję Festiwalu Książki Wyczytanej. To wyjątkowa impreza przyciągająca czytelników, bibliotekarzy i twórców kultury.

8 czerwca , w ramach festiwalu realizowany był na Rzeszowskim Rynku happening dla dzieci „ Moja książka dla Ciebie”, polegający na wymienianiu się książkami z domowych biblioteczek z rówieśnikami. Nasza szkoła oczywiście także wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Na happening wybrała się klasa 4a z wychowawczynią, nauczycielem bibliotekarzem oraz kierowniczką Filii nr 1 WiMBP.

Na miejscu można było wymienić się książką, otrzymać pamiątkowe zakładki, baloniki i ulotki z programem festiwalu, porozmawiać o swoich ulubionych tytułach, spotkać się z organizatorami całego przedsięwzięcia.

Do szkoły uczestnicy wydarzenia wrócili zmęczeni, bo przez drogę doskwierał upał, ale też zadowoleni, bo bogatsi o nowe doświadczenia …i książki.

Zobacz Galerię

6 czerwca uczniowie klasy I a odwiedzili Muzeum Dobranocek.

Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści pani dyr. Katarzyny Lubas o znanych bohaterach bajek. Podziwiały unikatowe pacynki Jacka i Agatki oraz postacie: Uszatka, Reksia i Koziołka Matołka.

Uwagę dzieci zwracały plakietki, kolekcje numizmatów, figurki oraz przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci.

Uczniowie obejrzeli popularne kreskówki: ,,Jacka i Agatkę", ,,Reksia" oraz ,,Bolka i Lolka". Pobyt w Muzeum pozwolił dzieciom przenieść się w czas dzieciństwa ich rodziców.

Dopełnieniem dnia pełnego wrażeń były lody i spacer po Rzeszowie.

Zobacz Galerię

8 czerwca odbyło się w szkolnej bibliotece  przedstawienie dla kl. 1b zatytułowane „Poplątane bajki”. Sztukę przygotowała pani Agnieszka Małecka-Szymańska, a wystąpiły w niej uczennice z kl. 6c.

Dzieci wspaniale się bawiły podczas przedstawienia: odgadywały imiona bohaterów i przypominały sobie tytuły bajek, z których te postacie pochodzą.

To była wspaniała nauka przez zabawę i trochę inna niż zwykle lekcja biblioteczna.

Zobacz Galerię

Gdy uczymy się o dawnych żeglarzach, którzy odkrywali nowe lądy - marzą się nam dalekie podróże.

5 czerwca, podczas lekcji w plenerze, wykonywaliśmy wspaniałe statki z korka i wykałaczek, by później puszczać je …na wielkich wodach…

Zbliżają się wakacje, może i my wyruszymy na dalekie oceany ! Dlatego już dziś żeglarzom i żaglowcom życzymy pomyślnych wiatrów!

 Niezapomnianych wakacji życzy 3a i wychowawczyni!

Zobacz Galerię

Zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii, wróciliśmy z Gdańska z Ogólnopolskiej Konferencji Solidarnej Szkoły.

Stocznia projektów była cudowna, bo mogliśmy wymienić się doświadczeniami ze szkołami z całej Polski. Nasz projekt o Jacku Kuroniu wzbudził wiele emocji, bardzo się podobał. Wszyscy eksperci podkreślali odwagę mówienia o rzeczach trudnych i o wspólnym solidarnym działaniu nauczyciela z uczniami. To naprawdę był szkolny Mundial, jak powiedzieli uczniowie z jednej ze szkół , które spotkaliśmy na tej konferencji.

Podczas dwóch dni pobytu w Gdańsku zaprzyjaźniliśmy się z innymi uczestnikami Solidarnej Szkoły, razem się ucząc. Bawiliśmy się też wędrując  po mieście, gdyż wtedy odkrywaliśmy trudną historii tego miejsca.

Europejskie Centrum Solidarności, w którym gościliśmy, również pomagało nam „dotknąć”  tych przełomowych dla Polski wydarzeń. Sama data konferencji, 4 czerwca, nawiązywała do pierwszych i częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej w 1989 roku. To naprawdę był ogólnopolski Mundial !

Wizyta w Sopocie, moczenie nóg w Bałtyku, spacer po Długim Targu do gdańskiej fontanny Neptuna to dodatkowe atrakcje, które dopełniły nasze postanowienie powrotu do tego magicznego miasta.

Otrzymaliśmy certyfikat Solidarnej Szkoły oraz książki-upominki do szkolnej biblioteki. Wcale nie były one drobne, wręcz przeciwnie, ciężkie i duże. Wystarczy obejrzeć zdjęcia dołączone do relacji.

Budka lęgowa dla ptaków, którą dostaliśmy, jest  fajna, ale strasznie ciężka, niewygodna do transportu. Pomimo to jakoś przytaszczyliśmy te rzeczy, a było daleko, bo aż 862 km.

Teraz pan Rysiu, nasz konserwator, powiesi ją przy naszej szkole i będzie pomagała ptakom w naszym otoczeniu.. a może będzie też wylęgarnią kolejnych tak trafionych pomysłów…

Koordynatorem projektu i naszym opiekunem dzielącym trudy i sukcesy  była pani Magdalena Lubas. To właśnie ta pani przez cały rok szkolny 2017/2018 musiała z nami wytrzymać.

Zobacz Galerię

17 maja 2018r. dzieci z klas IIc i IIIe brały udział w konkurencjach sportowych zorganizowanych w ramach III Paraolimpiady Dziecięcej w Szkole Podstawowej nr 2  w Niechobrzu.

Uczniowie z nieukrywaną radością i zaangażowaniem uczestniczyli w zawodach sportowych składających się z następujących konkurencjach:

 • slalom z piłką lekarską,
 • rzuty woreczkami do kosza,
 • unihokej,
 • slalom,
 • rzuty piłką koszykową do kosza,
 • przenoszenie woreczków gimnastycznych,
 • nakładanie kółek na pachołki,
 • gra w „kręgle”,
 • „sadzenie ziemniaków”,
 • czołganie na ławce.

 Gościem specjalnym imprezy był mistrz olimpijski- Rafał Wilk.

Wszyscy zawodnicy po ukończeniu dyscyplin sportowych otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, nagrody i puchar. Podsumowaniem spotkania było wspólne grilowanie, poczęstunek oraz dyskoteka z konkursami tanecznymi.

Nasi podopieczni wspaniale się bawili podczas wspólnej integracji. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok!

Zobacz Galerię

W obecnym roku szkolnym odbył się już XXIII Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych „Bajkowisko 2018. W dniu 11 maja 2018 r. podczas eliminacji Przeglądu w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie wystąpiło 74 uczniów z podkarpackich placówek w kategorii wiersz i piosenka oraz teatr szkolny.

W tym roku Patronat Honorowy nad naszą imprezą objął:

Wojewoda Podkarpacki

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Prezydent Miasta Rzeszowa

Podkarpacki Kurator Oświaty

Szkoła Języków Obcych PROMAR

A patronat medialny:

Radio Rzeszów,

Gazeta Codzienna Nowiny,

Echo Rzeszowa,

TVP 3 Rzeszów

Jury w składzie:

1.Joanna Krzyżanek – znana autorka bestsellerowych książek dla dzieci;

2.Anna Czenczek - dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie;

3.Dorota Rząsa –dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, instruktor zespołów teatralnych;

4.Robert Nowak – instruktor zespołów teatralnych, reżyser Grupy teatralnej „Fart” Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie;

pracowało z wielkim zaangażowaniem, aby wyłonić laureatów w każdej z kategorii.

 

Wszyscy zwycięzcy zostali zaproszeni do Teatru „Maska w dniu 28 maja 2018r.” o godz. 10.00 na finał XXIII Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Bajkowisko 2018”. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Dorota Rząsa, witając zebranych gości i uczestników a następnie miały miejsce występy zdobywców I miejsc oraz uroczyste wręczenie nagród.  

W tym roku podczas finału mieliśmy zaszczyt gościć panią Bożenę Pasiekę, przedstawiciela Wojewody Podkarpackiego, Dyrektora Kuratorium Oświaty, pana Ireneusza Kozaka Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy, panią Beatę Bytnar, przedstawiciela Urzędu Miasta Rzeszowa, pana Grzegorza Nowackiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy.

Swoją obecnością zaszczycili nas również pan Krzysztof Dzikowski, wybitny polski satyryk    i literat, autor tekstów piosenek, scenarzysta filmowy oraz współautor programów kabaretowych i musicali wraz z małżonką Lidią Dzikowską – Bylińską Prezesem Zarządu Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego, Joannę Krzyżanek, autorka przyjechała do nas z Poznania, Annę Czenczek oraz Kamila Dobrowolskiego, znanego aktora teatru „Maska” oraz panią Joannę Lasko, właściciela Firmy Developres Sky-Res.

 Zwycięzcy odebrali statuetki, które otrzymaliśmy dzięki panu Jerzemu Cyprysiowi Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz nagrody rzeczowe, między innymi słuchawki, myszki komputerowe, karty pamięci USB, bilety do kina, książki, które uzyskaliśmy dzięki dobrej woli osób i instytucji takich jak: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Szkoła Języków Obcych PROMAR, Rada Rodziców przy SP 16, Kino Helios, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, PZU, Piekarnia Nawłoka, G2A Rzeszów, PSS Społem, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Szesnastki.

Organizatorzy:

Lucyna Rymarz – Potaczała

Liliana Domszy

Paulina Kapanowska

Elżbieta Sikora – Nalepa

Beata Skiba

Zobacz Protokół

Zobacz Galerię

28 maja 2018r. uczniowie naszej szkoły ponownie gościli na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Tym razem możliwość poeksperymentowania miała klasa 7b. Organizatorem tych zajęć była pani Iwona Półtorak.

Młodzi chemicy wykonali wiele ciekawych doświadczeń, m.in.: strącali kolorowe osady soli, uaktywnili chemiczny wulkan powodując jego wybuch, wykonali „chemiczne światła drogowe”, badali zabarwienie wskaźników kwasowo – zasadowych w różnych roztworach.

Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń po zajęciach, zastanawiając się co będzie na kolejnych. Pewnie przekonają się o tym już niedługo.

Zobacz Galerię

29 maja 2018 r. wyruszyliśmy wraz z wychowawczynią Agatą Forystek na dwudniową wycieczkę do krainy orlika krzykliwego, czyli do Magurskiego Parku Narodowego.
Pierwszym przystankiem naszej podróży była Korczyna, gdzie znajduje się Pijalnia Czekolady w stylu starej fabryki. Po degustacji różnych jej gatunków, dowiedzieliśmy się w jakich krajach na świecie uprawiane jest kakao, a także poznaliśmy cały proces produkcji. Najwięcej jednak radości sprawiło wszystkim własnoręczne wylewanie i zdobienie czekoladowych tabliczek oraz lizaków.
Potem udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Dzięki prezentacji hutników odkryliśmy magię tworzenia szkła, sposobami jego łączenia
i wytapiania. Spróbowaliśmy też swoich sił w malowaniu na szkle i osobiście wybiliśmy w rozżarzonym szkle pamiątkowy medal.
Do schroniska „Hajstra”, gdzie mieliśmy nocleg, dotarliśmy na obiad. Dzień zakończyliśmy budowaniem tamy na pobliskim potoku, grą w piłkę, ogniskiem, emocjonującymi podchodami przy świetle księżyca oraz niezwykłymi opowieściami pana Józefa.
Następnego dnia odwiedziliśmy Ośrodek Edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego w Krępnej. Główną atrakcją był multimedialny spektakl przedstawiający życie zwierząt i roślin w czterech porach roku. Potem zwiedziliśmy jedną
z piękniejszych ścieżek przyrodniczych istniejących na terenie parku o nazwie „Kiczera”. Widzieliśmy tam pełnego majestatu orlika krzykliwego krążącego nad lasem, zwinnego zaskrońca, ropuchę, traszki, żaby, ogromne ważki oraz fascynujące owady o nazwie chruściki, które jako larwy budują niesamowite domki.
To były dwa dni pełne niezapomnianych wrażeń, które chyba na długo pozostaną w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy panu Józefowi Wolańskiemu za nieocenioną pomoc.

Zobacz Galerię

1 czerwca liczna grupa „moli książkowych” wyruszyła pieszo ze Szkoły Podstawowej nr 16 prosto do Ratusza. W drodze, na ulicy Jałowego,  zatrzymali nas dziennikarze z Radia Rzeszów i przeprowadzili z nami wywiad z okazji Dnia Dziecka.

 Przed Ratuszem czekała na nas pani przewodnik, która bardzo dokładnie opowiedziała nam o zabytkowym budynku jakim jest Ratusz i o osobach tam pracujących. Bardzo podobała nam się Sala Obrad i portrety prezydentów Rzeszowa. Potem zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia Trasy Podziemnej. Było tam mroczno, chłodno, ale bardzo ciekawie.

Po wyjściu z trasy dostaliśmy prezenty, które przekazał dla nas wiceprezydent Stanisław Sienko. Nasze panie zabrały nas na pyszne lody do Myszki. W parku czytaliśmy wiersze z książki pt. „Chichotnik”. To było wspaniałe zakończenie sezonu Poczytajek. Już czekamy na wrzesień.

Nad całością jak zwykle czuwały nasze panie: Małgorzata Korczykowska, Krystyna Pokrywka i Aldona Akwarska-Stanisz.

Zobacz Galerię

1 czerwca w naszej szkole pan Paweł Depa i pani Beata Materna-Leja, wraz z wychowawczyniami   klas 1-3, zorganizowali turniej minipiłki nożnej dla klas 3. 

Klasy 2 i 1 brały zaś udział w konkurencjach rzutów na odległość do celu i gry w dwa ognie. Dzieci były zaangażowane cały czas i bawiły się oczywiście  według zasad fair - play.

2 czerwca, podczas Pikniku Szkolnego, ten sam duet, czyli pan Depa i pani Materna-Leja, zorganizowali turniej piłki nożnej.  Chętnych do gry było dużo i zabawa połączona z rywalizacją trwała non stop.

Zobacz Galerię

Dnia 24 maja 2018 roku w budynku Politechniki Rzeszowskiej odbył się I Podkarpacki Przegląd Piosenki turystycznej i poetyckiej pod egidą Zespołu Grzane Wino „Natchnieni Bieszczadzką Wiosną 2018”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 16 w Rzeszowie, Stowarzyszenie Natchnieni Bieszczadem, Politechnikę Rzeszowską i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich.

Patronat nad przeglądem objął Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rektor Politechniki Rzeszowskiej, natomiast patronat medialny: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Echo Rzeszowa, Radio Centrum, Nowiny 24, a także Samorząd Politechniki Rzeszowskiej.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Czenczek, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festiwal”, Marcin Iżela, lider Zespołu „Grzane Wino”, Dorota Rząsa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, instruktor zespołów teatralnych, Wiesław Kwaśniak, członek Zarządu Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem, muzyk, bieszczadnik, miała utrudnione zadanie, bowiem młodzi artyści prezentowali bardzo wysoki poziom, dostarczając publiczności wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. O godz. 10.00  uroczystego otwarcia przeglądu dokonała mgr Dorota Rząsa dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 16 w Rzeszowie. Powitała przybyłych gości,  sponsorów, uczestników wraz z opiekunami i przedstawiła cele przedsięwzięcia.  W konkursie  prezentowali się wykonawcy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich. Do przeglądu zgłosiło się 83 uczestników z 16 placówek. Po eliminacjach nastąpiła przerwa, podczas której artyści wzięli udział w licznych zabawach         i konkursach, a także obejrzeli występ barda bieszczadzkiego – Piotra Łagodzica. Organizatorzy zapewnili również słodki poczęstunek i napoje. Wiele uśmiechu dostarczył Mis, który częstował łakociami. Po obradach, Jury wyłoniło zwycięzców, którym zostały wręczone nagrody. Wszystkie zespoły i soliści uczestniczący w przeglądzie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci atrakcyjne nagrody, m.in. dwa kursy języka angielskiego ufundowane przez Szkołę Języków Obcych Masterschool w kwocie 1200,00zł  i 2699,00zł,  trzy kursy języka obcego ufundowane  przez Szkołę Języków Obcych PROMAR w kwocie 300,00zł, bon na wakacje w kwocie 400,00zł ufundowany przez Biuro podróży Travel, jak też liczne nagrody rzeczowe, książkowe oraz vouchery do restauracji ufundowane przez Sponsorów. Zwycięzcy oraz laureaci szkół średnich uzyskali również nominacje na Festiwal Natchnieni Bieszczadem w Cisnej, który odbędzie się 20-21 lipca 2018r. od Organizatorów-Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem.

Organizatorzy Przeglądu ze SP16 to dyrektor Dorota Rząsa, Ewa Drewniak, Anita Koczwara –Malec, Paulina Kapanowska, Marcin Krupa,Tomasz Urban, Robert Nowak – Twardowski.

I Podkarpacki Przegląd Piosenki turystycznej i poetyckiej pod egidą Zespołu Grzane Wino „Natchnieni Bieszczadzką Wiosną 2018” był kontynuacją Dnia Bieszczadzkiego zorganizowanego w 17.11.2017r. i składał się z dwóch etapów, I etap przeznaczony był dla osób dorosłych i odbył się  26.04.2018 na Politechnice Rzeszowskiej, natomiast II etap o charakterze szkolnym dla uczniów miał miejsce właśnie 24.05.2018r.

Zobacz Galerię

 Zobacz Protokół

24 maja klasa 3c, wraz z wychowawczynią Małgorzatą Korczykowską i panią Anną Kiełb, udała się na Politechnikę Rzeszowską, gdzie odbywał się I Podkarpacki Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej pod egidą Zespołu Grzane Wino „Natchnieni Bieszczadzką Wiosną 2018”.

Klasa 3c wystąpiła w kategorii I – III. Kwintet, w skład którego weszli: Wiktoria Bąk, Gabriela Ogonowska, Lena Wereskla, Bartosz Pietrzyk i Maciej Prokopiak, zaśpiewał piosenkę „Kiedy w piątek słońce świeci…” i zdobył II miejsce. Natomiast cała klasa, piosenką „Płonie ognisko i szumią knieje”, wyśpiewała III miejsce.

Konkurs miał bardzo wysoki poziom, uczestnicy profesjonalnie wykonywali przygotowane piosenki. W oczekiwaniu na wyniki uczniowie mieli wiele atrakcji: dmuchańce, poczęstunek, zabawy na trawie. Jednak  najwięcej radości i frajdy  dostarczyło dzieciom wspólne śpiewanie bieszczadzkich pieśni z Piotrem Łagodzicem. To był dzień pełen radości i wielkich sukcesów.

Zobacz Galerię

OMTTK PTTK jest najbardziej prestiżową imprezą turystyczną, adresowaną do dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce, organizowaną przez PTTK nieprzerwanie od 1972 roku.

Drużyna z naszej szkoły, pod opieką Grażyny Skawiny, zajęła VII miejsce w eliminacjach wojewódzkich w Lesku w kategorii szkół podstawowych. W skład drużyny weszli: Jabłoński Radosław 7a, Stanisz Kacper 5a, Wróbel Paweł 5b.

 • I miejsce - w Konkursie Krajoznawczym – Jabłoński Radosław
 • I miejsce - za posiadanie odznak turystyki kwalifikowanej – Jabłoński Radosław
 • II miejsce - za posiadanie odznak turystyki kwalifikowanej – Wróbel Paweł

Drużyna po raz drugi na tym turnieju dobrze zaprezentowała swoje możliwości.

W Turnieju brały udział trzyosobowe drużyny, będące reprezentacjami szkół, w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. OMTTK PTTK to interdyscyplinarne pole zmagań młodzieży z całej Polski. Jego program zawiera teoretyczne elementy nauki: turystyki kwalifikowanej, krajoznawstwa i terenoznawstwa.

W programie Turnieju znajdowały się również konkurencje sprawnościowe: turystyczny marsz na orientację, kolarski tor sprawnościowy, samarytanka (sprawdzian umiejętności z zakresu pierwszej pomocy), Turystyczne ABC (praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście. W tym roku uczestnicy wszystkich eliminacji OMTTK PTTK, w sposób szczególny pogłębiali wiedzę na temat województwa podkarpackiego, wszystkich jego turystycznych produktów oraz krajoznawczych i przyrodniczych walorów.

 Zobacz Galerię

 

Sobota 12 maja 2018 r.  pogoda jak na  zamówienie: słońce, śpiew ptaków, szum lasu… 

Nasza szkoła, czyli 6 par z klas 4-6 oraz jedna rodzinka: Ala z 1b z tatą, ruszyli z mapą w poszukiwaniu punktów ukrytych w bratkowickich lasach.

Wszyscy, którzy poszli w trasę, wrócili zadowoleni i szczęśliwi zaliczając  kiełbaskę z ogniska. Zajęliśmy tym razem dalsze miejsca, ale warto było powalczyć z kolegami i koleżankami z innych szkół, a było ich naprawdę sporo. Liczy się zabawa i dobrze spędzony czas z rówieśnikami. Opiekę nad zawodnikami sprawowała pani Grażyna Skawina.

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.

Zobacz Galerię

21 maja wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę pod opieką pań: Małgorzaty Korczykowskiej, Aldony  Akwarskiej-Stanisz, Dominiki Zimek i Anny Kiełb.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy tajemnicze ruiny zamku w Krzyżtoporze. Potem pojechaliśmy do Świętokrzyskiego PN. Tam, wspinając się na szczyt Łysej Góry, poznawaliśmy osobliwości przyrodnicze parku oraz legendy związane z tym miejscem. Na koniec odwiedziliśmy najstarszego mieszkańca kielecczyzny – blisko 700- letni dąb „Bartek”.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Tam zwiedziliśmy park dinozaurów wraz z muzeum skamieniałości, obejrzeliśmy prehistoryczne oceanarium oraz odbyliśmy niesamowite safari po bałtowskim zwierzyńcu.

Na koniec czekała na nas nie lada atrakcja- wspaniały park rozrywki, czyli karuzele, kolejki, trampoliny bez ograniczeń!

Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń z wycieczki.

Zobacz Galerię

25 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminu sprawdzającego umiejętności niezbędne do uzyskania karty rowerowej.

Czwartoklasiści doskonale poradzili sobie z zadaniami na specjalnie przygotowanym torze. Dla wielu uczniów był to pierwszy poważny egzamin, dzięki któremu 40 osób zdobyło uprawnienia do kierowania rowerem w ruchu drogowym. GRATULUJEMY!

Zobacz Galerię

 

10 i 11 maja 2018 r. uczniowie z klasy 5a odwiedzili Miasto Dzieci Świata, czyli Rabkę. Mieszkaliśmy na południowo - wschodnim stoku Bani, a ośrodek wypoczynkowy „Ela” był bez zarzutu… wcale nie był do… bani.

Najpierw były szaleństwa w Rabkolandzie, a wieczorem wizyta w muzeum – kościele im. Władysława Orkana.

W piątek pracowaliśmy w akademii malarstwa na szkle. Kolorowaliśmy górali we wspaniałych strojach z Gorców. Doskonale zapamiętaliśmy kolory stroju i nazwy, szczególnie słowo: parzenica.

W samo południe weszliśmy na Maciejową. Na polanie Przysop, na wysokości 852 m n.p.m., nieopodal granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, prosto
z bacówki rozciągał się wspaniały widok na Tatry i Babią Górę. Pani Aldona Akwarska – Stanisz  zrobiła wspaniałe zdjęcia.

W tamtą stronę zatrzymaliśmy się w Tarnowie – w polskim biegunie ciepła,
a w drodze powrotnej jeszcze odwiedziliśmy Park Historyczny Blizna.

Wyjazd zorganizowała nasza wychowawczyni, pani Magdalena Lubas.   

Zobacz Galerię

 

18 maja 2018 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Szkołę Języków Obcych Promar, dyplomów oraz albumów pamiątkowych wszystkim laureatom i finalistom międzyszkolnego konkursu języka angielskiego GO WEST.

Wśród wyróżnionych finalistów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Kornelia Filip i Piotr Bieniasz.

 Pani dyrektor Dorota Rząsa powitała zaproszonych gości, gratulowała sukcesów wyróżnionym uczniom oraz zaprosiła obecnych na kolejną edycję konkursu GO WEST w roku szkolnym 2018/2019.

Konkurs chemiczny odbył się 17 maja 2018r., a jego organizatorem była pani Iwona Półtorak. Wzięli w nim udział uczniowie klas 7, a właściwie tylko uczennice. Zabrakło części męskiej, szkoda.

Uczestniczki konkursu bardzo dobrze się spisały: przygotowały ciekawe doświadczenia, umiejętnie je przedstawiły i opisały zachodzące w nich przemiany. Nie zapomniały też o fartuchach i okularach ochronnych.

Mistrzyniami sztuki chemicznej zostały:

 I miejsce:   Nikola Kiełtyka, klasa 7a

 II miejsce:  Katarzyna Stańko, klasa 7a

 III miejsce: Dominika Kłęk, klasa 7b

                  Maja Grucela, klasa 7a              

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A wszystkich zachęcamy do obejrzenia zdjęć przedstawiających wykonane doświadczenia.

Zobacz Galerię

RODO

 

Informujemy iż z dniem 25 maja 2018 r. weszło w życie rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Zachęcamy do zapoznania się z klauzulą informacyjną, która znajduje się poniżej. 

Klauzula informacyjna  

Jednym z przedsięwzięć w naszej szkole jest konkurs/zabawa „Kolorowe Dni”.

22 maja odbył się zgodnie z harmonogramu „Dzień szalonych fryzur”. Tego dnia uczniowie wykazali się wielką pomysłowością, niektóre fryzury były naprawdę piękne i artystycznie dopracowane, inne po prostu … szalone.

Dzięki zamieszczonym zdjęciom można podziwiać najciekawsze z nich. Uczniom, którzy wzięli udział w zabawie, gratulujemy pomysłu.

Zobacz Galerię

15 maja 2018 r. klasy: I b i II a wyruszyły  na spotkanie z tajemniczym Skarbnikiem do Kopalni Soli w Bochni.

Najpierw odbył się emocjonujący zjazd szybkimi windami pod ziemię. Potem podróż podziemną kolejką, aż wreszcie wszyscy…przenieśli się w czasie do początków powstania kopalni.

Wędrówkę podziemnymi korytarzami uatrakcyjniali spotkani po drodze górnicy, włoscy kupcy i konie, które dawniej pracowały pod ziemią.

Po trudach wędrówki, udało się dotrzeć do Skarbnika, który okazał się miłym gawędziarzem i obdarował nas ciekawymi opowieściami oraz woreczkami z solą.

Po smacznym obiedzie, który zjedliśmy na terenie kopalni, nadszedł czas na zakup pamiątek oraz na zabawę na podziemnym placu zabaw i boisku sportowym.

To była naprawdę wspaniała wycieczka.

Zobacz Galerię

16 maja chłopcy klas 3 wzięli udział w turnieju piłki nożnej organizowanym przez MOS Rzeszów, który odbywał się na obiektach Stadionu Miejskiego Stali Rzeszów.

Drużyna zajęła co prawda 4 miejsce, ale i tak było świetnie, bo przez cały czas była to zdrowa rywalizacja sportowa.

Kilka dni później, bo 23 maja, szkolni sportowcy przystąpili do dalszej edycji turnieju i  zajęli 3 miejsce.

 4 czerwca awansowali do finału i do dalszej gry z SP nr 25 i SP 19.

Cały czas towarzyszyła zawodnikom wyjątkowa atmosfera.  Nie było jednak łatwo, szczególnie z SP 25.

Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności, przyznało naszej szkole certyfikat Solidarnej Szkoły.

Projekt realizowano przez cały rok szkolny głównie na zajęciach z historii w klasach 7.

Zostały spełnione wszystkie wymagane kryteria i w dniach 4 - 5 czerwca 2018 roku uczniowie: Kornelia Filip, Julia Goryl, Alicja Rosiak, Dominika Rechtoń i Radosław Jabłoński, wraz z koordynatorem projektu: panią Magdaleną Lubas, odbiorą w Gdańsku certyfikat.

10 maja 2018r. uczniowie klasy 7a wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii. Zajęcia te odbywały się na Politechnice Rzeszowskiej i prowadzone były przez studentów działających w kole naukowym „ESPRIT”. Wyjście dla uczniów na uczelnię zorganizowała pani Iwona Półtorak.

Młodzi chemicy zostali podzieleni na grupy i według instrukcji mieli wykonać różne zadania i doświadczenia chemiczne. Najpierw jednak musieli założyć fartuchy i okulary ochronne, a  śmiechu przy tym i przepychanek było co niemiara.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak wygląda  praca w laboratorium, jakie obowiązują w nim zasady bezpieczeństwa, jak w praktyce przeprowadzane są reakcje chemiczne i jaki jest ich efekt. Mogli też samodzielnie wykonać ciekawe doświadczenia.

Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i wrócili bardzo zadowoleni z zajęć, pytając kiedy będą kolejne.

Zobacz Galerię

14 maja wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę na Roztocze. Był to wyjazd-pożegnanie z edukacją wczesnoszkolną.

Pierwszego dnia przeszliśmy urokliwym szlakiem szumów na rzece Tanew, zwiedziliśmy mały, ale pełen zieleni Zwierzyniec i na jego obrzeżach, gdzieś na skraju Puszczy Solskiej, przenocowaliśmy.  Długo siedzieliśmy przy ognisku, a potem, gdy zapadła noc, podziwialiśmy rozgwieżdżone niebo.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Zamość - dawną siedziba potężnego rodu Zamojskich. Po drodze jednak, musieliśmy koniecznie zobaczyć chrząszcza, który naprawdę brzmi w Szczebrzeszynie - chociaż nie w trzcinie, ale na szczebrzeszyńskim Rynku!

Zamość to dawna, potężna twierdza, ale też wspaniałe miasto z wielkiej urody Rynkiem i Ratuszem, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, posiadające kolorowe kamieniczki ormiańskie, piękne podcienia i pełne historycznych skarbów kościoły.

Zakończenie naszej wycieczki to Ogród Zoologiczny, gdzie każdy z nas długo podziwiał swoje ulubione zwierzę, a jest ich tutaj naprawdę dużo!  Nic więc dziwnego, że niespecjalnie spieszyliśmy się z powrotem do Rzeszowa. 

Zobacz Galerię

15 maja odbył się w bibliotece szkolnej, kolejny w tym roku szkolnym, kiermasz różności „Grosik”. Ta specyficzna impreza edukacyjno-integracyjna organizowana w naszej szkole od kilku lat, przyciąga zawsze wielu zainteresowanych.

Znów liczną grupę przybyłych stanowili uczniowie, którzy chcieli coś sprzedać, ale równie dużo było kupujących. Każdy, jak zwykle, mógł znaleźć coś dla siebie. Były artykuły papiernicze, zabawki, książki, gry, sztuczna biżuteria, gadżety handmade, pluszaki.

Nad bezpieczeństwem, podczas trwania kiermaszu, czuwała organizatorka, której dzielnie pomagały uczennice z kl. 6c - przyjaciółki biblioteki.

Zobacz Galerię

14 maja przybyła do nas NIESAMOWITA pisarka książek dla dzieci - pani Joanna Krzyżanek. Przez trzy lata naszej Edukacji Wczesnoszkolnej pani Joasia odwiedzała naszą klasę osiem razy i zawsze były to spotkania pełne pomysłów, twórczości, inspiracji. Dzięki pani Joasi poznaliśmy trochę inną szkołę – Szkołę Lamelii  Szczęśliwej, w której prym wiodą sprawy ważne, ciekawie przedstawiona gramatyka i ortografia. Uczyliśmy się pilnie dobrych manier, poznaliśmy prawa małych i dużych. Pokochaliśmy wspaniałą Cecylkę Knedelek i jej dobre uczynki, Gąskę Walerkę, Kurę Adelę, Kota Paplę i Joasię Naparstek. Przeczytaliśmy też bajki pachnące czekoladą, truskawkami i cytrynami.

Dwa lata temu przystąpiliśmy z nasza panią do programu założonego przez Joannę Krzyżanek, czyli Małego Wolontariatu, gdzie uczyliśmy się pomagać i sprawiać, by inni ludzie bardziej się uśmiechali. Przez dwa lata przeprowadziliśmy około 20 różnych akcji charytatywnych, tych malutkich i tych trochę większych.

Dziś nasza Pisarka znów nas oczarowała. Przedstawiła nam najnowszą swoją książkę „Kotki Dorotki”, a następnie uszyliśmy podczas warsztatów mięciutkie przytulanki – koty. W czasie zajęć pomagały nam w operowaniu igłą i nitką nasze mamy, które jak zwykle przygotowały również pyszny poczęstunek.

Na zakończenie przedstawiliśmy działania małego Wolontariatu w tym roku szkolnym. Dostaliśmy też wiele pochwał i mądrych rad od pani Joasi. Były pamiątkowe zdjęcia, prezenty,  zakładki , wpisy do książeczek.

Droga Pani Joasiu,  bardzo dziękujemy za wszystkie spotkania z Panią . To były chwile, których nigdy nie zapomnimy, prawdziwa uczta literacko - plastyczno -  kulinarna.  Już tęsknimy i czekamy na zapowiadaną przez panią książkę o tęsknocie.

Klasa 3 c  z wychowawczynią MAŁGORZATĄ KORCZYKOWSKĄ

Zobacz Galerię